Diş Protez Uygulamaları


Protez dişler, mevcutta olan dişlerin sağlık problemleri nedeniyle estetik görünüm için dişlere yapılan kaplama uygulamalardır.

Protez Diş Nedir?

Protez dişler, mevcutta olan dişlerin gerek sağlık problemleri nedeniyle gerekse estetik görünüm için dişlere yapılan kaplama uygulamalarıdır. Protezler hem mevcut dişleri korumak amacıyla hem de isteğe bağlı olarak yapılabilmektedir. Malzeme, uygulama ve yapılış yöntemi olarak birbirinden farklı çeşitlere sahiptir. Protez diş diğer adıyla diş kaplama olarak da geçmektedir.

Diş Protez Uygulamaları Nelerdir?

Protez dişler, ilerleyen yaş nedeniyle tam protez, hareketli protez olabildiği gibi günümüzde daha çok tek tek dişleri kaplama halinde daha popüler hale gelmiştir. Ancak implant üstü gibi uygulanıldığında köprü şeklinde tabir ettiğimiz bitişik olan dişleri bütün olarak uygulamamız mümkündür.

Laminet Veneer (Yaprak Porselen)

Dişlerin sadece ön yüzeyine uygulanan kaplama türünü yaprak porselen olarak adlandırılmaktadır. Bu kaplama türü dişlerin ön yüzeylerinde aşındırmaya ihtiyaç duyulmadan bazı durumlarda ise bir kağıt inceliği kadar aşındırma yapılarak uygulanabilmektedir. Yaprak porselen ile istediğimiz beyazlıkta estetik dişlere çok kısa bir sürede sahip olabilirsiniz.

Zirkonyum Porselen

Zirkonyum porselen doğallık konusunda ışık geçirgenliği nedeniyle, doğal dişlere en yakın olan kaplama türüdür. Zirkonyumun sağlamlığı, alt yapısı, desteği ve doku uyumu olarak yüksek kaliteye sahiptir. Diğer ismiyle zirkonyum alt yapılı porselen olarak bilinmektedir. Doğal diş görünümde olduğu gibi yüzde yetmiş oranında ışık geçirgenliği bulunmaktadır. Hammaddesi nedeniyle alerjik reaksiyon gösterme veya dokuya uyuşmama durumu söz konusu değildir. Beyaz yapısı itibariyle güzellik açısından en başarılı kaplama olarak zirkonyumları söylemek mümkündür. Protez diş çeşitleri içerisinde zirkonyum, hem sağlamlığı hem de estetik duruşu nedeniyle ön dişlerde ve arka dişlerde tercih edilebilmektedir.

Empress (Full Porselen)

Sıkıştırılmış kristal yapılı seramik, metal alt yapı kullanılmadan basınç yöntemi ile cam seramiğin pişirilmesiyle yapılan dayanıklılığı arttırılmış olan porselen türüdür. Full porselen dişlerde denilebilir. Kişilerin doğal diş görünümleri empress kaplamalara karakteristik özellikleri aktarılabilmektedir.

Emax

Ön diş estetiğinde son zamanlarda uygulanan protez diş yöntemlerden biridir. Dişlerde emax yönteminin avantajı, ön dişlerde metal alt yapı olmadan, ışığı geçirebilen ve doğal diş görünümü veren özelliğinin olmasıdır.

İnley Onley Diş Restorasyonları

İnley ve Onleyler dolgu ve kuron ( kaplama) arasında bir çözümdür. Bireyin dişleri kaplanacak kadar sağlığı bozulmamış ise, dolgu uygulaması için bir dokusunun olmaması durumunda uygulanan bir protez diş estetik yöntemdir.

Diş Protez Fiyatları

Protez diş fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun nedeni diş yapısının proteze uygunluğuna göre değişmektedir. Günümüzde protez diş sadece estetik gülüş tasarımı için tercih edilebildiği gibi aynı zamanda dişte oluşan sorunlar nedeniyle dişin aşındırılıp yüzeyin kaplanmasına bağlı olarak uygulanan çeşide göre değişir. Metal destekli veneer kronlara oranla zirkonyum, laminet, empress, emax kaplamalar daha yüksek olabilmektedir. Doktor muayenesi ve röntgenini görmeden verilebilecek bir fiyat bilgisi misafirlerimizi yanıltabilir. Bu nedenle ilk adımda röntgen ve doktor muayenesi yapılmalıdır. Protez diş hakkında daha fazla bilgi almak için WhatsApp hattından bilgi alabilirsiniz.

Tedavi Özeti

 • 2
  Operasyon Sayısı
 • 30-60 dk
  Operasyon Süresi
 • Lokal Anestezi
  Anestezi
 • Minimum
  Hassasiyet Süreci
 • Hemen
  İşe Dönme Süresi
 • Kontrol Edilmelidir
  Tam İyileşme
 • 10-30 yıl
  Kalıcılık
 • Yok
  Hastanede Kalma Süresi

*Sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Dr.estethica'yla Tanışın

Sağlıklı güzellikle ilgili merak ettiğiniz her konuyu danışabilirsiniz.

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

Gizlilik Bildirimi