Hacamat Tedavisi

Modern tıp günümüzde bilimin en yeni metotları eşliğinde çeşitli hastalıklarla mücadele ederken, binlerce yıllık insanlık tarihinin deneyimlerinden yola çıkan geleneksel tıp da kendi teknikleriyle şifa dağıtmaya devam ediyor. Dünyanın birçok ülkesinde yaygın bir kesim tarafından değeri yeniden anlaşılan geleneksel tıp yöntemleri, son yıllarda birçok hastalığın tedavisinde fayda sağlayan bir alternatif oluşturuyor. Binlerce yıldır kullanılan ve insan sağlığına olan yararları saymakla bitmeyen bu yöntemlerden biri de, tarihi eski Mısırlılara dayanan hacamat tedavisi.

Eber Papirüsleri’nde de bahsediliyor

Kupa tedavisinin bir çeşidi olan hacamat tekniğinin tarihinin 5000 yıl öncesinde yaşamış olan Mısır, Babil ve Çin uygarlıklarına dayandığı tahmin ediliyor. Eski Mısır dönemine ait olan Eber Papirüsleri’nde de yer verilen hacamat tedavisinden tarihin en önemli tıp bilimcileri Hipokrat ve Galen’in de bahsettiği biliniyor. Günümüzde ise Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok gelişmiş coğrafyada, bu tedavi çeşidinin sağladığı faydalar inceleme altına alınıyor.

Toksik kanın vakumlanarak dışarı atılması

Peki hacamat nedir ve hacamat nasıl yapılır? Hacamat, deri altında birikmiş olan ve vücutta çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verebilecek toksik kanın vakumlanarak dışarı atılması işlemi olarak tarif edilebilir. Kupa tedavisinden farklı olarak hacamat tekniğinde vücutta kesik açılır ve kanın bu yolla dışarı atılması sağlanır. Bu yöntemde deri bir neşter yardımıyla çizilir ve oluşan kesik üzerine hacamat kupası adı verilen cam bir bardak veya kupa ters biçimde kapatılır. Ardından vakumlama yardımıyla deri altındaki kan çekilir. Hacamat tedavisinde kupa ya da bardakların yerleştirildiği bölgenin genellikle ağrılı bölgeler olmasına özen gösterilir.

Hacamat ne zaman yapılır?

Bilinen pek çok rahatsızlığa iyi gelen hacamat, dini usüllere göre yapılacaksa hacamat takvimi adı verilen belirli günlere riayet etmek gerekir. Hacamatın hicri ayın 17, 19 ve 21. günlerinde yapılması İslam dininde sünnettir. Ünlü tıp alimi İbn-i Sina da “Tıbbın Kanunu” isimli eserinde hacamatın hicri 5 ile 25. günlerin arasında yapılmasını tavsiye etmiştir. Hacamat tedavisini dini gereklere riayet etme maksadıyla yaptıranlar bu takvime uymalı, rahatsızlıkları nedeniyle yaptıranlar ise uygun oldukları herhangi bir tarihi tercih etmelidir.

Hacamatın Faydaları Saymakla Bitmiyor

Hacamatın faydaları ve bedene sağladığı olumlu etkiler oldukça fazladır. Bu tedavi şekli öncelikle vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek daha dinç ve zinde bir bedene kavuşmamızı sağlar. Birçok bedensel rahatsızlığa şifa karşı şifa dağıtan hacamat ile vücuttaki ağrılar giderilir, ödem atılır, kanda birikmiş toksinlerden arınma sağlanır. Kas ve iskelet hastalıklarının, baş ve boyun ağrılarının giderilmesinde büyük fayda sağlayan hacamat tedavisi, tansiyon ve diyabet gibi rahatsızlıklara karşı da koruma sağlar. Eklem ağrıları, boyun fıtığı gibi kronik rahatsızlıkların yanı sıra psikolojik hastalıklarla da mücadele eder. Hormonal bozuklukları, cinsel rahatsızlıkları, çeşitli sindirim problemlerini ve akne, sedef, egzama gibi cilt hastalıklarını tedavi eder.

Hastalıklara karşı etkin bir koruma kalkanı sağlayan hacamat, vücudu doğal yollardan etkin bir biçimde tedavi ettiği için değeri her geçen gün daha da iyi anlaşılmaktadır. Mutlaka uzman bir hekim tarafından uygulanması gereken bu tedavi çeşidi, İbn-i Sina Geleneksel Tıbbı’nın şifa tekniklerini uygulayan estethica Hastaneleri’nin deneyimli kadrosu tarafından profesyonel tekniklerle uygulanmaktadır.

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

  • Sizi Hemen Arayalım