Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci


Saç ekimi işlemi sonrası iyileşme sürecindeki bakım, saç ekimi operasyonu esnasındaki hassasiyet kadar büyük önem taşır. Bu süreçte hastanın uygulaması gerekenler ve yapıp yapmaması gerekenler konusunda büyük özen göstermesi gerekir. Doktorunun dedikleri dışında, doktoruna danışmadan hiçbir müdahalede bulunmamalıdır. Çünkü saç ekimi sonrası hastanın iyileşme süreci, saç ekimi operasyonunun başarısını ve ekilen saçların sağlıklı büyümesini doğrudan etkiler. Saç ekimi sonrasında ekim yapılmış olan alan herhangi bir pansuman ile kapatılmayıp açıkta bırakılmaktadır. Bunun sebebi işlem gören alanın hava alarak kolayca kabuklanıp kendi içinde saç köklerini beslemeye ve korumaya devam etmesini sağlamaktır. Bu nedenle ekim işlemi yapılan bölgenin 1 hafta boyunca herhangi bir yere sürtünmesinden veya travmaya maruz kalmasından sakınılmalıdır. Kan dolaşımını artırıp tetikleyecek her türlü eylemden kaçınılmalıdır. Bu süre içinde kalabalık otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarına ya binilmemeli ya da binilmek zorunda ise dikkatli olunmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Şapka Takmak

Saç ekimi işleminden sonraki ilk 1 hafta boyunca şapka, bone gibi aksesuarlar kullanılmamalı o bölgenin hava alması engellenmemelidir. İlk 2 gün alın ve yüz bölgesinde şişme olmasını engellemek için hastanın yarı oturur biçimde uyuması gerekir. Hastanın İlk 1 – 2 gün her hangi bir sebeple başını aşağı eğmemesi de önemlidir. Bu durumda kan dolaşımı aşağı yöneleceği için bölgede rahatsızlık yaşanabilir. Saç kökleri kan ile beslendiği için dolaşımını hızlandıracak her türlü aktiviteden kaçınılmalıdır. Bu aktiviteler arasında spor, ağır iş temposu, cinsel ilişki ağır ev işleri sıralanabilir. İlk 3 – 4 gün boyunca alkollü içecek tüketimi de kan dolaşımı hızlandırır ve olumsuz sonuçlar meydana gelmesine sebebiyet verir. ilk 48 saat Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı diğer ilaçlar tüketilmemelidir. Kullanılacak ağrı kesici antibiyotik ve ödem önleyici ilaçlar ise reçeteye uygun kullanılmalıdır. Saç ekimini takip eden ilk gün greftlerin alındığı kısımlarda sızıntı olması normaldir. Saç ekiminin ertesi günü kontrol ve pansuman için ekimin yapıldığı kuruma gidilir. Saç ekimi sonrasında ilk yıkama 1- 2 gün içinde yapılır.

lazerle saç bakımı

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkama

İlk yıkamada saç ekimi yapılan alanın hassasiyeti henüz çok taze olduğu için şampuan hemen kullanılmaz. Bu yıkama köpüren antiseptik bir madde ile yapılır. İlk yıkamada en önemli nokta ise hastaya bundan sonraki süreçte özellikle ilk 10 gün yıkamayı nasıl yapacağı açıklanır. Saç ekiminin ertesi gününden itibaren saç ekilmiş alanda greftlerin üzerinde kabuklar oluşur. Bu durumun yaşanması normaldir. Bu kabuklar 10 gibi bir zaman içerisinde, tekrarlanan yıkamalarla birlikte kendiliğinden düşer. Hasta ilk 10 gün yapacağı yıkamalara mutlaka özen göstermelidir. Bu süre içinde kesinlikle yıkamalarda tırnak kullanılmamalı ekim yapılan bölgedeki kabuklara zarar verilmemelidir. Greftlerin alındığı verimli alan ise 4 ila 5 gün gibi bir süre içinde iyileşir. Ekilen saçların büyük bir bölümü ekildikten 7 – 10 gün sonra geçici olarak dökülmeye başlar. Ekilen saçların dökülmesi 1 ay kadar sürebilir. Bu normal bir durumdur. Buna saç dökülmesi ''şok dökülme'' olarak değerlendirilir. Dökülen bu saçların tamamı bir kaç ay sonra kalıcı olarak çıkmaya başlar.

Randevu için Formu Doldurun

Siz de estethica'nın uzman doktorlarıdan randevu için formu doldurun, sizi arayalım   Randevu için Formu Doldurun!

*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!