Meme Büyütme Ameliyatı Süreci

Meme kadının fiziğini tamamlayan yapıdır.Omuz genişliği ,bel,göğüs çevresi ,kalça çevresi ölçülerinde meme hacmi önemli bir yer tutar.Ölçümler içerisinde meme boyutu küçük olduğu zaman vücudun kontür görünümü eksik kalır .

Meme boyutu bir çok nedenden dolayı değişkenlik gösterebilir. Bunlar yapısal olarak biri diğerinden daha küçük asimetrik olabilir.Doğumsal nedenlerle bir tanesi olmayabilir. Bu tür eşitsizlikleri gidermek adına yapılabilecek en geçerli yöntem protezlerdir. Bu protezler damla ve yuvarlak olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Damla model protezler normal bir memenin şekline daha iyi bürünür, meme başı ve altında kalan kısım daha dolgundur. Meme dokusunun çok az olduğu durumlarda özellikle tercih edilir. Bu protezler farklı en, boy ve yükseklik kombinasyonlarında üretilir. Bir memeyi büyütmek için kullanılacak protezin boyutunu belirlerken kişinin meme ve göğüs kafesinin yapısı, boyu, kilosu ve beden ölçüleri dikkate alınır. Bu fizyolojik sınırların zorlanmaması koşulu ile hasta ve doktor birlikte kullanılacak protezin büyüklüğüne ve şekline karar verirler. Ameliyat esnasında ise plastik cerrah düşündüğü protezi koymadan önce test protezini koyarak görünümü son kez değerlendirir. Bazen planlanan protezin bir beden büyüğü veya küçüğü de denenir ve hangisi en iyi sonucu veriyor ise o protez kullanılır.

Hastanın tercihine göre yuvarlak ya da damla protez takılır  Protezin yüzeyi pürüzlüdür bunun sebebi ise kadının vücudundaki dokularla uyum sağlayabilmesidir.

Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında ameliyathane de yapılır.Protezin yerleştirilebilmesi için 4-5 cm lik insizyon(kesikler) açılır.

Göğüs büyütmek için kullanılan protezler başlıca 4 farklı teknik ile meme hacmine yerleştirilir. Meme başı, meme altı kıvrımı, koltuk altına yapılan 3-4 cm’lik kesilerden veya göbek deliğinden girilerek protez yerleşim işlemi uygulanır. Protez için meme altında hazırlanan cep meme dokusunun altında (subglandüler- kas üstü) veya meme dokusunun altında bulunan göğüs kasının altında hazırlanabilir.

Bu operasyon 1-2 saat sürer.Giriş yeri neresi olursa olsun bir iz kalacaktır. Bu izler başlangıçta belirgin fakat zamanla belli belirsiz hale gelen izlerdir. Ameliyat sonrası 1 ay korse takılması gerekir.

Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir;

Sigara ve alkol kullanımı bırakılmalıdır, Antikoagülan grubu ilaçlar 24 saat öncesinde sonlandırılmalıdır. (aspirin gibi) , 40 yaş altı hasta grupları ultrason, 40 yaş üstü hastaların mamografi çektirmesi mutlaka önerilir , Operasyondan 8 saat öncesinde sıvı ve katı gıda alımı durdurulmalıdır , Ek olarak sadece hasta tansiyon ilacı kullanıyor ise 1-2 yudum su ile operasyon öncesi ilaç içilebilir.

Ameliyat sonrası için genellikle rahat geçer . Ağrı minimum seviyededir. Protez göğüs kası arkasına konuşsa birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlık olabilir. Operasyon sonrası sargı ve sütyen uygulanır .Eriyen dikiş kullanılmışsa eğer dikiş atmaya gerek kalmayacaktır . Erimeyen dikiş kullanılmış ise 10-12 içerisin de dikişler alınabilir. Şişler , ödemler olabilir ,meme başlarında hissizlik ,morarma meydana gelebilir . Kısa sürede bu belirtiler yok olur. Hasta 3-4 gün içerisin de işe dönebilir. 3 hafta da protezler memeye tam anlamıyla oturmuş olacak meme tam anlamıyla işlevini kazanacaktır.

Hastalar genellikle birkaç gün içinde işlerine dönebilmekle birlikte, 1 hafta araba kullanmaması, 3 hafta süreyle ağır şeyler kaldırmaması ve kollarını yukarıya hareket ettirmemesi önerilmektedir.

Yara iyileşmesinin yoğun olduğu ilk 15 gün içerisinde terlemekten kaçınılmalıdır.

Egzersiz esnasında mutlaka doktorunuzun önereceği sütyen kullanılmalıdır.

4-6 hafta süre ile göğüsün direk güneşten korunması önerilir. Özellikle kesi izi 50 faktörlü güneş kremi ile veya bantla güneşten korunmalıdır aksi takdirde iz daha koyu bir renk alır.

Meme protezi hamileliğe engel değildir. Olumsuz bir durum arz etmeden emzirme işlemi yapılabilir.

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun