Prp Tedavisi Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

PRP NEDİR?

PRP medikal bir uygulamadır. Sadece doktorlar tarafından uygulanması gereken bir işlemdir. Doktor hastayı muayene ettikten sonra, hastadan bir miktar kan alıp, bunu küçük tüplerin içine koyarak santrifüj uygulamasına alır. Bu işlemin sonunda, tüpteki kan bileşenleri trombositlerinden ayrıştırılarak bir jel elde edilir.  Trombositlerin kanın pıhtılaşması ile işlevleri var, fakat aynı zamanda bir doku hasarının iyileşmesini sağlayıcı özelikteki büyüme faktörlerini de salgılıyorlar. Buna da PRP adı verilir.

PRP’NİN FAYDALARI NELERDİR?

PRP tedavisi; Leke oluşumları ,sivilce ve yara izleri, kırışıklık, eklem ve kas hastalıkları, cilt ve saç dökülmelerinde ,sarkma ve kronik hastalıklarda azalma gözlenmektedir. Ozon ve mezoterapi gibi tedavileri, PRP ile birlikte uygulandığı zaman, kişilerde daha hızlı tedavi edildiği gözlenmektedir.

 

PRP NE SIKLIKLA YAPILMALIDIR?

PRP doktorun kişiye uygun görmesiyle birlikte 4-6 seans yapılmaktadır. Uygulama 1-4 hafta aralıklarla yapılır ve 6-12 ay sonra tekrar uygulanabilir.

 

PRP KİMLERE UYGULANMAZ ?

Ailesinde kansere yakalanmış olanlara, kan hastalığı, kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilere, hamile ve emziren annelere, bölgede enfeksiyon ve iltihap olan kişilere uygulanmaz.

PRP TEDAVİSİNİN SONUÇLARI NE ZAMAN GÖRÜLÜR?

PRP tedavisi; cildi onaran ve yenilenmesini sağlayan bir tedavi olduğu için, ikinci veya  üçüncü seanstan sonra etkisi görülmeye başlar. Ciltte sıkılaşma ve sarkmada azalma, kırışıklıklarda hafifleme ,ciltte ki lekelerde aydınlanma ve parlaklık sağlar. PRP saç derisine de uygulanabilen, saçın kalınlaşması ve çoğalmasında etkin kullanılan medikal bir işlemdir.

 

PRP SOSYAL YAŞAMI ETKİLER Mİ?

PRP uygulaması yaptıran kişi, aynı gün normal yaşantısına devam edebilir. Bazı durumlarda kullanılan iğnelere bağlı, küçük ve geçici morluklar, kızarıklıklar oluşturabilir. Kişinin iş ve sosyal yaşantısını etkileyen bir görüntü oluşturmaz.  İşlemden sonra buz kompresi uygulamak bu yan etkiyi hafifletir.

PRP TEDAVİSİ HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR ?

PRP günümüzde varise bağlı iyileşmeyen bacak yaralarında, tendon yaralanmaları, diş imlantları sonrası iyileşmeyi hızlandırmak için kullanılmaktadır. PRP ilk seanslardan itibaren, öncelikle cildin kuru ve mat görünümünde düzelme fark ederler.

 

 

PRP’NİN HERHANGİ BİR YAN ETKİSİ YADA ENFEKSİYON RİSKİ VAR MI?

PRP doğru kit kullanılırsa ,hiçbir riski ve yan etkisi yoktur. Çünkü her seans için tek kullanımlık ,enjeksiyon ve tüp içeren bir kittir. Son derece güvenlidir. Yan etkisi de olmaz, çünkü sizden alınan kan size fazlasıyla geri verilir.

 

PRP’NİN GÖZLE GÖRÜLEN SONUÇLARI NELERDİR?

PRP yapan kişinin cildi daha canlı ve daha parlaklık görünür. Yüz bölgesinde karşılaştığımız güneş ve yaşlılık lekeleri açılır ,göz altında ki torbalanmalar ve morluklarda düzelme olur. İnce kırışıklarda da yumuşama olur. PRP son derece doğal bir yöntemdir. Sizden alınan kan tekrar size verilir. Bu uygulama cilt dışında saçta da çok güzel sonuçlar elde etmemizi sağlar. Saç daha gür ve parlak olur.

 

 

PRP UYGULAMALARINDA NASIL BİR YOL İZLENİYOR?

PRP eğer mezoterapi ile desteklenirse 15’er gün aralıklarla 3-4 seans yapılır.8-10 ay sonra da 3-4 seanslık kür daha uygulanır. PRP 21-28 gün arayla 3 seans uygulanır. Altı ay sonra doktor hastasını kontrol eder. Kişi menopoz dönemindeyse, yada sigara  alkol gibi kötü alışkanlıkları varsa ,doktor bir kür daha yapmaya gerek duyabilir. İşlem sonra kişinin kendini UV ışınlarından çok iyi koruması gerekir.

 

PRP İŞLEMİNDEN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

PRP yaptıran kişi, aynı gün içerisinde banyo yapmamalı.  İşlemden sonra güneşten kendini korumalıdır. Şayet bunlara dikkat edilmezse, uygulamanın sonucu daha kötü sonuçlar doğurabilir.

 İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun