Saç Ekiminde Kullanılan En Yaygın Teknikler

Saç dökülmesi genlerden, stresten, vitamin eksikliğinden veya belli başlı bazı sebeplerden kaynaklanan, cinsiyet farkı olmaksızın ancak çoğunlukla erkeklerde görülen, kişinin motivasyon ve özgüveni üzerinde negatif etkiler bırakan ciddiye alınması gereken önemli bir sorundur. 

Saç kaybı yaşayan kişilerde ilk olarak kaybın sebebi araştırılmalıdır. Belli bir hastalık var ise tedavi edilerek saç kaybı engellenebilir. Ancak herhangi bir hastalık mevcut değil ise ya da erken tanı konularak sebebi çözülemez ve önlem alınmaz ise saçların tamamen kaybolmasına yani kalıcı kök kayıplarına sebep olabilir. 

Saç Ekimi özetle, dökülmemeye kodlanmış saç köklerinin olduğu alandan alınarak, köklerin artık ölmüş olduğu ve dökülmenin gerçekleştiği bölgeye nakledilme işlemidir. Saçsız bölgeye gerçekleştirdiğimiz nakil işleminden sonra da dökülmeme özelliğini kaybetmezler. 

Saç ekimi işleminin alacağı zaman nakil yapılacak kök sayısına göre değişkenlik göstermektedir, yine de ortalama 5-6 saatlik bir işlem diyebiliriz. Genel anesteziye gerek olmadan lokal anesteziyle yapılır. Biz estethica kurumu olarak öncelikle iğnesiz ve ağrısız anestezi yapıyor, donör bölgesinden toplanan köklerinizin ölmemesi ve nakledilecek köklerde kayıp yaşanmaması için organ nakli solüsyonunda bekletiyoruz.

Günümüzde saç ekiminin Safir Perkutan ve DHI Plus Gold adında en yaygın 2 tekniği mevcut.

Safir Perkutan tekniğinde, kökler donör bölgesinden toplanır, organ nakli solüsyonunda bekletilir. Toplama işlemi bittikten sonra ilk olarak nakil yapılacak bölgede kanallar açılır ve bekletilen kökler safir kalemin ucuna tek tek yerleştirilerek nakil gerçekleşir. 

DHI Plus Gold tekniğinde ise; kökler donör bölgesinden toplanır, organ nakli solüsyonunda bekletilir. Toplama işlemi bittikten sonra altın uçlu DHI kalemin ucuna kökler yine tek tek yerleştirilir. Ancak bu teknikte kanal açma işlemine gerek kalmaz. Kanal açımı ve nakil işlemi tek seferde aynı anda gerçekleşir.

Her iki teknikte de saçlar donör bölgesinden FUE yöntemiyle toparlanır. Folliküler ünite çıkarımı olarak adlandırılan bu yöntemle kökler bölgelerden homojen bir şekilde toplanır. Donör bölgesinde bir şerit şeklinde izleriniz olmaz. Hatta patenti Estethica’ya ait olan Ethicamed markalı altın kremimiz sayesinde iyileşme süreniz hızlanır ve en kısa sürede daha düzgün bir görüntüye sahip olur.

Kişinin saç naklinden sonra doğal bir görüntüye sahip olması için, kök toplamada olduğu gibi, ekme işleminde de uygun bir dağılım ve kendi saçının yönüne doğru yapılmalıdır. Ancak belirtilen kök sayıları saç teli sayısını ifade etmez. Bazı köklerde 1 ve 2’li bazı köklerde ise 3 ve 4’lü saç telleri ile karşılaşabiliriz. Dolayısıyla dağılım orantılı olmalıdır. 

Saç ekiminde dikkat edilmesi gereken adımlardan biri ise ön saç çizgisi. 

Kişinin yaşı, kas yapısı ve kaş yapısı belki saçları dökülmeden önceki fotoğrafı dikkate alınabilir, kendisinin de isteği doğrultusunda belirlenir. 

 

Saç ekimi yaptırmaya karar vermiş kişinin ortalama 12 günlük bir süreyi kendine ayırması gerekmektedir. 

İşlem gerçekleştirildikten sonra ilk 3 gün en önemli zaman dilimidir. Saç köklerini korumalı, temastan, güneşten ve sudan korumalı. Üçüncü gün ilk yıkama gerçekleşir. Sonrasında iyileşme süresine göre 10. ya da 11. Gün kabuk dökme işlemi gerçekleştirilir. Kabuk dökme işleminden sonra kişi kendi normal hayatına dönebilir.

Kişinin kendi saçı uzamaya devam edecek, bir kısmı ise dökülecek, ancak kök sağlam olduğu için yerine yeni saç telleri çıkıyor olacaktır. Aylık kontrol ve destekleyici ürünler,  hatta PRP, Mezoterapi gibi bakımlarla işlemi destekleyebilir, ortalama 8 ay içinde daha sağlıklı ve daha gür saçlara kavuşabilirsiniz. 

 İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun