Saç Ekim Sonrası Saçın Çıkma Süreci ve Değişim

    Saç ekim zaman ve süreç işidir. Saç ekim yapıldıktan sonra saç kendini evre evre tamamlamaktadır. Saç ekim yapıldıktan  iki gün sonra ilk yıkama yapılır on gün sonra ise kabuk dökme işlemi yapılarak ikinci yıkama gerçekleşmektedir. Kabuk döküm sonrası saçlar yaklaşık bir ay ile üç ay arasında dökülme süreci yaşayabilir. Dökülme süreci bizim beklediğimiz normal olan bir süreçtir. Dökülme süreci ile birlikte çıkma süreci başlar ve zaman geçtikçe çıkmalar hız kazanmaktadır. Bu süreçler de düzgün düzenli bakımlar ile bu sürece destek olmak ve hızlandırmak biraz bizim elimiz de . Saç ekim sonrası gerekli talimatlara uymak ve bakımlar elde edilecek süreleri  daha efektif hale getirmektedir. Normal de ekim yapıldıktan sonra ilk deri yüzeyin de kalan saç tellerinde dökülme başlar. Ekim yapıldıktan sonra  ön ve orta hatta üç ay tamamlandığın da ekim yapılan saçın yaklaşık %25-30 u çıkmış oluyor. Altıncı ayı tamamladığımız da yaklaşık %50 civarın da ekim yapılan saçlar çıkmakta ve birinci yıl tamamlandığın da ise %100 ekim saçları ön ve orta hatta çıkmaktadır. Tepe noktasında ise saçın tamamen oluşması süreçlerin tamamlanması bir buçuk yılı bulmaktadır. 

Saç ekim yapıldıktan sonra ara kontroller oldukça önemlidir. Belirli aralıklar ile ekim yapılan saç kontrol edilmeli ve kişinin ana saçları hakkında durum bilgisi hasta ile istişare edilerek mevcut durum hakkında bilgi alarak gerekli bir tedaviye ihtiyaç olup olmadığına karar verilmelidir. Kişi de genetik dökülme var ise ekim yapıldıktan sonra daha fazla dikkat etmek gerekir. Çünkü ekim saçları çıkmaya başlarken kişinin ana saçlarında dökülme devam ederse ekim saçları kalır ve kişinin kendi saçları dökülür ise istenen sıklık olmadığı gibi kişinin saçlarında seyrelme sorunu devam eder. Seyrelme olduğun da ise kişiler ekim saçları ve kendi ana saçları arasında ki farkı karıştırabiliyor. Dolayısı ile kişi kendi saçlarını kontrol etmelidir. Günlük dökülme oranının üzerin de bir dökülme var ise mutlaka önem almalı ve doktoru ile paylaşmalıdır. Saç ekim sonrası doktor da hastanın kuruma belirli aralıklarda kontrole gelmesini sağlamalı ve saçın oluşum süreçlerin de iyi değerlendirmelidir. Kontroller sırasın da dökülmelerin artışı söz konusu olmadan tedaviye başlanmalıdır ve önlem alınmalıdır. Saç ekim süreci tamamlanan hastalarda minimum bir yıl kimyasal şampuan kullanılmamalıdır. Ayrıca tercih edilen şampuan da renklendirici ve paraben de olmaması tercih edilmelidir. Tedavi edici ve güçlendirici şampuanlar kullanılmalıdır. Hem mevcut saçlar korunmalı hem de yeni çıkacak olan saçların daha sağlıklı olması sağlanır. Şampuanlara ek olarak evde kişilerin kendi bakımlarına takviye edici multi mitaminli haplar ve banyo sonrası uygulayabileceği multi vitaminli serumlar ile de tedavi destelenmesi daha iyi sonuç almamıza olanak sağlar. 

Saç ekim yapılan kişilerin max greft alınmasına rağmen enseden ihtiyaç fazla ve ı birinci seans da kapanma durumu söz konusu değilse hastalarımızın enseleri el verdiği sürece ikinci ve üçüncü seans saç ekimi yapılabilmektedir. Eğer ki aynı bölgeye ekim yapılmayacak ise (örneğin ön hat birinci seans da yapıldı ise tepe noktası ikinci seans da yapılacak ise) minimum altı ay beklemesi yeterli. En se toparlandıysa bir sorun yok ise altı ay sonra hasta ikinci seansa girebilmektedir. Fakat ekim yapılan aynı alan içerisin de ekim yapılacak ise minimum bir yıl beklenmeli ve tüm ekim saçları çıkma süreci tamamlandıktan sonra ikinci seans planlanmalıdır.İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun