Saç Ekimi Sonrası Yıkama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Saç ekim yapıldıktan sonra yıkama ve bakımlar oldukça önemlidir.  Ekim sonrası dikkat edilmesi gerekenlere dikkat edilmesi ve tüm talimatlara uyulması gerekmektedir. Düzenli ve düzgün bakımlar ile sonuçları etkilemek mümkündür. Ekim sonrası ilk yıkama ve 10.gün kabuk dökümü dediğimiz günler de ise daha fazla dikkat etmeli ve prosedürüne uygun şekiller de yıkama yapılması oldukça önemlidir.  

Saç ekimi yapıldıktan sonra ilk yıkama ekim yapılan kurumlar tarafından yapılması gerekmektedir. Bandajlar çıkarılarak pansuman ve yıkama işlemi uzman kadro ile yapılarak kişinin ev de nasıl yıkama yapılması gerektiği anlatılmalıdır. Ekim yapıldıktan sonra ilk yıkama sonrası kişi evde düzenli ve talimatlara uygun şekiller de 10 gün boyunca kendi evde her gün düzenli ve düzgün yıkama yapmalıdır.

Saç ekim sonrası yıkama işlemi yapılmadan önce mutlaka yıkama köpüğü sürülmeli ve yaklaşık her yıkama öncesi yarım saat bekletilmelidir. Yıkama köpüğü yarım saat  bekletildikten sonra  duru su ile çok sıcak ya da soğuk olmayacak ve çok tazzikli olmayacak şekilde durulanmalıdır. Sonrasında özel formüle edilmiş içerikli (kimyasal olmayan, paraben olmayan, koruyucu ya da renklendirici olmayan) besleyici ve tedavi edici şampuan ile yıkama yapılmalıdır.  Ekim yapılan yerlere nazik davranmalı dokun çek hareketler ile  yıkama yapılmalıdır. Alım yapılan bölgelere ise tam tersi sert ve masaj yaparak yıkama yapılmalıdır. Ense de kabuklanma olmaması ve hızlı iyileşme olması için hızlı ve sert yıkama yapmak önemlidir. Ense kısmını yıkama yaparken çekinmeden yıkayabilirsiniz. Önemli olan ekim yerleridir. On gün bu şekil de her gün yıkama devam etmelidir. Yıkama işlemlerinden sonra fön makinesi ya da havlu ile kurulama yapılmamalıdır. Saçı kendi halin de bırakmalı sadece alın ve ense kısmın da bulunan fazla suyu ya da ıslaklığı almak gerekir.

Yıkama yapılırken öne doğru eğilmek yasaktır. Oturduğunuz yer de baş geri kısma gelecek şekil de yıkama koltuğun da yıkama yapılabilinir ya da tamamen duşa girerek yıkama yapılmalıdır. Öne doğru eğilme işlemleri ödemlerin hızlı bir şekil de yüzümüze dağılmasına sebep olacaktır.

Onuncu gün kabuk döküm işlemi normal yıkamalardan çok farksız değil esasın da . Sadece yarım saat yerine bir saat bekletmemiz gerekiyor yıkama köpüğünü ve yarım saat de bir bir kere daha yıkama köpüğü sürülerek var olan kabukların yumuşaması sağlanıyor sonrasında ise tekrar şampuan ile yıkama oluyor bu sefer spanc ile minik dokunuşlar yaparak yumuşamış olan kabuklar dökülmesi sağlanıyor. Aşırı zorlama yapılmaması gerekir. Tırnaklama kaşıma asla olmamalıdır. Kabuk döküm uygulaması yapılan ve dökülmeyen kabuklar zorlanmamalıdır ve diğer duş zamanların da yapılan işlemler kabuklar kaldıysa devam edilmelidir.

Kabuk döküm uygulaması sonrası ise her gün yıkanma zorunluluğu kalmıyor. Kişi normal hayatında ne kadar yıkama yapıyor ise o kadar yıkanmalıdır. Yıkama öncesi de yıkama köpüğü sürmesi gerekmiyor. Kişinin elin de kullanmasına rağmen kalan köpüğü var ise ense kısmına masajlara devam edebilir. 

Yıkamalar oldukça önemli düzenli ve düzgün bakımlar saç oluşumunu ve beslenmesini önemli ölçü de etkiler. Daha temiz ve hızlı gelişen saçlara sahip olmak için ekimden sonra verilen tüm talimatları yerine getirmek gerekir. 

İlk on gün yıkamalar yapılırken aynı zaman da alım yapılan yerlere gün de üç kere köpük sürmek hem o bölgenin kuru kalmamasını sağlayacaktır hem de hızlı iyileşme için olanak sağlayacaktır. Aynı zaman da ödemlerin atılmasın da ensenin hızlı bir şekil de toparlanmasın da büyük önem arz eder. İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun