Zirkonyum Kaplama


Gülüş estetiğinde doğal, beyaz bir görünüm için uygulanan tedavilerin başında zirkonyum kaplamalar gelmektedir.

Zirkonyum kaplama, zirkonyum alt yapılı porselen kaplama olarak bilinmektedir. Zirkonyum kaplamalar ışığı doğal dişlerde olduğu gibi %70 oranında ışığı yansıtmaktadır. Dişler zirkonyum kaplamaya uygun hale getirilerek dişleri taşıyacak bir yapı oluşturulur. Yapısı itibariyle beyazdır ve diş etleriyle uyumludur bu nedenle herhangi bir dokuyla uyuşmama veya alerji yapma durumu yoktur. Işık geçirgenliği nedeniyle doğal dişe en yakın olan duruşu hem estetik hem güzellik bakımından en başarılı kaplama olarak zirkonyum kaplamaları söylemek mümkündür.

Zirkonyum Kaplama - Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Doktor muayenesinin ardından konulan tanı ve tedavi yöntemine göre;  gerek diş çürüklerinin temizlenerek eski görünümüne ulaşılması için, gerekse kaybedilen dişlerin yerine yapılacak olan farklı kaplama çeşitleriyle dişin laminate veneer zirkonyum kaplama, yaprak diş kaplama, empress, emax ve zirkonyum gibi maddeler kullanılarak kaplamalar yapılabilmektedir. Günümüzde diş kayıpları, sararmış dişler, kırılmış, diastema kapatma ve çürümüş dişler psikolojik olarak bireyleri oldukça etkilemektedir. Bu nedenle bireylerin günlük hayatlarını olumsuz etkileyen bu durumları ortadan kaldırmak için doğal diş görünümüne en yakın olan zirkonyum kaplamalar bu şikayetleri ortadan kaldıracak ve en güzel sonucu elde etmemizi sağlayacaktır.

Zirkonyum Kaplama Kimlere Uygulanır?

Zirkonyum kaplamalar implant yapılmış kişilere implant üstü olarak uygulanabileceği gibi aynı zamanda her yaşta isteğe bağlı olarak daimi dişlerin üzerine uygulanabilmektedir. Dişleri arasında mesafe olan ve estetik olarak bu durumdan rahatsız olan hastalarda veya gülüş estetiği nedeniyle tasarımı yapılarak uygulanabilmektedir.

Zirkonyum Kaplama | estethica

Zirkonyum Kaplama Avantajları

 • Zirkonyum kaplamalar (zirkonyum alt yapılı estetik diş porselen kaplamalar) CADCAM sistemiyle bilgisayar destekli el değmeden hazırlanmaktadır. Bu nedenle diş etiyle uyuşması ve dişe oturumu mükemmel seviyededir.
 • Doğal dişe en yakın kaplama olması nedeniyle ışığı çok iyi yansıtarak estetik görünümü en üst seviyeye çıkarmaktadır.
 • Metal alerjisi olan hastalar için en uygun kaplama diş türüdür.
 • Bio uyumluluk sağlayarak diş eti dostudur.  Metal kaplamalarda diş etinde sebep olunan morarmaya benzer renkler zirkonyum kaplamalarda görülmez. Zirkonyumun beyaz renkli saf mineral hali yerine dönüştürülerek zirkonya seramiği olarak işlenmektedir. Bu nedenle diş eti çekilmesi yaşansa dahi metal destekli estetik diş porselen kaplamalarda karşılaşılan metal görüntü ile karşılaşılamaz.
 • Metal destekli olmaması nedeniyle ağızda koku yapması veya tat değişikliği yapması mümkün değildir.

Zirkonyum Kaplama Dezavantajları;

 • Metal estetik diş porselen kaplamalar göre maliyeti daha yüksektir.
 • Çok uzun köprülerde kullanması tercih edilmez.

Zirkonyum Kaplama Ömrü Ne Kadardır?

Zirkonyum kaplama dişlerin sonuçlarının kalıcılığı 20-30 yıl olarak kişiden kişiye, kullanım şekline göre değişmektedir. Düzenli kontrol edildiğinde uzun yıllar kalıcı olabilmektedir.

Zirkonyum Kaplama Leke Tutar Mı?

Doğal dişlerimiz kahve, çay, sigara gibi tüketimlerden etkilenirken, doğal dişe en yakın olan zirkonyum kaplamalar yapay bir yapısı olması nedeniyle doğal dişlerimiz gibi leke ve renk değişiminden etkilenmemektedir.  

Zirkonyum Kaplama Ağrılı Bir İşlem Midir?

Zirkonyum kaplama işleminde lokal anestezi uygulandığı için herhangi bir ağrı genel olarak hissedilmemektedir.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları Nedir?

Zirkonyum diş kaplama fiyatları metal destekli veneer kronlara göre daha yüksek olabilmektedir. Hem komple diş sayısına hem yapılacak olan tedavi planlamasına göre ücret değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle ilk olarak röntgen çekilerek doktor muayenesi yapılması gereklidir çıkan planlamaya göre fiyat bilgisi paylaşılmalıdır. Doktor muayenesi yapılmadan söylenilen zirkonyum diş fiyatları bilgisi daha sonrasında değişikliğe sebep olabilir. Bunun nedeni kaplama yapılacak olan dişin ya çekime ya da kanal tedavisine gidebilecek olma ihtimalinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle diş yaptırma fiyatları daha düşüğü veya daha yükseği çıkabileceği gibi muayene edilmeden hastaya fiyat bilgisi verilmesi yanlış bilgiye sebep olmaktadır. Düşük fiyat bilgisi alınan muayenehanelerde kullanılan malzemelerin kalitesi net olarak bilinmemekle birlikte ilerleyen süreçlerde az kullanım ömrü veya daha farklı sağlık problemlerinin oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle tedavilerin hastane olan kuruluşlarda yapılması hasta güvenliği için oldukça önemlidir.

Tedavi Özeti

 • 2
  Operasyon Sayısı
 • 30-60 dk
  Operasyon Süresi
 • Lokal Anestezi
  Anestezi
 • Minimum
  Hassasiyet Süreci
 • Hemen
  İşe Dönme Süresi
 • Kontrol Edilmelidir
  Tam İyileşme
 • 10-30 yıl
  Sonuçların Kalıcılığı
 • Yok
  Hastanede Kalma Süresi

*Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

Gizlilik Bildirimi