Klasik porselen diş uygulamalarında, porselenin altında metal bir altyapı kullanılmaktadır. Metal rengini örtmek için kullanılan materyalin daha mat (opaker) ve yapay bir görünüm oluşturduğu bilinmektedir. Bu nedenle zirkonyum altyapılı porselen uygulamalarında ışık geçirgenliği ve şeffaflığı ön dişlerde ve küçük azı dişlerinde estetik olarak önemli bir avantaj sağlar. Metal altyapı diş etlerinin kenarında koyu gri bir halkanın oluşmasına neden olmaktadır. Diş etinde oluşan bu renk değişimi kişinin gülme estetiğini bozabildiği gibi sağlıksız bir diş eti görünümüne neden olmaktadır. Metal altyapının yerini alan zirkonyum sayesinde diş eti kenarında oluşan renk farklılığının önüne geçilmiştir. Zirkonyumun diğer önemli bir avantajı ise kanal tedavisi sonrasında oluşan koyu renkteki dişlerin rengini yansıtmamasıdır. Böylece kanal tedavisi sonrasında madde kaybı fazla ve rengi değişmiş dişlerin estetik olarak çözümlenmesi de zirkonyum restorasyonlar ile mümkündür.

Kaplamaların diş eti kenarında açılmalar, çekilmeler veya gri halkalı renk değişimleri söz konusu ise metal altyapı yerine zirkonyum tercih edilmelidir. Ayrıca yapılmış olan kaplama veya köprüler ön bölge ve küçük azı dişlerin estetiğini olumsuz etkiliyorsa, metal porselen yerine doğal dişlerin görünümüne en yakın olan zirkonyum uygulamasına geçilebilir. Ancak bu tip sorunlar söz konusu değil ise eski restorasyonların 7-8 yıldan önce değiştirilmesi gerekmez.

 

TEDAVİ ÖZETİ

DİKKAT: Herkes eşsizdir. Bu şu anlama gelir: Tedavi süreci, planlaması ve sonuçları sizin için farklılık gösterebilir. Burada gördüğünüz bilgiler geniş bir örneklem kümesinde karşılaşılan ortalama değerlerdir. Detay için bizimle Whatsapp üzerinden iletişiem geçebilirsiniz: 0549 791 99 03

Seans/Operasyon Sayısı 3-4
Operasyon Süresi 1 saat
Anestezi Lokal Anestezi
Hassasiyet Süreci Yok
İşe dönme süresi Hemen
Tam İyileşme 10 gün
Sonuçların kalıcılığı Sürekli
Hastanede kalma süresi -
   Randevu için Formu Doldurun!

*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!