Varis Tedavisi


 

Varis, genellikle zayıf damar duvarları ve vanalardan kaynaklanır. Kan damarlar yoluyla vücutta devir daim yapar ve geriye akmayı engelleyen tek yönlü kanallar içinde süzülür. Bazen damarların duvarları gerilmiş olur ve vanaların elastikiyetini kaybetmesine neden olur. Vanalar düzgün değilse bu kaçaklardan kan geri akmaya başlar, geriye akan kan şişmiş ve genişlemiş damarın içinde toplanmaya başlar ve bu tablo varis oluşumuna neden olur.

Varis ve Örümcek Damarların Nedenleri;

Genetik Yatkınlık;

Varise yatkın bir aile bireyi yakalanma riskini %80 oranında arttırmaktadır. Elbette ki düzenli yaşam kalitesi, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite ile bu sorunu en aza indirmek de mümkündür.

Yaş;

Yaşlandıkça damarlar elastikiyetini kaybedeceğinden kan akışını sağlayan damar içindeki vanalarda işlevini yitirebilmektedir.

Cinsiyet

Erkeklere oranla kadınlarda görülme olasılığı çok daha fazladır. Yapılan araştırmalara göre nedeni, yükseliş ve düşüş gösteren hormon düzeyinin damarlar üzerindeki etkisidir. Hormonlardaki tutarsızlıklar damar duvarlarının incelmesine ve vanaların kan akışını etkilemesine neden olur.

Şişmanlık

Fazla kilolu olmak kalbe kanı geri göndermek için çok daha fazla çalışmak anlamına gelir. Damarlar üzerinde ekstra basınç biner ve bu baskı ile vanalar işlevini yitirir hale gelir. Bu da gösteriyor ki varis gelişme olasılığı vücut ağırlığı ile bağlantılıdır.

Gebelik

Hamilelik sırasında kan miktarı artış gösterir. Bu artış ise damarlar üzerinde ekstra baskı anlamına gelmektedir. Ayrıca hormon düzeyi de bu sürece adeta eşlik eder.

Belirtileri

Varisi olan bir çok kişi, bacaklarında kramp ve ağrı şikayetini anlatırlar. Diğer yaygın belirtiler ise, bacaklarda yorgunluk, huzursuzluk, yanma, zonklama, kaşıntı ve karıncalanma hissidir. 

Tedavi Seçenekleri

Varis tedavi edilmesi gereken ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır.

Ataşehir estethica Varis ve Örümcek damarlar merkezimizde gelişen son teknoloji tedavi yöntemleri sayesinde yüz güldürücü sonuçlar almak mümkün olmaktadır. Kişi sosyal yaşantısına hızlı bir şekilde geri dönmekte ve kişi üzerindeki özgüven kaybı kaygı ortadan kalkmaktadır.

Randevu için Formu Doldurun

Siz de estethica'nın uzman doktorlarıdan randevu için formu doldurun, sizi arayalım   Randevu için Formu Doldurun!

*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!