Saç Nakli Aşamaları Nelerdir?

Türkiye’de en çok gerçekleştirilen operasyonların arasında saç nakli operasyonları da yer alır. Saç nakli operasyonları hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilir. Saç naklinin yanı sıra sakal nakli, bıyık nakli, kaş nakli de aynı saç ekimi teknikleri kullanılarak gerçekleştirilir. Saç nakli; donör (verici) alan tabir edilen dökülmemeye kodlanmış iki kulak arasında yer alan dört-beş parmaklık alandan alınan köklerin (greft) ihtiyaç olan bölgeye nakil edilmesi ile gerçekleştirilir.

Saç Ekimi Kaç Saat Sürer?

Saç ekiminde operasyon süresi nakil yapılacak kök adedine göre değişir. Örneğin; 400-700 kök olarak planlanan kaş nakli operasyonu ortalama 2 saat sürerken, 4500-5000 greft olarak planlanan bir saç nakli operasyonu, ortalama 7-8 saat sürer. Saç nakli operasyonu lokal anestezi ile gerçekleştirilip, operasyon sırasında ağrı sızı yok denecek kadar azdır. Operasyon sonrası hastalar günlük hayatlarına kısa bir süre sonra dönebilirler.

Lazerle saç bakımı, saç ekimi sonrası saç güçlendirici bir yöntem

Saç Ekimi Aşamaları Hangi Sırayla Yapılmalıdır?

Saç nakli operasyonu gerçekleştirmek isteyen bir kişi öncelikle; bir doktor konsültasyonuna katılmalıdır. Konsültasyon sırasında, özel saç analiz cihazı ile kişinin donör (verici) alanı muayene edilip, nakil için yeterli adette köklere sahip olup olmadığı, köklerin yapısının saç nakline uygunluğu, saç ve deri ile ilgili operasyona engel bir rahatsızlığı olup olmadığı özenle kontrol edilir. Kişi operasyona uygun ise; saç nakli planlama süreci gerçekleştir. Özel ölçekli ön hat çizim aracı ile saç çizgisi belirlenir ve hangi bölgeye kaç adet kök ekileceği planlama sürecinde netleşir. Herkes tarafından merak edilen bir diğer konu da saç ekiminde hangi anestezi yönteminin kullanıldığıdır. Saç ekimi operasyonu; lokal anestezi ile gerçekleştirilir, operasyon günü hasta tok karnına, hafif bir kahvaltı yaparak gelmelidir. Hasta operasyona geldiğinde, ilk olarak kan alma işlemi gerçekleştirilir ve tahlil sonuçlarının olumlu olması halinde, operasyon sürecine devam edilir.

Saç Ekimi Operasyonu Tıraşlı ve Tıraşsız Şekillerde Yapılabilir

Operasyon; traşlı ya da tıraşsız gerçekleşebilir. Traşlı diye tabir edilen yöntemde, saçlı deri hem verici alan hem nakil gerçekleştirilecek alan tamamen tıraş edilir. Tıraşsız ekimde ise nakil yapılacak alan tıraş edilmez ve var olan saç köklerinin arasına sıklaştırma amaçlı saç nakli gerçekleştirilir. Tıraşlı saç ekim yönteminde, hastanın tüm saçlı alanı tıraş edildikten sonra hastaya ağrısız anestezi uygulanır. Bu yöntemde iğne enjeksiyonu yapmadan bası yöntemi ile lokal anestezi saçlı deriye nüfus ederek o bölge iğne yapılmadan uyuşturulup, anestezi süreci daha konforlu olarak gerçekleşir.

Saç Nakli Aşamaları Nelerdir?

Saç ekimi işlemi üç aşamada gerçekleştirilir.

  • İlk aşama, kök alım sürecidir;

Nakil yapılacak kökler mikro motor yardımı ile tek tek alınıp, yüzde yüz canlılığını koruması amaçlı özel organ nakli solüsyonunda bekletilir.

  • İkinci aşamada ise kanal açılır;

Gerçek safir uçlardan oluşan ince peruktan iğneleri ile alınan köklerin yerleştirileceği kanallar tek tek açılır.

  • Üçüncü aşamada greftler kanallara yerleştirilir;

Organ nakli solüsyonunda bekletilen kökler tek tek açılan kanallara yerleştirilir.

  • Dördüncü saç ekimi aşaması: ekim yapılan alanın beslenmesi

Saç ekimi işlemi bittikten sonra ise hastanın saç derisine; özel buhar cihaz ile ozon buharı, B1, B2, B3, C vitamini, folik asit ve bitkisel kök hücrelerden oluşan vitaminler verilir. Bu multivitamin karışımlı ozon buharı karışımı ile saç derisinin ve köklerin beslenmesi amaçlanır.

  • Beşinci yani son aşamada ise, altın krem uygulaması ile verici alanın üzeri kaplanır.

Operasyon sonlandığında hastanın alım yapılan verici alanına (donör) özel formüle edilen altın krem sürülerek o bölgenin steril kalması, ödeme oluşmaması, kanama olmaması sağlanır.

Ağrısız ve Tıraşsız Saç Ekimi Aşamaları Nelerdir?

İlk aşama yine aynı yöntem ile kök alımının gerçekleştirilmesidir.

Sonrasında organ nakli solüsyonunda alınan kökler bekletilir, ardından son aşamada özel altın uçlu saç ekimi kalemi ile nakil yapılacak alana aynı anda kanal açımı ve yerleştirme işlemi tek seferde gerçekleştirilir. İşlem sonrasında yine özel ozon buharlı mezoterapi uygulanan hastaya, özel formüle edilmiş altın krem uygulanarak hasta taburcu edilir.

Saç Ekimi Sonrsı Saç Yıkama Nasıl Yapılır?

Saç nakli gerçekleştirilen hasta, nakil sonrası doktorunun önerdiği ilaçları kullanıp, operasyon sonrasındaki ilk saç yıkamasına, operasyondan sonraki ikinci gün, hastaneye gelerek gerçekleştirir. İlk saç yıkması gerçekleştirilen hastaya, aynı zamanda operasyon sonrası saç yıkamasını nasıl gerçekleştireceğine dair eğitim verilir, yeni nakil edilen kökleri dış olumsuz faktörlerden koruma amaçlı lazer terapi seansı yapılır. Bu işlemin ardından hastaya rutin kontrol süreçleri hakkında bilgi verilir ve 1 yıl süresince hasta kontrol muayenelerine katılarak operasyon sonucu gözlemlenir.

Saç Bakım Ürünleri - estethica med saç ekimi sonrası vitamin

Saç ekimi; özellikle Türkiye’de oldukça gelişmiş yöntemlerle yapılan, estethica olarak bizim de büyük katkılarla ilerlemesine katkıda bulunduğumuz bir estetik operasyondur. Bu estetik operasyon hakkında detaylı bilgi almak, saç ekimi sonuçları konusunda öncesi sonrası fotoğraflar talep etmek ve saç ekimi fiyatları öğrenmek için form doldurarak ya da iletişim numaralarımızı arayarak bize ulaşabilirsiniz.İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun