Saç Dökülmesinin Sebepleri


Saç dökülmesi hem kadınlarda hem de erkeklerde sıklıkla görülen ve kişilerin öz güvenlerini azaltarak yaşam konforunu etkileyen iş ve sosyal hayatlarını sekteye uğratan ciddi bir sorundur. Saç kaybının erkeklerde en sık görülen sebebi genetik özelliklerdir. Bunun yani sıra çevresel faktörler, beslenme yetersizlikleri, hormonlardaki bozukluklar, gebelik, stres, kazalar, yanıklar, yaşlanma, kansızlık ve kullanılan ilaçlar da saçların dökülmesine neden olabilir. Erkek tipi saç dökülmesinde altında yatan sebep kıl köklerinin erkeklik hormonlarına aşırı duyarlılığıdır. Bu hormonların etkisiyle kıl kökünden zamanla geri dönüşümsüz hasarlar oluşur. Dökülme aniden olmaz saçlar önce incelir, cansızlaşır, uzama hızı düşer daha da cılızlaşarak kalıcı olarak dökülür ve o bölgedeki kollar giderek seyrelir. Dökülmenin devam etmesiyle tamamen kelleşir. Başın arka ve yan bölgelerindeki kil kökleri erkeklik hormonlarına karşı dirençlidir. Bu nedenle ömür boyu uzamaya devam ederler ve dökülmezler saçsız alana ekildiklerinde bu özelliklerini korurlar.

Kimlere Saç Ekim İşlemi Yapılır?

Saç ekimi için en uygun adaylar dökülmenin çok geniş bir alana yayılmadığı ve ekim için başın arka ve yan taraflarında yeterli miktarda saç olan kişilerdir. Eğer bu alanlarda yeterli saç yok veya kel alan geniş ise göğüs sırt vb. yerlerden de kıl kökleri alınabilir. Saç ekimi için yaş sınırı yoktur. Bununla birlikte şeker hastalığı, tansiyon karaciğer veya ağır kalp hastalıkları, diyaliz gerektiren böbrek rahatsızlığı olan kişilere saç ekimi uygulanmaz. Saç köklerinin özel mikro cerrahi aletlerle tek tek saçlı deriden alınması işlemidir. Greftler kafa derisinin arka ve yan bölümlerinden çıkarılarak istenilen bölgeye nakledilir. Cilt üzerinde kesi olmadığından dikiş gerektirmez ve iz bırakmaz.

Saç Ekimi İşlemi Sonrası Süreç

Ekimden 3 gün sonra ilk olarak saç banyosu, merkezimizde konunun uzmanları tarafından yapılır. Bunu izleyen iki hafta boyunca kişi evde özel estethica saç serumu ve estethica med şampuan yardımıyla günlük bakımı yapılarak işlem sonrasında ekim alanında oluşan kabukları dökülür. 15 gün ile 1 ay içerisinde hasta ekim öncesi görünümüne döner. Daha sonra 3 aya kadar görünümünde değişiklik olmaz yeni saçlar 3 ay sonra yavaş yavaş çıkmaya başlar. Değişim en fazla 5. ve 6. aylarda gözlenir. Saçların yüzde 90’ı 9. ayda ortaya çıkmış olur. Saç ekimin sonucu tamamen işlem sırasında gösterilen özen ve tekniğe bağlıdır. Saç ekimi sırasında kullanılan greftlerin büyüklüğü ve ekimin yönü sonucu belirler. Greftler saçın doğal çıkış sekline uygun büyüklükte ve yönlerde yerleştirildiğinde son derece doğal bir sonuç verir.

Randevu için Formu Doldurun

Siz de estethica'nın uzman doktorlarıdan randevu için formu doldurun, sizi arayalım   Randevu için Formu Doldurun!

*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!