Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti burun estetiği operasyonu anlamına gelmektedir . Son dönemlerde gerek estetik, gerek nefes alırken zorluk çekme gibi sağlık sorunlarını birlikte ortadan kaldıran bir operasyondur. Bu ameliyatta hastanın burnu yeniden şekillendirilir ve estetik açısından güzelliğe kavuşturulur. Bu operasyonu plastik cerrah uzmanları veya KKB uzmanları yapabilir.

Rinoplasti (burun estetiği) ameliyatını tercih edenler burnunun görünüşünden memnun olmayan, burnunda kırık olanlar, kemerli bir buruna sahip olanlar, yüzüne göre büyük burnu olan kişiler, revizyon gerektiren burunlar veya septum konka operasyonu geçirecek olan ve aynı zamanda rinoplasti olmak isteyen hastalardır.

Kişinin yüz hatlarını gösteren en önemli organ burundur. Yüzün görünümü her insanda olduğu gibi kişi için önemli faktördür. Burun karakteristik bir yapıya sahiptir. Yapılan en ufacık müdahale de dahi hemen kendini gösteren bir organdır. Rinoplasti genelde kişinin yüz hattına uygun ideal burnu ortaya koymak amacıyla yapılır. Bunun yanı sıra cerrahın dikkatli ve özenli olması çok önemlidir. Hem sağlık açısından hem de görsel olarak hastayı tatmin etmesi gerekir.

Rinoplasti Çeşitleri Nelerdir?

Açık Rinoplasti

Açık rinoplasti operasyonlarında burun ucu açılır , burnun ucu yukarı kaldırılır ve tüm sorunlar görünür hale gelir . Açık rinoplasti de cerrahi müdahale devreye girer ve operasyon yapılmaya başlar.

Kapalı Rinoplasti

Cerrahi müdahaleye gerek yoktur .Burun ucu kıkırdakları görülmeden kıkırdağın üstünden 2.5 mm parça çıkarılır . Operasyon sırasında kemikler temizlenip  burun ucu daraltılarak şekil verilir . Hangi tekniğin yapılacağı ise cerrahın sizin için uygun olan tekniği belirleyip seçmesi operasyon öncesi bu konuda etkili olacaktır.

Burun Ucu Ameliyatı

Burunun ucunun geniş olması, düşük olması, dar olması gibi durumlarda 20 dakika içinde cerrah tarafından yapılabilen ameliyattır.

Revizyon Ameliyatı

Burunla alakalı bir çok kez operasyon geçirmiş ama memnun kalmamış veya kaza travma sonucu hastalarda revizyon burun estetiği operasyonu uygulanır. Bu operasyon da burunda olan sorun neyse ona yönelik çalışılır.

Rinoplasti Öncesi Yapılması Gerekenler

Hastanın ameliyat öncesi 10 saat aç kalması ve su içmemesi gerekir. Kan sulandırıcı herhangi bir ilaç kullanıyorsa ameliyatından en az 3 gün önce içmeyi bırakmalıdır ve hasta bu süre boyunca sigara içmemelidir. Bayan hastalar da mens dönemin de olması ameliyat olmasını etkilemez.

Hasta servise geldiğinde ameliyat öncesi gerekli kan tahlilleri alınır, akciğer grafisi ve EKG çekilir. Ameliyata çıkmadan damar yolu açılır ve her şey hazır olduğunda ameliyat kıyafeti giydirilir ve ameliyathaneye çıkarılır.

Rinoplasti Ameliyat Sonrası Yapılması Gerekener

Hastanın ameliyat sonrası yaklaşık 3 saat sonra oral beslenmesi başlatılır. Hastanın bu esnada mide bulantısı ve kusması olabilir. Bu oluşabilecek bir komplikasyondur. Daha sonra hasta kendini daha iyi hissettiğinde hemşire tarafından mobilize edilir yani yavaş yavaş koluna girerek yürütülür. Hasta her saat min. 15 dakika buz uygulaması yapmalıdır. Ve sık sık mobilize olmalıdır. Bu sayede gözlerde ve yüzde morarma ve şişlik en aza indirgenir. Hastanın hafif sızıntı şeklinde kanaması olabilir bu anormal bir durum değildir. Ve hastanın korkmasını gerektirecek bir sorun değildir. Hastanın burun ucundaki pansuman sık sık kirlendikçe değiştirilmelidir. Hasta 1 gün hastanede kalır ve doktor son kontrolünü yaptıktan sonra hastanın durumuna göre reçetesi verilip taburcu edilir.

Rinoplasti (Burun Estetiği) Operasyonu Sonrası Oluşabilecek Komplikasyonlar

  • Kanama
  • Ağrı
  • Göz altında ve çevresinde morluk
  • Yüzde göz de minimal şişlik
  • Hafif baş dönmesi

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun