Zirkonyum Kaplama

Gülüş estetiğinde doğal, beyaz bir görünüm için uygulanan tedavilerin başında zirkonyum kaplamalar gelmektedir. Zirkonyum kaplama, zirkonyum alt yapılı porselen kaplama olarak bilinmektedir. Zirkonyum kaplamalar ışığı doğal dişlerde olduğu gibi %70 oranında ışığı yansıtmaktadır. Dişler zirkonyum kaplamaya uygun hale getirilerek dişleri taşıyacak bir yapı oluşturulur.

Yapısı itibariyle beyazdır ve diş etleriyle uyumludur bu nedenle herhangi bir dokuyla uyuşmama veya alerji yapma durumu yoktur. Işık geçirgenliği nedeniyle doğal dişe en yakın olan duruşu hem estetik hem güzellik bakımından en başarılı kaplama olarak zirkonyum kaplamaları söylemek mümkündür.

Zirkonyum Kaplama Kimlere Uygulanır?

Zirkonyum kaplamalar implant yapılmış kişilere implant üstü olarak uygulanabileceği gibi aynı zamanda her yaşta isteğe bağlı olarak daimi dişlerin üzerine uygulanabilmektedir.  Dişleri arasında mesafe olan ve estetik olarak bu durumdan rahatsız olan hastalarda veya gülüş estetiği nedeniyle tasarımı yapılarak uygulanabilmektedir.

Zirkonyum Kaplama | estethica

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları

  • Zirkonyum kaplamalar (zirkonyum alt yapılı porselenler)  CADCAM sistemiyle bilgisayar destekli el değmeden hazırlanmaktadır. Bu nedenle diş etiyle uyuşması ve dişe oturumu mükemmel seviyededir.
  • Doğal dişe en yakın kaplama olması nedeniyle ışığı çok iyi yansıtarak estetik görünümü en üst seviyeye çıkarmaktadır.
  • Metal alerjisi olan hastalar için en uygun kaplama türüdür.
  • Bio uyumluluk sağlayarak diş eti dostudur.  Metal kaplamalarda diş etinde sebep olunan morarmaya benzer renkler zirkonyum kaplamalarda görülmez. Zirkonyumun beyaz renkli saf mineral hali yerine dönüştürülerek zirkonya seramiği olarak işlenmektedir. Bu nedenle diş eti çekilmesi yaşansa dahi metal destekli porselenlerde karşılaşılan metal görüntü ile karşılaşılamaz.
  • Metal destekli olmaması nedeniyle ağızda koku yapması veya tat değişikliği yapması mümkün değildir.

Zirkonyum Kaplama Dezavantajları;

  • Metal porselene göre maliyeti daha yüksektir.
  • Çok uzun köprülerde kullanması tercih edilmez.

Zirkonyum Kaplama Ömrü Ne Kadardır?

Zirkonyum kaplama sonuçlarının kalıcılığı 20-30 yıl olarak kişiden kişiye, kullanım şekline göre değişmektedir. Düzenli kontrol edildiğinde uzun yıllar kalıcı olabilmektedir.

Zirkonyum Kaplama Leke Tutar Mı?

Doğal dişlerimiz kahve, çay, sigara gibi tüketimlerden etkilenirken, doğal dişe en yakın olan zirkonyum kaplamalar yapay bir yapısı olması nedeniyle doğal dişlerimiz gibi leke ve renk değişiminden etkilenmemektedir.  Dt. Muhammed Almas

Tedavi Özeti


Sık Sorulan Sorular

Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun