Gua sha, dolaşımınızı iyileştirmek için cildinizi bir masaj aleti ile kazımayı içeren doğal, alternatif bir terapidir. Bu eski Çin şifa tekniği, kronik ağrı gibi sorunları ele alarak daha iyi sağlık için benzersiz bir yaklaşım sunabilir.

Gua sha'da bir teknisyen, kan akışını artıran yumuşak dokunun mikrosirkülasyonunu uyarmak için cildinizi kısa veya uzun darbelerle sıyırır. Bu vuruşları gua masaj aleti olarak bilinen düz kenarlı bir aletle yaparlar. Teknisyen cildinize masaj yağı uygular ve ardından aleti aşağı doğru hareketle cildinizi tekrar tekrar kazımak için kullanır.

Gua sha, uygulayıcıların iltihaplanmadan sorumlu olabileceğine inandıkları vücutta chi adı verilen durgun enerjiyi ele almayı amaçlamaktadır. Enflamasyon, kronik ağrı ile ilişkili çeşitli koşulların altında yatan nedendir. Cildin yüzeyini ovalamanın bu enerjinin parçalanmasına, iltihaplanmanın azalmasına ve iyileşmenin desteklenmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Gua sha genellikle bir kişinin sırtına, kalçalarına, boynuna, kollarına ve bacaklarına uygulanır. Nazik bir versiyonu yüzünde bir yüz tekniği olarak bile kullanılır. Teknisyeniniz hafif bir baskı uygulayabilir ve ne kadar kuvvetle başa çıkabileceğinizi belirlemek için yavaş yavaş yoğunluğu artırabilir.

Gua sha'nın faydaları nelerdir?

Gua sha iltihabı azaltabilir, bu nedenle genellikle artrit ve fibromiyalji gibi kronik ağrıya neden olan rahatsızlıkların yanı sıra kas ve eklem ağrısını tetikleyen rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır.

Gua sha ayrıca diğer durumların semptomlarını da hafifletebilir:

1. Hepatit B

Hepatit B , karaciğer iltihabına, karaciğer hasarına ve karaciğerde yara izine neden olan viral bir enfeksiyondur. Araştırmalar, gua sha'nın kronik karaciğer iltihabını azaltabileceğini düşündürmektedir.

2. Migren baş ağrıları

Yapılan bir çalışmada kronik baş ağrılarıyla yaşayan 72 yaşındaki bir kadın 14 günlük bir süre boyunca gua sha aldı. Migrenleri bu süre zarfında düzeldi ve bu eski şifa tekniğinin baş ağrıları için etkili bir çare olabileceğini düşündürdü.

3. Boyun ağrısı

Gua sha tekniği, kronik boyun ağrısının giderilmesinde de etkili olabilir . Bu tedavinin etkinliğini belirlemek için, 48 katılımcıyla yapılan bir çalışmada katılımcılar iki gruba ayrıldı. Bir gruba gua sha verildi ve diğeri boyun ağrısını tedavi etmek için termal ısıtma yastığı kullandı. Bir hafta sonra, gua sha alan katılımcılar, gua sha almayan gruba kıyasla daha az ağrı bildirdiler.

 

 

 

4. Tourette sendromu

Tourette sendromu , yüz tikleri, boğaz temizleme ve ses patlamaları gibi istemsiz hareketleri içerir.

Yapılan bir çalışmada, 9 yaşından beri Tourette sendromu olan 33 yaşında bir erkeği içeriyordu. Akupunktur, şifalı otlar, gua sha aldı ve yaşam tarzını değiştirdi. Haftada bir kez ,toplamda 35 tedaviden sonra semptomları yüzde 70 oranında düzeldi.( Bu kişinin olumlu sonuçları olmasına rağmen, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.)

5. Perimenopozal sendrom

Perimenopoz, kadınlar menopoza yaklaştıkça ortaya çıkar. Belirtiler şunları içerir:

uykusuzluk hastalığı

düzensiz dönemler

kaygı

yorgunluk

sıcak basması

Bununla birlikte, gua sha'nın bazı kadınlarda perimenopoz semptomlarını azaltabileceğini bulmuştur.

Çalışma, perimenopozal semptomları olan 80 kadını inceledi. Müdahale grubu, sekiz hafta boyunca geleneksel tedavi ile birlikte haftada bir kez 15 dakikalık gua sha tedavisi aldı. Kontrol grubu sadece geleneksel tedavi aldı.

Çalışmanın tamamlanmasının ardından müdahale grubu, kontrol grubuna kıyasla uykusuzluk, anksiyete, yorgunluk, baş ağrısı ve sıcak basması gibi semptomlarda daha fazla azalma olduğunu bildirdi. Araştırmacılar, gua sha terapisinin bu sendrom için güvenli ve etkili bir çare olabileceğine inanıyor.

Gua sha'nın yan etkileri var mı?

Doğal bir şifa çare olarak gua sha güvenlidir. Ağrılı olmaması gerekir, ancak prosedür cildinizin görünümünü değiştirebilir. Cildi bir masaj aletiyle ovalamayı veya kazımayı içerdiğinden, cildinizin yüzeyine yakın kılcal damarlar olarak bilinen küçük kan damarları patlayabilir. Bu, ciltte morarma ve küçük kanamalara neden olabilir. Morarma genellikle birkaç gün içinde kaybolur.

Bazı insanlar ayrıca gua sha tedavisinden sonra ciltlerinde geçici çukurlaşma yaşarlar.

Herhangi bir kanama olursa, gua sha tedavisi ile kanla bulaşan hastalıkları aktarma riski de vardır, bu nedenle teknisyenlerin her kişiden sonra aletlerini dezenfekte etmeleri önemlidir.

Son altı hafta içinde herhangi bir ameliyat geçirdiyseniz bu teknikten kaçının.

Kan sulandırıcı kullanan veya pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler gua sha için uygun adaylar değildir.

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun