Kupa Tedavisinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kupa tedavisi nesilden nesile geçen ve günümüz de en çok tercih edilen geleneksel alternatif tıp yöntemlerinden biridir. Faydası oldukça fazla olan kupa tedavisinin dikkat edilmezse  zarar verici olabilmektedir. Zararı bizzat kupa tedavisinin kendisin de olmayıp, yapılma teknikleri ile ilgili uzman kişiler tarafından yapılmadığın da yapmadan kaynaklı ya da doğru yapılamadığı için oluşan zarar olmaktadır. Kupa tedavisine başlamadan önce kişinin şikayetleri dinlenmeli ve detaylı konsültasyon yapıldıktan sonra tedaviye başlanmalıdır. İnce detaylar gözden kaçırılmadan kontrol edilmeli ve konuşulmalıdır. Riskler ortadan kaldırıldıktan sonra

Kupa tedavisinin en büyük avantajı; farmakoloik ilaçların olmaması, operasyon vs olmadığı için yan etki ya da komplikasyon riskinin yok denecek az olmasıdır. Kupa tedavisinin başlıca kendi başına bir zararı pek bulunmuyor.

En çok tercih edilen ve fayda görülen elbetteki ağrılar. Özellikle kas ağrıları; sırt,boyun, bel ve eklem ağrıları için kullanıldığın da kronik ve baş edilemez ağrılar olsa bile kişi üzerinde büyük rahatlama, gevşeme söz konusu olmaktadır. Klasik yöntemlere karşı daha etkili ve kalıcı bir tedavi şeklidir.

Vücutta ki kan akışını arttırarak kupa yapılan bölgeler de hızlı iyileşme yaratmaktadır.

Vücutta bulunan toksinlerin hızlıca vücuttan atılmasını sağlıyor.

Kupa tedavisi bir çok kişi de psikolojik rahatlama etkisi de yarattığı için stresten arınma, rahatlama ve yorgunluk atmada oldukça etkilidir.

Cilt üzerinde bulunan akne, sivilceler veya selülit tedavilerinde yine tercih edilir ve özellikle selülit tedavilerinde yağlar ile masaj sonrası uygulamalar da özellikle efektif sonuçlar alındığı bilinmektedir.

Soğuk algınlığı ve solunum yollarının düzelmesinde de oldukça faydası bulunmaktadır. Ciğerlerin beslenmesi, temizlenmesi için ideal bir yöntemdir. Kupaların  lenf sıvılarına hareket  sağlaması kronik öksürük, astım vs olsa bile tedavi etmede olanak sağlamaktadır.

Sindirim sistemi ve bozukluklarının giderilmesinde de oldukça faydalı bir metottur. Ödemlerin hızlıca vücuttan atılması ve bağırsak sisteminin düzgün olması bedenen ve ruhen kişide olumlu sonuçlar yaratmaktadır.

Kalp damar cerrahisi için de önem arz etmektedir. Damar tıkanıklarının tedavisi, kan basınçlarının düzenlenmesi, varikosel ya da jinekolojik damar sertlikleri ya da bozukları tedavilerin de oldukça fayda göstermektedir. Doktor kontrolün de yapılmasında fayda vardır.

 Uzman ellerde yapılmayan kupa tedavisin de alkol ile yapılan kupalarda dikkatsiz ya da acemi kişiler tarafından yapıldığın da kupa cilt de  yanık oluşumu olmaktadır. Ya da o bölge de fazla bir tahribat yapıp kişi üzerin de uzun zamanlı morluklara sebep olunabilinir. Yine o bölge de fazlaca bir kupa çekim yapılması o bölgede minik su kabarcıkları ile su toplamasına sebep verilebilinir. Ciltte iltihabik bir durum söz konusu ise kesinlikle yapılmamalıdır. Kupaların yapıldığı yer de ki cilt renk değişiklikleri birkaç gün içerisin de geçeceği için sadece görüntüsel mana da kişiyi rahatsız etmektedir.

Hamile olan kişiler de uygulamanın yapılması planlanmaz ve yapılmaz. Kan sulandırıcı hap kullanan kişiler ya da kanser ve benzeri tedavi gören ciddi rahatsızlığı olan kişiler de doktor kontrolün de doktorunun izni ,bilgisi ve onayı ile kupa tedavisi yapılmalıdır.

Ortamın hijyenik olması, kupa tedavisini yapacak olan  kişinin eğitimli ve lisanslı olması, yapılan ortamın rahat olması ve uygulama sonrası dikkat edilmesi gerekenlere uyulduğun da sonuçlar  elbette ki değiştirmekte ya da etkilemektedir.

Kişinin ihtiyacına ve şikayetlerine göre diğer tedaviler ile birleştirme yapılabilinir ya da kombin bir tedavi ile daha hızlı ve kalıcı sonuçlar alınabilmektedir. Seans aralıkları kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir.İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun