Saç Ekimi Sanatı

Gelişen teknoloji ile birlikte kadın-erkek herkesin korkulu rüyası olan saç dökülmesi ve kellik problemi artık tarihe karıştı. Saç ekimi ile bu sorun ortadan kalkarken bazı sorulara cevap bulmak ve en doğru yer neresi mutlaka iyi düşünmek gerekir. Eğer uzman kişilerin kontrolünde yapılmazsa saçınızı yaptırayım derken sağlığınızdan da olabilirsiniz. Saç ekimine karar vermeden önce saç dökülmesinin nedenleri üzerinde durmak, bunların sebeplerini öğrenmek gerekir. Birçok sebeple saçlarımız dökülebilir. Psikolojik mi, hormonel bozukluk mu, vitamin eksikliği mi gibi sorulara cevap bulmak için kan tahlillerinin yapılması gerekir. Saç ekimine artısı nedir derseniz eğer ekimden önce dökülmeyi durdurmuş ve olan saçlarınızı koruyarak sağlıklı sonuçlar elde etmiş olursunuz. Bu aşamanın ardından da en doğru yer ve en son teknik nerede diye araştırmalara başlayabilirsiniz. Günümüzde kadın erkek gözetmeksizin sosyal yaşantımızın en büyük fiziksel görüntüsü olan saçların varlığı ve sağlıklı var oluşu fazlasıyla önem teşkil etmektedir. Saçta seyreklik kişide özgüven eksikliğine sebep olmakta birlikte, özellikle erkek bireylerde olduğundan daha yaşlı görünmesine sebebiyet vermektedir. Tabii ki saç dökülmeleri bakım eksikliğinden ziyade aileden gelen genetik bir faktör olarak belirlenmiştir. Yani saçlarınıza ne kadar iyi bakarsanız bakın, eğer ki aileden gelen genetik bir dökülme ise bir zaman sonra önüne geçemeyeceğiniz bir sorun hâline dönüşüyor. Tabii ki bu aşamaya gelmeden evvel koruyucu önlemler alabilmeniz de mümkün. Bunun için öncelikle bir medikal estetik uzmanına yahut bir dermatoloğa muayene olmanız gerekmektedir. Saç tedavilerinde önerilebilecek belli başlı tedaviler mevcuttur.

Saç Ekimi İçin Uygun musunuz?

Saç ekimi uygulayacak kişinin mutlaka uzman bir kişi olması gerekir. Detaylı bir muayene içerisinde kronik bir hastalığınız, kullandığınız veya kullanmamanız gereken ilaçlar var ise uzman kişi ile bunları mutlaka paylaşın. Operasyon için uygun olup olmadığınıza doktorunuz ile karar verebilirsiniz. Amerika'da sayılı kliniklerde ve Türkiye'de sadece estethica'da kullanılan Perkutan Tekniği en çok tercih edilen tekniktir. Kanallar özel bir iğne olan Perkutan ile açılarak daha sık daha doğal bir ekime başlanır. Perkutan tekniğinde özel iğneler kullanıldığı için iyileşme süreci daha kısa sosyal hayata daha hızlı bir dönüş, greftlerin tutma oranı %90 ve üstü olması ekim sonrası ise daha rahat geçmektedir. Her açıdan konforlu bir teknik olan Perkutan Tekniği ekilen saçların hemen hemen hepsinin çıkması ile diğer tekniklerden farkını ortaya koyarak yüz güldürücü gerçek sonuçlar almaya devam ediyor. Saç ekimi için önce ekilecek yer uzman kişilerce belirlenir ve donör bölgesi dediğimiz güvenli ense bölgesindeki saç sıklığına göre greft sayısı belirlenir. Yüz, kaş, göz özelliklerinize göre ekim planlaması yapılır ve uygun bir tarih karar verilerek artık ekim aşamasına geçilir.

Saç ekimi sonrası bakım

Saç Ekimi Sonrası Uygulanan Tedaviler

Bunlar saç ekimi öncesi önlem tedavileridir. Fakat saç ekimi sonrasında da ekilen saçların korunabilmesi ve daha sağlıklı olabilmesi adına da uygulanmaktadır. Saç ekimi için belirgin bir çizgide yaş kriteri bulunmamaktadır fakat doktorların tavsiyesi 18 yaş üzeri olunmasıdır. İdeal ekim yaşı ise 25-30’dan sonra başlamaktadır. Her birey donör bölgesi müsait olduğu sürece saç ekimi yaptırabilir. Donör bölgesi; ekim genellikle kulak arkası ve ense bölgesi olarak belirlenmektedir. Ekilecek greft sayısı doktor tarafından belirlenmekte ve ekim yaptıracak kişi ile birlikte karar verilmektedir. Ekim bölgesi müsait olduğu sürece 6000 grefte kadar ekim yapılabilmektedir. Peki ekim sadece saça mı yapılabiliyor? Sakal problemi olan erkeklerde, kaş problemi olan kadın ve erkeklerde de ekim gerçekleştirilebiliyor. Tabii ki greft sayıları saç ekimine göre daha az olmakta. Sakal etkenlerin makyajı olarak bilinmekte ve sakal kullanmayı seven erkekler için ekim güzel bir çözümdür. Kaş bölgesi içinse merkezlerde uygulanan microblading uygulaması hem kimyasal içermekte hem de maalesef ki ömür boyu kullanım sağlanamamaktadır. Ekim kadar doğal bir görüntü elde edilememektedir. Bu yüzden bireyler artık ekime yönelmiştir ve %95’e kadar başarı elde edilebiliyor. Süreç doktorunuz ve ekibi tarafından yakinen takip ediliyor. Ekim sonrası bakımlarınız için ekip mutlaka sizinle iletişim halinde oluyor ve sık sık kuruma davet ediliyorsunuz.

   Peki kimlere ekim yapılamaz?

  • Kanda pıhtılaşma problemi yasayan bireyler,
  • Doğuştan ve çocukluğundan beri hiç saçı olmayan bireyler,
  • Hamileler ve emziren anneler,
  • Belirli kan testleri sonucunda hepatit c, HIV gibi bulaşıcı hastalığı olanlar,
  • Yeterli donör bölgesi bulunmayanlar,
  • Diyabet, hipertansiyon gibi kronik rahatsızlıkları olanlar (önerilmemektedir)

Bunların haricinde hekiminiz uygun gördüğü taktirde ekimleriniz gerçekleştirilebilir. Ekimler traşlı veya saçlarını kestirmek istemeyen kadın ve erkekler için tıraşsız biçimde de uygulanabilir. Fakat tıraşsız ekimde traşlıdan daha az greft edilebilmektedir.

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

  • Sizi Hemen Arayalım