Varis Nedir?

Vücuttaki toplardamarların genişlemesi ve belirginleşmesi sonucunda oluşan varislerde genetik faktörün etkisinin büyük olması kadar, yaşam şartları da varis oluşumuna neden olmaktadır. Kadınlarda hamilelik sonrası, aşırı kilo alma, uzun süre ayakta kalmayı gerektiren çalışma hayatı ya da uzun süren hareketsizlik sonucu varis oluşumu kaçınılmaz hale gelir. Varis tedavisi de görülmeye başlanan varis vakaları sebebiyle gelişmiş, birden fazla yöntemle çeşitlenmiştir.

Varis Neden Oluşur?

  1. Genetik Yatkınlık: Varise yakın aile bireylerinde görülenlerin yakalanma riski %80 oranında daha yüksektir. Düzenli yaşam, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite ile bu sorunu en aza indirmek de mümkündür.
  2. Yaş Sebepli Varisler: Yaşlandıkça damarlar elastikiyetini kaybedeceğinden kan akışını sağlayan damar içindeki valfler işlevlerini yitirebilir.
  3. Cinsiyetin Varis Oluşumunda Etkisi: Erkeklere oranla kadınlarda görülme olasılığı çok daha fazladır. Yapılan araştırmalara göre nedeni, yükseliş ve düşüş gösteren hormon düzeyinin damarlar üzerindeki etkisidir. Hormonlardaki tutarsızlıklar damar duvarlarının incelmesine ve valflerin kan akışını etkilemesine neden olur.
  4. Obezite Varis Oluşumunu Tetikleyebilir: Fazla kilolu olmak kalbe kanı geri göndermek için çok daha fazla çalışmak anlamına gelir. Damarlar üzerinde ekstra basınç biner ve bu baskı ile valfler işlevini yitirir hale gelir. Bu da varis gelişme olasılığının vücut ağırlığı ile bağlantılı olabildiğini göstermektedir.
  5. Gebelik Sürecinde Varis Oluşumu Artabilir: Hamilelik sırasında kan miktarı artış gösterir. Bu artış ise damarlar üzerinde ekstra baskı anlamına gelir. Ayrıca hormon düzeyi de bu sürece eşlik eder.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varisi olan bir çok kişi, bacaklarında kramp ve ağrı şikayeti bildirir.  Diğer yaygın belirtiler ise, bacaklarda yorgunluk, huzursuzluk, yanma, zonklama, kaşıntı ve karıncalanma hissidir. Hastaların bir çoğunda şişkinlik, kramp, ödem, bileklerde renk değişimi ya da kaşıntı gibi şikayetlerle kendini gösteren varis, ilerleyen aşamalarında cilt yüzeyinde belirgin bir hal alır. Doktor muayenesinin ardından, çekilen Doppler Ultrasonografi ile, hastanın damar ağının  haritası çıkarılır ve hekimin hangi damar üzerinde nasıl bir tedavi metodu uygulayacağı saptanır. Varis 3 çeşitte gruplandırılır; Kılcal varisler ( Spider Venler ) , orta boy varisler ( Retiküler Venler ) ve büyük varisler (Varikoz venler).

  • Kılcal Varisler; daha çok kadınlarda görülen, ancak ilerleyen safhalarında belirgin görüntüye ulaşan bir damar hastalığıdır. Kırmızı ya da mor renkli, örümcek ağına benzer bir görünüme sahiptir.
  • Orta Boy Varisler; Ciltte çıkıntılı bir görünüme sahip olup yeşil renkli oluşumlar şeklinde gözlenir.
  • Büyük Varisler; Variköz venler ciltte yoğun bir şiş görünüme sahip olup koyu renkli ve kıvrımlı büyük alana yayılmış yapılardır. Kaşıntı ve ağrı hissi daha çok varisin bu safhasında görülür.

İleri düzeye ulaşmış olan varis vakalarında operasyon kaçınılmaz olup, hastanın operasyonu istememesi durumunda çeşitli tedaviler uygulanabilir. Yapılan tedaviler, ilerlemiş olan varis vakasını yok etmeyip kişinin yaşadığı süreci hafifletip, rahatsızlığın ilerlemesini önler. Hem estetik olmayan görüntüye neden olan, hem de sağlık açısından tehdit oluşturan varis vakaları, bireyin yaşam kalitesini düşürmeden, günümüz teknolojisi ile kolayca tedavi edilmektedir. Kişi sosyal yaşantısına hızlı bir şekilde geri dönebilir.İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun