Fibromiyalji ve Tedavi Yöntemleri


 
Kronikleşen şiddetli kas ağrıları,  uyku bozukluğu ve bitmeyen yorgunluk hissi  ile hayatımıza giren, halk arasında kas romatizması olarak da adlandırılan fibromiyalji, kronik ağrı sendromudur. 
2013 yılında yapılan araştırmalarda ülkemizde 1.3 milyon kişinin fibromiyalji hastası olduğu bilinmektedir. Günümüzün en yaygın hastalıklarından biri olan fibromiyalji, genel polikliniklere başvuran hastaların yaklaış %5–6’sında , romatoloji polikliniklerine yeni başvuranların ise yaklaşık %10’unda görülmektedir. Genelde inatçı kas ağrıları, uyku bozuklukları ile tanınan fibromiyalji aynı zamanda hastalarda  irritabl barsak sendromu, kronik baş ağrısı, depresyon, anksiyete, huzursuz bacak sendromu, temporomandibular disfonksiyon, kronik yorgunluk sendromu ve irritabl mesane sendromu gibi bazı semptomlara da neden olmaktadır.
 
Fibromiyaljinin nedeni kesin olarak saptanamamaktadır ancak  kadınlarda ve genç erişkinlerde sık görülür. Kadınlarda menopoz döneminde artış gösterir. Hormonel değişikliklerin yarattığı stresin fibromiyaljiyi tetikleyen unsurlardan biri olduğu biinmektedir.Daha çok hasas yapılı ve her şeyden çabuk etkilenen kişilerde, mükemmeliyetçilik kişiliğe sahip olan kişilede ve yoğun çalışan kişilerde görülen fibromiyalji ağır fiziksel aktivitelerde bulunan kişilerde de oldukça sıK rastlanmaktadır. Fibromiyalji hastalığına sahip kişilerde aşağıdaki belirtilerin pek çoğu aynı and görülebilmektedir:
 
Hafıza problemleri,düşünce bozuklukları
Ellerde ve ayaklarda uyuşukluk ve karıncalanmalar,
Çarpıntı
Azalmış egzersiz toleransı
Barsak şikayetleri(gaz, kabızlık,ishal)
Üzgün veya depressif durum
Tansiyon veya migren başağrısı
Gün boyunca yorgunluk hissi
Dinlenemeden uyanmış olma hissi (sürekli uykudan uyanma)
Noniseptif uyarılar nedeniyle, ağrının azaltılması ile hissedilen genel hassasiyet
Çeşitli organları kapsayan psikosomatik semptomlar (hassas bağırsak sendromu, sık sık işeme, kardiyak semptomları, jinekolojik sorunlar)
Nörolojik sorunlar (vücutta uyuşma görülme, sinirli ve iğneleyici olma, gergin olma hali, baş ağrısı)
Ruhsal rahatsızlıklar (depresyon, anksiyete, ağır depresyon ise nadir görülmektedir.)
Bilişsel sorunlar (konsantrasyon bozukluğu, yeni şeyler öğrenme güçsüzlüğü)
Kişiye göre değişen ödem hassasiyeti
Hastaların % 30-50’si eklem hipermobilitesine sahiptir.
Vücudun üst kısmı ile sınırlı olan kızarma eğilimi (eritem fugaks) ve diğer taraftan soğuk ekstremiteler bu hastalarda yüksek oranda görülmektedir.
 
Semptomlar dış faktörler (hava değişiklikleri, çeşitli rahatsızlıklar) ve iç faktörlere (stres faktörü) bağlı olarak değişmektedir.Fibromiyalji ayrı bir hastalık oluşumu değildir ancak belirti ve bulguların bir kombinasyonudur.Fibromiyalji hastaları sürekli olarak strese ağrı hissinin iletim sistemlerini bozacak istisnai bir şekilde reaksiyon gösterirler
 
Fibromiyalji  tedavisinde genellikle antidepresan ve nöropatik ilaçlar kullanılmaktadır ancak bu ilaçlar hastalığı iyileştirmemekte sadece ağrılara ve uykusuzluğa geçici çözümler sunmaktadır. Ayrıca bu ilaçların olumsuz yan etkileri ve kişiyi kullanıma bağlaması nedeni ile gerçek bir tedavi olmamaktadır. Fibromiyalji tedavisinde ilaçlar dışında kullanılan en yaygın alternatif yöntem akupunturdur. 
Akupunktur ile hem ağrılı hassas noktalar hedef alınır hem de vücuttan birtakım faydalı hormaonların salınımı arttırılarak ağrının azaltılması sağlanır. Akupuntur dışında kullanılan bir diğer alternatif tedavi ise Nöral terapidir. Bu yöntem cilt altı dokulara anestezik madde verilerek yapılan bir enjeksiyon yöntemidir; otonom sinir sisteminin iğne veya diğer yöntemlerle uyarılarak, vücuttaki elektriğin düzenlenmesi ve böylelikle vücudun iletişim ağındaki aksaklıkların giderilerek ağrıların azaltılmasını amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Fibromiyalji ağrılarında oldukça etkili sonuçlar elde edilebilmektedir - Sistemik olarak organizmayı düzenleme özelliği olduğu varsayılmaktadır. Fibromiyalji tedavisinde kullanılan manuel terapi ve masaj ise  doku kanlanmasını arttırır, eklem hareketlerine yardımcı olur, dolayısıyle ağrı ve hareket kısıtlılığının tedavisinde faydalı olabilmektedir.
 
 

Randevu için Formu Doldurun

Siz de estethica'nın uzman doktorlarıdan randevu için formu doldurun, sizi arayalım   Randevu için Formu Doldurun!

*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!