Burun Estetiği Ameliyat Teknikleri 2021

Burun estetiği günümüzde en sık başvurulan kozmetik estetik olarak adlandırılır. Her insan farklı yüz hatlarına sahip olduğundan tek tip burun estetiğinden her zaman kaçınılmıştır.Bu beklentiden kaynaklı burun estetiklerinde çeşitlilik ve teknik günden güne artmıştır. 18.yy da Gentleman’s isimli bir dergide Hint tekniği ile burun rekonstrüksiyonu başlıklı bir makale yayınlanmış, Alman asıllı cerrah olan CARL Von Graefe (1789-1840) ilk kez ‘rhinoplasty’ sözcüğünü bu makalesindeki sözcükler arasında kullanmıştır. Rhinoplasty yani burun estetiğinin başlangıçtaki asıl amacı sağlık problemleri ile nüksetmiş bir ihtiyaç gibi gözükse de , estetik kaygıların göz önünde bulundurulması kaçınılmaz olmuştur.Özellikle 1. ve 2.Dünya savaşları sırasında silahların saçtığı şarapnel parçaları ve topla yapılan saldırılar sırasında yüzlerinde yaralanmalar gerçekleşen askerler de rekonstriktif burun cerrahisinin gelişimini bir hayli hızlandırmıştır.

Peki günümüzde burun estetiğinin hizmet ettiği amaç nedir ?

Bu sorunun cevabı çok karmaşık gözükse de aslında tek bir amaca hizmet eder. Bu da ; güzelliktir. Son 50 yılda teknolojinin gelişmesi , operasyonlara eşlik eden cerrahi malzemelerin çeşitlilik kazanması ve yeni cerrahi tekniklerin çoğalmasıyla beraber, beklentilere ulaşmakta bir o kadar kolaylaşmıştır. Her ne kadar güzellik anlayışı dönem dönem farklılık gösterse de , rhinoplasty işlemleri dur durak bilmeden devam etmiş, o dönemin güzellik anlayışına yakışır burun tiplerini ortaya koymuştur. 21.yy’ın güzellik anlayışı ne kadar ‘doğal görünümlü’ güzellik yönünde lanse ediliyor olsa da, çeşitlilik yine  hep var olmuş ve olmaya devam edecektir. Bu noktada burun estetiği tekniklerine değinmek doğru olacaktır. Kaç farklı teknik ile burun estetiği kişilere hizmet etmektedir?

1.Açık teknik rhinoplasty

2.Kapalı teknik rhinoplasty

İki başlık altında toplayabileceğimiz bu teknik fark, içeriğinde sadece burun ucundaki yani burun deliklerini birbirinden ayırmaya yarayan bölgenin ‘’ tıpta bu bölgeye nazal kavite denir’’  küçük bir kesiyle açılıp ya da açılmadan direkt olarak burun delikleri içerisinden girilip gerçekleştirilen burun estetiği teknik farkı yaratır. Her iki operasyonunda kendi içerisinde belli başlı avantaj ya da dezavantaj olarak nitelendirebileceğimiz durumlar söz konusudur. Örneğin açık rhinoplasty yani nazal kavitenin kesilip, burun içerine ulaşılan operasyonun avantajı , operasyonu gerçekleştiren hekimin , burun üzerindeki hareket kabiliyetinin kapalı tekniğe nazaran daha rahat olması ve burun içerinde oluşmuş olan tüm deformasyonlara kolayca ulaşabilmesi diyebiliriz. Bir diğer tekniğe bakacak olursak nazal kavitenin kesilmemesi o bölgedeki oluşabilecek scar yani dikiş izinden kaçınılmış olup burun sırtı ve burun ucu geçişinin çok doğal olması olur. Kapalı teknik aynı zamanda , burun üzerinde çok büyük, yani travmatik dokunuşların olmamasından mütevellit , ameliyat sonrası oluşacak şişlik ve morlukların en aza indirgenmesine öncülük eder. Operasyon tekniği hasta ve doktoru arasında kararlaştırılabilir iken bazen sadece doktorun inisiyatifine bırakılması gibi durumlar da söz konusu olabilir. Zaten her koşulda doktorunuz size uygun en iyi tekniği uygulayacaktır.

Günümüzde burun estetiği operasyon süreleri 2 ile 4 saat aralığında değişirken , bu sürenin uzayıp kısalması, operasyon süresi boyunca hastaya yapılan müdahalenin ne kadar komplike ya da çeşitli olmasıyla paraleldir.Örneğin ; daha öncesinde zaten bir burun estetiği geçirmiş bir hasta için ayrılan süre , birincil operasyon için ayrılan sürenin iki katına çıkacaktır . Çeşitli kıkırdak ‘greft ‘ aktarımı halinde operasyonun da zorluğu , iyileşme süreci de aynı düzeyde yükselecektir. Burun estetiği düşünen bir bireyin en öncelikli bilinmesi gereken durumu , bu operasyona onu iten asıl sebebin nedeni . Daha sonrasında beklentiler de göz önünde bulundurulduğunda estetik dediğimiz en iyi sonucu yakalamak için doktorunuz en iyi performansı uygulayacaktır.

Siz de burun estetiği operasyonları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizlere 0850 222 3845 numaralı hatlarımızdan ulaşabilirsiniz.İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun