Toksin Atıcı, Arındırıcı, Sağlıklı Detoks İçecekleri

Yediğimiz ve içtiğimiz tüm yiyeceklerin faydaları olduğu gibi vücutta kalıntı bırakan toksinlerde içerirler.

Bu toksinlerin fazla birikmesi ya da vücuttan yeterince atılamaması sebebi ile çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başlar.

Bu yazımızda hem hafif hem de tatlı ihtiyacınızı karşılayacak sağlıklı tarifler bulabilirsiniz.

Evde kolayca hazırlayacağınız lezzetli detoks içecekleri tarifleri aşağıdaki gibidir.

1. Çilek ve Limonlu Detoks İçeceği

Kırmızı meyvelerin faydaların hemen hemen herkes bilir. Kan yapıcı ve canlandırıcı olarak bilinen kırmızı besinlerin aynı zamanda yüksek oranda toksin atıcı etkileri vardır.

Çilek meyvesi yazın sık sık tüketebileceğiniz faydalı besinlerden bir tanesidir. C vitamini deposu olan çileğin nem tutucu özelliği vardır.

Bu sayede çilek cilde de iyi gelir. Çilek, cildin pigmentlerinin düzgün çalışmasına destek olur. Cilt tonunun rengini düzelterek cilde canlılık kazandırır.

Limon ise güçlü bir C Vitamini kaynağıdır. Grip, nezle gibi enfeksiyonların tedavisinde oldukça etkilidir. Bağışıklık sistemini zinde tutar. Cildi onarır ve yeniden yapılandırır. Hücre yenileyicidir.

Lezzet açısından da keyifle tüketeceğiniz çilek ve limondan oluşan detoks içeceği tarifi aşağıdaki gibidir.

1 litre soğuk ya da buzlu suyun içeresine yarım kilo limonu ve 1 taze kase çileği küçük parçalar halinde suyun içerisine atın . Bir gece beklettikten sonra nane ile içeceğinizi süsleyerek günde 2 bardak olarak tüketebilirsiniz.

2- Muz ve Limon

Muz meyvesi muhteşem bir kalsiyum kaynadığıdır. Muzun ayni zamanda tok tutucuğu özelliği olduğundan diyetlerde az miktarda tüketilmesi tavsiye edilir.

Kolajen tetiklemesine faydalı olan muz, cildin sıkılaşmasına destek olur.

Sadece muzu ezerek uygulanan yüz maskesi, cildin rengini açılmasını sağlayarak cilde canlılık verir.

Geceleri uyumadan önce tüketeceğiniz muz, rahat bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.

Muz meyvesini çok fazla olmamak kaydı ile istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Muz meyvesi ile hazırlanan yiyecek ve içecekler her zaman son derece lezzetlidir.

Tarçın ise müthiş bir antioktidandır. Vücudun bağışıklık sistemine destek olur. Yüksek oranda C Vitamini içerir ve tok tutar. Cildi parlatır.

1 litre soğuk yağsız içeresine 1 çay kaşığı tarçına atarak karıştırın.1 adet büyük muzu yuvarlak şekilde doğrayarak rondodan geçirin. Tarçınlı sütü muza ekleyerek rondodan geçirin.Bir gece beklettikten sonra rendelenmiş %70 bitter çikolata ile içeceğinizi süsleyerek günde 1 bardak olarak tüketebilirsiniz.

3- Böğürtlen ve Beyaz Çikolata

Böğürtlen meyvesi kırmızı meyveler arasından en zor bulunandır. Oldukça lezzetli olan böğürtlen, pasta ve tatlıların vazgeçilmez meyvelerindendir.

Böğürtlen meyvesi C, B ve K vitaminlerini içerir. Toksin atıcı ve canlandırıcı etkisi vardır. Cilt tonunun rengini düzenler. Cilde hafif pembelik verir. Kalp sağlığına destek olur. oldukça yüksektir. Kan şekerini de dengede tutan ve kalp sağlığını koruyan kırmızı meyveleri sık sık tüketmelisiniz.

Beyaz çikolata ise saf kakao yağından oluşur. Çok fazla olmamak kaydı ile beyaz çikolatayı detoks içerisine katarak lezzetli bir hale getirebilirsiniz.

Tat açısından son derece lezzetli olan kırmızı meyve kokteylinin tarifi şöyledir;

1 parmak kadar beyaz çikolatayı, 1 kase böğürtleni ve 1 bardak yağsız sütü rondodan geçirin. 1 saat buzdolabından bekletin. Lezzetli karışımı günde 1 kez tatlı ihtiyacınızı karşılamak amaçlı tüketebilirsiniz. Bu tarifi  böğürtlen yerine karadut veya çilek ile hazırlayabilirsiniz. Kahvaltılarınızda süt yerine yoğurt ile de tüketebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında vücudunuza serinlik katacak bu tarif, aynı zamanda vücudunuzdaki zararlı toksinleri atacaktır. Diyetlerinize de rahatlıkla ekleyebileceğiniz bu tarif aynı zamanda cildinizi de canlandıracaktır.

 İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun