Mezoterapi Hakkında Merak Edilenler

Mezoterapi Nedir ?

Mezoterapi  ilk olarak 1950 yıllarında Fransa da uygulanmaya başlamıştır  gerek tedavi amaçlı gerekse estetik amaçlı kullanılmakla birlikte kişiye özel hazırlanan serumların cildin alt katmanına micro iğneler aracılığı ile verilmesi işlemidir.

Mezoterapi estetik amaçlı uygulanan tıbbi bir işlemdir.Cilt altındaki kolegen ve elastin gibi yapıları uyararak etkisini göstermektedir.

Cildin orta katmanı olan dermise ihtiyacı olan vitaminler,amino asitler, enzimler, mineraller ,vitaminler, antioksidanlar, hyaluronik asit  cilt teki problemli alanlara belirli miktarda mikroenjeksiyon yardımı ile cildin orta katmanına enjekte etme işlemidir.

Kollegen kaybı ile gevşeyen ve sarkmalar durumunda mezoterapi ilk akla gelen uygulamalar arasındadır

Günümüzde çevresel faktörlerden ve ilerleyen yaş ile birlikte ciltte gevşeme ve sarkmalar oluşmaktadır daha sıkı ve daha canlı bir cilt için mezoterapi işlemlerini yaptırmak her zaman ilk uygulamalar arasındadır.

Mezoterapinin ihtiyaç durumuna göre oldukça geniş yüz vucüt olarak kapsamlı uygulama alanları vardır

Ve yine mezoterapi saç tedavilerininde başında gelmektir.Saç mezoterapisini hem erkekler hem bayanlar saç dökülmelerine karşı saçın ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin karışımı saç köklerini  güçlendirerek  kan dolaşımını hızlandır ve  saç folüküllerini hareketlendirerek saç dökülmesini engeller ve engellediği gibi zayıf güçsüz saç tellerini besleyerek kalınlaştırır yine micro enjeksiyon ile saçlı deriye uygulanmaktadır. Özellikle saç ekimi sonrası yapılan prp ler ileride saç dökülmelerini engellemektedir.

Mezoterapi Nasıl Uygulanır ?

Mezoterapi uygulaması yapılacak alan önce hijyen kurallarına göre  temizlenir ve lokal bir uyuşma sağlamak için anestezik krem sürülerek bölge uyuşturulur.

Micro enjeksiyonlar yardımı ile belirli miktarda doz cilt altına uygulanır

Bu uygulamaların  uzman bir Dr tarafından yapılması gerekmektedir.

Vücut Mezoterapisi Ne İşe Yarar ?

Vücut mezoterapisi bölgesel zayıflamada en yaygın olarak yapılan işlemlerin başında gelmektedir.

yapılacak tedavi türüne göre cilt altına cildin ihtiyacı olan ilaç enjeksiyon yardımı ile küçük dozlarda cilt altına  verilerek cilt altındaki yağ hücrelerini azaltmaktadır.

Cilt altına verilen ilaç sayesinde dolaşımda düzelme olduğu gibi lenfomatik sistemde canlama oluşur. Mezoterapi ile selülit oluşan bölgelerde  ciddi anlamda azalmalar yaşanmaktadır.

Mezoterapi Hangi Alanlara Uygulanır ?

Güneş lekeleri, leke tedavileri, akut ve kronik ağrılar, cilt yenileme, yara izi, selülit tedavisi, saç dökülmesi, deri çatlakları, gözaltı morlukları, deri hastalıkları, anti aging, spor yaralanmaları, akne izleri, skar izleri gibi bir çok alanda kullanılabilmektedir.

Mezoterapi Uygulanmaması Gereken Durumlar

Hamilelerde

Emziren annelerde

Hemofili (Kan pıhtılaşması olanlarda)

Kanser hastalarında

Kalp hastalığı olan kişilerde

Panik atak hastalarında

Mezoterapi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli ?

Mezoterapi uygulamasından sonraki süreçte iyileşme çok hızlı olmaktadır, tıbbi tedavilerde olduğu gibi mezoterapi sonrası daha iyi sonuç alabilmek için işlem sonrası dikkat edilmesi gereken durumlar vardır

İlk iki gün kızarıklık iğne yerlerinde minimal morarmalar oluşabilir uygulama göz çevresi için yapıldıysa bu bölgedeki kızarıklıkla veya ödemin iyileşme süresi kişiden  kişiye değişebilmekle beraber birkaç günü bulabilmektedir 

Mezoterapi uygulaması yüze veya vücuda yapıldıysa 5-6 saat  sıcak veya soğuk su değdirilmemelidir.

 İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun