Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri

Saç dökülmesi oluşumunda kişiler ve topluluklar arası farklılıklar gösterebildiği gibi, genetik özellikler ve beslenme şekilleri de etken olur. Kadınlarda saç dökülmesinin en sık görülen çeşidi; “telogen effluvium” tipinde saç dökülmesidir. Yani gebeliğin sona ermesi ve doğum kontrol hapları gibi hormonsal tedavilerin kullanılması ya da kullanılan tedavilerin bırakılması, tiroit bezinin çok fazla ya da gereğinden az çalışmasıyla ilgili yaşanan hormon bozukluğu, yüksek ateş ve ağır geçirilen bir hastalık, demir eksikliği anemisi, yada demir depolarının boşalması, bilinçsiz yapılan diyetler, tek yönlü beslenme, proteinden fakir diyetler, aşırı kilo kaybı, kanser kemoterapisinde kullanılan yada metabolizmayı etkileyen ilaçların alınması gibi faktörler neden olabilir. Genellikle bu tip olaylardan 3-6 ay sonrasında şiddetli saç dökülmesi yaşanır ve olay devam etmiyorsa saç dökülmesi durur. Saçları dökülen kadınlarda öncelikle saç tedavisi tavsiye ediliyor.

Kadınlarda Saç Ekimi Ne Zaman Yapılır ve Operasyon Ne Kadar Başarılıdır?

Kadınlarda saç ekimi uygulaması çok sık yapılan bir uygulama değildir. Fakat başarılı sonuçlar alının bir uygulamadır. Saç ekimi tanısı koyabilmek için kişinin hormon, vitamin, mineral gibi tetkiklerin tamamını yapmak ve dökülmenin asıl sebebini bulmak çok önemlidir. Doğru bir teşhis ve titiz bir operasyonla başarı %100’dür. Öncelikle kadınlarda genetik olarak iki tip dökülme vardır. 1.si kadın tipi dökülme dediğimiz genelde ön saç hattı kalır gerisi yani saçın arka tarafında dökülme görülür. Kadınlarda erkek tipi dediğimiz dökülmelerde saç ekimi önerilir. Kadın tipi dökülme görülen durumda ve rahatsızlıkta saç ekimi çok tercih edilen bir durum değildir. Çünkü kadın tipi dökülmelerde saç kökü alacağımız bölgeler de etkilendiğinden ekilecek saçlar ileriye yönelik dökülme riski taşır. Bundan dolayı kadın tipi dökülmelerde saç ekimi tavsiye edilmez. Sadece saçlarda incelme ve ufak ufak bölgesel açıklıklar varsa mezoterapi ya da PRP tedavisi önerilir.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç mezoterapisi yönteminde oldukça ince uçlu iğneler kullanılarak saç derisine orta bölümden minimal dozajlarda mikroenjeksiyon yapılır. Mikroenjeksiyon sayesinde cildin fonksiyonel tabakası olan dermis tabakası uyarılarak saç kökünün gerek duyduğu mineraller, vitaminler ve düzenleyiciler dokuya verilir. İşlem lokal olarak uygulanır ve bu uygulama herhangi bir cinsiyet veya yaş ayrımı olmaksızın herkese yapılabilir.

PRP Nedir?

Kan içindeki kırmızı kan hücrelerinin ayrıştırılarak trombositler açısından zengin plazma haline getirilmesi sonrasında elde edilen ürünün sorunlu bölgeye enjeksiyonu ile yapılan tedavilere PRP denilmektedir. Genelde vücutta yaralanan bölgeye ilk toplanan hücreler olan trombositler, büyüme faktörü salgılarlar. Bu sayede vücuttaki onarıcı hücreleri, kan damarlarını ihtiyacı olan bölgeye çağıran faktörleri de içerir. PRP bölgedeki kan dolaşımını artırır. PRP özellikle saç dökülmelerinde belirgin etkilidir. Ayda 1 veya 2 seans yapılarak saç dökülmesi azaltılabilir, hatta durdurulur. Saç köklerinin canlanması sağlanır.

Saç Ekiminden Sonra Saçlarınızı Boyamayın

Kadınlarda saç kimi yaparken saçlar tamamen kesilmez. Saçın ense bölgesindeki kısmından pencere açıp sadece donör alan dediğimiz kısmından ince bir şerit şeklinde alanı kısaltıp saçı geri kapattığımızda belli olmayacak bir şekilde FUE yöntemiyle tek tek alarak ekim ihtiyacı olan bölgedeki saçları da kısaltmadan boşluklara saç ekimi yapılıyor. Kadınlarda saç ekimi birçok kişinin tercih ettiği fue yöntemi ile daha iyi sonuç verir. Bu sonuçların kalıcı olması ise, ekim sonrası sabırlı olmayı ve gerekli uygulamaları yapmaya bağlıdır.

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

  • Sizi Hemen Arayalım