Göğüs dikleştirme ameliyatları; göğüsün büyüklüğü ile ilgili önemli bir sorun olmamasına karşın, yapılan doğumlar, kilo alıp vermeler ya da yaşlanma sonucu bozulanmeme formunun tekrar kazanılması için yapılan ameliyatlardır. Göğüsestetiği ameliyatları arasında, bayanların en çok yaptırmak istedikleri estetik operasyonlardan biridir. Göğüs dikleştirme ameliyatları göğsün normal boyutlarına ulaşmasında bazen tek başına yeterli olmayabilir. Eğer meme dokusunun yetersiz olduğu düşünülüyorsa,  göğüs dikleştirme ameliyatı sırasında, göğüs protezi ilave edilerek arzu edilen sonuca ulaşılabilir.

Yapılma Nedenleri

Göğüsün sarkmasına yol açan çok çeşitli faktörler mevcuttur.  Yaşla birlikte derinin elastikiyetini yitirmesi nedeniyle insan vücudunun birçok bölgesinde oluşan sarkmalar en çok da göğüs dokusunda kendini gösterir. Bu duruma hormonal değişimler, genetik miras, gebelik, emzirme, yerçekiminin etkisi,  kilo alıp-verme gibi nedenlerde eklenince sarkmanın boyutu artar. Göğüs dikleştirme ameliyatları bu problemleri azaltmak ya da ortadan kaldırmak amacıyla yapılan operasyonlardır.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar

Ameliyat öncesi göğüs muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Tehlike arz edecek durumlarda veya 40 yaş üstü kişilerde meme ultrasonografisi ve mamografi ile göğüs değerlendirilip operasyon için karar verilmelidir. Operasyon öncesinde sigaranın bırakılması daha çabuk ve sorunsuz iyileşmenizi sağlar. Aspirin ve antiinflamatuar ilaçların 2-3 hafta öncesinden kesilmesi gerekir. Sıklıkla kullanılan bitkisel ilaçlar veya bitkisel destek gıdaları mutlaka operasyon öncesinde kesilmelidir.
 
Operasyon Yöntemleri
Göğüs dikleştirme ameliyatlarında hangi tekniğin hasta için en uygun olduğuna, yapılacak muayene sonrası, göğüsün sarkma derecesi, doku elastikiyeti, hacim kaybı olup olmadığı değerlendirilerek karar verilir. Yapılacak kesiler, deformasyonun derecesine göre, meme başı çevresi, meme başından aşağıya dik kesi ya da ters T harfi şeklinde olabilir. 

Anestezi Yöntemi ve Süresi

Göğüs dikleştirme ameliyatları genel anestezi altında yapılır ve ameliyat ortalama 3 saat sürer. Hasta ameliyattan sonra genellikle aynı gün veya ameliyatın ertesi günü taburcu edilir. Dikişler 10-12. günler civarında alınır. Hastalar; doktorlarının önereceği sporcu sütyeni şeklinde elastik bir sütyen giyerek birkaç gün sonra günlük aktivitelerine ve sosyal hayatlarına dönebilirler.

İyileşme Süreci

Göğüs dikleştirme ameliyatlarından sonra ancak dikleştirme ile birlikte silikon meme protezleri kas altına yerleştirilmişse özellikle ilk birkaç gün kol hareketlerinde ağrılar oluşabilir. Bu durumda ağrıyı kontrol etmek için kuvvetli ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılır. Ameliyatta, sarkıklığın derecesi ve ameliyatın yöntemine göre farklı büyüklük ve yerlerde kesi izleri olabilir. Göğüsün ideal şeklini bulması 3-4 ayı bulmaktadır.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar 

  • 3-4 hafta boyunca ağır bir şey kaldırmak veya itmekten kaçınılmalıdır
  • En az 1 hafta cinsel ilişkiden ve en az 1 ay ağır ve zorlayıcı sporlardan uzak durulmalıdır
  • Destek sebebi ile doktorunuzun önerdiği spor sütyeni düzenli olarak kullanılmalıdır
  • Meme başı ve süt bezi kanallarına dokunulmadığı için; yapılacak doğumlar sonrasında, emzirme fonksiyonunuz hiçbir şekilde etkilenmeyecektir.
 
TEDAVİ ÖZETİ

DİKKAT: Herkes eşsizdir. Bu şu anlama gelir: Tedavi süreci, planlaması ve sonuçları sizin için farklılık gösterebilir. Burada gördüğünüz bilgiler geniş bir örneklem kümesinde karşılaşılan ortalama değerlerdir. Detay için bizimle Whatsapp üzerinden iletişiem geçebilirsiniz: 0549 791 99 03

Seans/Operasyon Sayısı 1
Operasyon Süresi 1-2 saat
Anestezi Genel Anestezi
Hassasiyet Süreci 1-3 gün
İşe dönme süresi 2-4 gün
Tam İyileşme -
Sonuçların kalıcılığı Sürekli
Hastanede kalma süresi 1 gece
Dokuyla beraber meme dikleştirildiği için yeniden sarkma olmaz ancak ilerleyen süreçte emzirme dönemi yaşanırsa bir miktar sarkma tekrar oluşabilir.
Hasta'nın meme dokusunda kayıp varsa ve içi boşalmış bir meme yapısına sahipse muayene ile birlikte protez uygulamasıda yapılabilir.
Meme dikleştirme ameliyatından yaklaşık bir ay sonra normal hayatınızda yaptığınız tüm aktivitelere geri dönebilirsiniz.
Göğüs Dikleştirme Operasyonu 1
Göğüs Dikleştirme Operasyonu 2
   Randevu için Formu Doldurun!

*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!