Meme Büyütme Ameliyatları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çağlar boyu kadınlarda estetik algısında en önemli unsurlardan biri de göğüslerdir. Vücut görüntüsünü   ,  estetik bakış açısını , cazibeyi ve bunun gibi pek çok unsurun bir bütün olarak algılanmasında göğüsler çok önemlidir. Kadın vücudunun bir sembolüdür. Vücuda uyumlu dik ideal oranlardaki göğüsler kadının daha estetik görünmesini sağlar ve çekiciliğini arttırır.

Günümüzde ise en çok gerçekleştirilen operasyonlardan biri de meme büyütme operasyonlarıdır.

Meme büyütme operasyonları genellikle implant olarak adlandırılan ya da halk arasında silikon olarak adlandırılan materyallerin kadının memelerine konarak ,  meme ölçüsünün büyütülüp daha dik ve iri göğüslere sahip olmasını sağlayan operasyonlardır.

Göğüs büyütme operasyonları ergenlik vücut gelişimi çağı tamamlandıktan sonra 18 yaş sonrası rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

Küçük göğüsler ya da küçük ve sarkık göğüsler kadınlarda mutsuzluk özgüvensizlik yaratmaktadır. Hem sosyal hayatlarında hem özel hayatlarında göğsünün beğenmemekten kaynaklı öz güvensizlik ciddi anlamda mutsuzluk depresyon kaynağı olabilir.

Göğüs büyütme operasyonu sonrası göğüs küçüklüğünden mutsuz olan kadınlar istedikleri ideal göğüs ölçülerine rahatlıkla kavuşur, ve sonrasında öz güvenlerine tekrar kavuşup sosyal ve özel hayatlarında mutlu olurlar.

Meme büyütme operasyonu olmaya karar veren bir kadın öncelikle bir plastik cerrah ile muayene gerçekleştirmelidir.

Hastanın , plastik cerrahi muayenesinde operasyona uygun olup olmadığı, beklentileri nasıl bir göğüs istediği boyutları , hastanın vücut ölçüleri göğüs kafesi sırtı ve talepleri değerlendirilerek hastaya en uygun olacak implant ölçüleri değerlendirilip operasyon planlaması yapılır , Operasyon öncesi prova implantlarını hasta deneyerek nasıl bir sonuç alacağını görerek protez ölçülerine doktoru ile birlikte karar  verir.

Hasta ile doktor operasyon öncesi protez seçimi gerçekleştirirken hastanın taleplerini ve vücut ölçülerini değerlendirir. Meme protez ameliyatlarında iki tip protez kullanılır yuvarlak ve damla protez olarak adlandırılır. Yuvarlak ve damla protezlerinde aralarında profil olarak adlandırılan farklı türleri de vardır.

Meme protez operasyonları ; genel anestezi altında plastik cerrah tarafından ameliyathane ortamında gerçekleştirilir, operasyon süresi ortalama 1 saatttir.

Meme protez operasyonlarında genellikle göğüs altından bir kesi yapılır ve sonrasında protez yerleştirilir ( bu yöntem dışında koltuk altından bir kesi ile ya da meme ucundan da protez yerleştirilebilir bu yöntemler genelde nadir tercih edilir)

Meme protez operasyonlarında göğüs altından bir kesi gerçekleştirilir ve protez yerleştirilir, protez kas altına ya da genellikle yarı kas altına yerleştirilir, bazı durumlarda hastanın meme dokusu fazla ise kas üzerine de protez yerleştirilebilir. Operasyonel planlama tamamen hasta ihtiyacı , vücudu ve isteklerinin bir arada değerlendirilmesi ile oluşur.

Operasyon sonrası hasta 1 gece hastanede konaklar, ardında operasyon sonrası doktorunun kontrolü sonrası belli ağrı kesici ve antibiyotik ilaçları ortalama 1 hafta kullanır.

Meme protez operasyonları sonrası hastalar sosyal hayata ortalama 5-7 gün sonra geri dönebilirler. Doktorlarının operasyon sonrası önerisine göre ortalama 2 ay sporcu sütyeni kullanırlar, Göğüs altında gerçekleştirilen kesi, çabuk iyileşir, yaklaşık birinci yılın sonunda iz belli belirsiz bir hale gelir.

Göğüs büyütme operasyonları sonrası hasta memnuniyeti çok yüksektir, genellikle 10-15 yıl protez değişimine ihtiyaç duymazlar.

Operasyon sonrası ilerleyen yıllarda doğumlara yada kilo alıp vermeye bağlı olarak hasta memnuniyetsizlik yaşarsa tekrar yeni bir meme protez operasyonu olabilir, protez boyutunu değiştirebilir yenileyebilir ya da protez değişimi ile birlikte sarkma yaşarsa meme dikleştirme de gerçekleştirebilir. Bu süreçler tamamen hastanın isteğine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak gerçekleştir.

Meme protez ile meme büyütme operasyonlarının yanı sıra meme büyütme amaçlı hastanın kendi yağı alınıp hacim vermek için memeye enjekte edilebilir, bu yöntemde daha doğal görünüm isteyen yada çok iddaalı bir görüntü istemeyen hastaların tercih ettiği bir yöntemdir. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme operasyonun belli zaman aralıkları ile tekrarlanması gerekir yağın belli bir kısmı erir. Meme protez operasyonlarında ise daha uzun süreli memnuniyet sağlanır.

Siz de meme büyütme operasyonları hakkında bilgi almak ve sorularınıza yanıt almak istiyorsanız, bizlere 0850 222 3845 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun