Saç Ekimi Sonrası Sonuçlar

Saç ekimi meşakkatli ve uzun bir yol gibi gözüküyor olsa da aslında saç  ekimden sonra tamamen süreç beklemek ile geçmektedir. Günlük hayatımızdan çok uzaklaşmadan klasik hayatımız devam ederken yapılması gerekenler aslında çok basit ve günlük hayatımız da sürekli yaptığımız uygulamalarıdır. 

Saç ekimin de evreler bulunuyor. Saç ekim sonrası saçların tamamen şekillenmesi ve yüzde yüzünün görülmesi orta ve ön hatta bir seneyi bulmaktadır. Tepe noktasında ise tüm evrelerin tamamlanması yaklaşık bir buçuk yılı bulmaktadır. Başarı oranı her saç ekim merkezin de ya da saç kliniklerinde farklılık göstermektedir. Yapılan uygulamalar hemen hemen aynı gibi gözüküyor olsa da aslına bakılırsa detaylar da yatmakta başarı. Saç ekimini gerçekleştiren bir çok yer bulunmakta fakat operasyon kanlı bir uygulama olduğu için steril bir ameliyathane ortamında yapılması oldukça önemlidir.

Temiz ve operasyona uygun olan ameliyathane ortamın da steril bir ekipman ve ekip tarafından yapılması yine başarıya giden yolu etkilemektedir. Kişinin ihtiyaç ve isteğine göre planlama yapmak başta ki belirlenmesi ve en önemli basamaklardan biridir. Önemli olan kişinin isteği elbette ki fakat bir de sonucun başarılı olması için uygun donör noktası ve ekim alanının olması gerekmektedir. Uzman hekim tarafından yapılan muayene doğrultusun da kişiye doğru bilgi vermek ve onam belgesini imzalatmak gerekir. Kişi artı ve eksileri iyi bilmeli ve sonuç beklentisi ona göre olmalıdır. Ense den alınan greftler de her bir kişi de farklılık gösteren saç telleri bulunmaktadır. Bazı kişilerin bir greftin de bir saç eli bulunurken bazı kişiler de iki ikili ya da üçlü teller görülmektedir. Dolayısı ile enseden alınan greftler de ne kadar fazla greft ve saç telleri çıkar ise o kadar sık ve yoğun bir ekim gerçekleşmiş olmaktadır. Şanslı olanlarda tek seans yeterli olduğu gibi bazı  kişiler ise yeteri kadar şanslı olmaya biliyor dolayısı ile alanı fazla açık olan kişiler özellikle daha da dikkat etmeli ve uygulama yapacağı yeri iyi araştırmış ve seçmiş olması gerekmektedir.

Enseden alınan greftler fazla alınması noktasında ise ense de local boşluklar olabilir. Ense fazla zorlandığın da yine şok dökülme dediğimiz dökülmeler olabilir. Bu yüzden ensenin el verdiği kadar max greft çalışma yapılması ama doğru yapılması önemlidir. Başarı oranını etkileyen konuların başında ekip ve uzmanlıkları elbette ki gelmektedir. Doğru teknik ve içerik ile ekimi gerçekleştirmek ikinci aşamayı oluşturmaktadır.  (operasyon sırasında organ nakli solisyonu kullanılması- ağrısız anestezi-safir ya da dhı tekniği kullanılması-prp –lazer ve ozonlu mezoterapi ile saçın desteklenmesi- ekim sonrası bakımlar-ekim sonrası uyulması gereken talimatlar vs) Her şey aslında bir kombinasyondan oluşmaktadır. Uzun bir yol ve evre evre tamamlanan bir başarı bulunmaktadır.

Saç ekimi yapıldıktan sonra 3.ayda neredeyse ekim yapılan saçların %25-30’u görülmektedir. 6.ay da yaklaşık %55-60 ve orta ve ön hattın tamamlanması bir yıl. Tepe noktasında ise evrelerin tamamlanması 1.5 yıldır. Ekim yapılan saçlar uzamaya ve evrelerini tamamlamaya devam ederken kişinin kendi saçlarının son durumu da çok önemlidir. Dökülme devam ediyor ise kişinin saçlarına bakım yapması ve dökülmeleri durduruyor olması gerekir.  Mevcutta ki saçlara bakım yapılmaz ise kişide saç dökülmeleri devam edebilir ve ekim saçları kalır ve kişinin kendi saçları dökülür ve önlem alınmaz ise sonuç olarak yine daha seyrek bir görüntü oluşur. Düzenli kontroller ile süreç iyi takip edilmelidir.

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun