Evde Bez Maske Yapımı ve Kullanımı

Evde bez maske yapımı için daha önce hangi materyallerden maske yapılabileceğine dair bir yazı paylaşmıştık. Bu yazımızda, evde maske yapımının pratik yollarını da sizlere anlatmak, doğru bilgiye erişmenizi sağlamak istiyoruz. Evde yüz, ağız ve burun koruyucu maske yapımında Türk Tabipler Birliği ve diğer sağlık otoritelerinin paylaştığı bilgileri dikkate alarak hazırladığımız bu kısa rehberde yer alan bilgileri kullanmadan önce, koruyucu maske yapımı ile alakalı sağlık bakanlığının da kolay yapılabileceğine dair açıklamalarının olduğunu hatırlatmakta fayda olduğunu belirtmek isteriz. Şimdi gelin hem maske nasıl takılır hem de maske pratik yollarla nasıl yapılır bu konulara değinelim ve maskeye ulaşmanın bir noktada zorlaştığı bu günlerde az da olsa faydalı bilgileri size aktaralım.

Bez Yüz Maskesi Nasıl Takılır?

Maskenizin materyali ve tür ne olursa olsun, sahip olması gereken standartlar olmalıdır. Bu standartlar, hem sizin maske taktığınızda uymanız gereken bazı kuralları, hem de maskenizin sahip olması gereken fiziksel ve teknik kuralları içerir. Bu standartları, şu şekilde kısaca sıralamak mümkündür;

 • Yüz maskesi yüze düzgün şekilde oturmalıdır. Burun ve yanaklarda boşlukları olmamalıdır.
 • Yüz maskelerinin yüzünüze tam oturabilmesi için bağları ya da kulak halkaları olmalıdır.
 • Bez yüz maskeleri, birkaç kat ters kumaştan oluşmalıdır.
 • Maskeler amaçlarını yerine getirirken kişinin nefes alıp vermesini engellememelidir.
 • Evde yaptığınız maskeler kolayca yıkanabiliyor olmalı, yıkanırken zarar görmeyecek şekilde tasarlanmalıdır.

evde kumaştan maske yapımı örneği

Evde Maske Yapımı İçin Öneriler

Ev yapımı maskeleri, virüs bulaşma hızının yüksek olduğu market, eczane, toplu taşıma gibi alanlarda takmanız gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi maskeye ulaşmak kısmen zor olduğu ve evde yapılan maskeler de virüsün bulaşmasını engelleyici özellikte olduğu için, evde yaptığınız maskeleri topluluk içine çıktığınızda kullanmalısınız. Yani bu maskeler halk içerisindeki bireyler içindir, tıbbi müdahaleler esnasında kullanılması uygun değildir. Bu haliyle kısaca şu şekilde özetlememiz gerekiyor; evde maske yapımı için kullandığınız materyaller, virüsün bulaşma hızını yavaşlatmak ve halk sağlığını korumak için uygunsa, evde maske yapımı doğru bir seçimdir, gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ayrıca bez yüz maskeleri düzenli aralıklarla temizlenebilir malzemelerden yapılmalıdır, böylece her zaman temiz kalacaktır. Hangi aralıklarla temizlenmelidir diye bir soru soracaksanız, bu aralığı kendiniz belirleyebilirsiniz, sadece sık sık temizlenmesi gerekir.

 • Evde yapılan bez maskeler, solunum zorluğu olan kişilerce kullanılmamalıdır.
 • 2 yaşından küçük çocuklara ev yapımı maske sadece gözlemlenebilir zamanlarda takılmalıdır.
 • Engelliler maske kullanımı sırasında yalnız bırakılmamalıdır.

Maske takarken ve çıkartırken gerekli dezenfeksiyon önlemlerini de aldığınızdan eminseniz, maskenizi gönül rahatlığıyla kullanmaktan çekinmeyin. Şimdi sizlere yine Türk Tabipler Birliği tarafından da önerilen maske yapımı tarifi vermek istiyoruz.

Dikişli Bez Yüz Maskesi Yapımı

Evdeki malzemeleri kullanarak, dikiş makineniz de varsa kolayca bez maske yapabilirsiniz. Aşağıda malzemeleri ve dikim için tarifleri bulabilirsiniz. Buradaki kumaş bez pamuklu t-shirt de olabilir, el bezi de olabilir. Pamuklu olması yeterli. Öncelikle malzemeler;

 • 25x15 boyutlarında iki adet pamuklu kumaş bez,
 • 15 cm uzunluğunda iki tane bağ. Bu bağ lastik olabilir, lastik olması daha iyi.
 • İğne ve iplik,
 • Makas,
 • Dikişi makinesi

Bu malzemeleri çoğu evde rahatlıkla bulabilirsiniz. Dikiş makinesi kullanmayı da biliyorsanız, evde maske yapmak sizin için çok da zor olmayacaktır diye düşünüyoruz. Şimdi yapımının tarifini verelim;

 1. Pamuklu kumaştan kestiğiniz 25x15 boyutlarında iki kumaşı birbirinin üstüne koyun ve dikiş makinesiyle, aynı tek bir kumaş haline gelecek şekilde kenarlarından dikin.
 2. Buradaki katlama işlerini yaparken uzun kenarlardan içeri doğru katlayabilirsiniz, bu notlardan birbirine dikmek daha uygundur. Aşağıda görselde açıklanıyor.
 3. Katlayarak arada oluşturduğunuz boşluklardan bir şiş ya da tığ yardımıyla lastikleri geçirin. Bu aşamada maskenizin genel görüntüsünün ortaya çıktığını fark edeceksiniz.
 4. Lastiği çekerek düğümlerini kıvrılmış kenarlara doğru sokuşturun. Son işlem olarak da dikiş makinesi yardımıyla yüzünüze göre ayarladığınız lastikleri, kumaşa dikerek daha sağlam olmasını sağlayın.

evde maske yapımı aşamaları

Evde maske yapımı ile alakalı bu bilgileri Türk Tabipler Birlkiği web sitesindeki önerilerden faydalanarak oluşturduk. Umarız, sizler için faydalı olacaktır ve koronavirüs pandemisi sırasında hem hastalığın yayılması hem de halk sağlığı için faydalı olacaktır.İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

Gizlilik Bildirimi