Meme Büyütme Cerrahi Yöntemleri

Meme büyütme operasyonu hacim olarak küçük memenin cerrahi yöntemlerle büyütülmesi işlemidir. Meme büyütme estetiğinin amacı kişinin memesinin küçük olmasından doğan memnuniyetsizliğini gidererek kişinin vücuduna uygun doğal bir meme yapılmasıdır. Meme hacminin yetersiz olduğu düşüncesi, kadınlarda kendine güven eksikliği yaratmaktadır. Yine bazı kadınlarda farklı boyutlardaki memelerinden dolayı oluşan asimetrik görüntü ya da doğumdan veya emzirmeden sonra bazı kadınlarda meme dokusunda küçülme olması da rahatsızlık verir. Bu sebeple meme protezi meme büyütme operasyonu için ve kişilerin memnuniyetleri açısından en önemli faktördür. Bugün için kabul edilen tek yöntem silikon protez ile memenin büyütülmesidir.

Meme Protezi İle Kalıcı Çözüm

Meme protezi kalıcı bir çözüm olduğundan uygulanan kişinin istediği şekilde bir memeye sahip olmasını sağlar. Günümüzde silikon protezlerde çok önemli gelişmeler sağlanmış ve daha uzun süre dayanan ve rahatsızlık oranı en aza indirilmiş protezler üretilmiştir. Protezlerin boyutları değişken olup şekil olarak da anatomik ve yuvarlak olarak üretilmektedirler. Yuvarlak protezlerin tabanı yuvarlak şekilde, yapısı ise oval biçimdedir. Anatomik protezler ise damla şeklindedir.

Meme Estetiğinde İstenilen Boyutun Hesaplanması

Meme büyütme ameliyatı için başvuran kadınlar istedikleri meme büyüklüğünü tarif etmek için genellikle sutyen numarası söylerler 85, 90 gibi. Ancak bu ölçü çeşitli sutyen markalarının farklı büyüklükte olabilmesi ve gövde göğüs yapısının farklı olması sebebiyle beklentinin hekime doğru aktarılmasına engel olabilir. Bunların yerine operasyon öncesinde karşılıklı görüşmelerde kişinin hareketliliği, giyim tarzı ve bunlarla uyuşabilecek yeni meme boyutu hakkındaki beklentisi saptanır. Oluşturulabilecek farklı meme büyüklüklerinin olasılıkları anlatılır ve sonuçta kişinin kendisini nasıl görmek istediğine karar verilir. Estetik cerrahın hastası için en uygun meme protez tercihini yapabilmesi, hastanın meme hacmini, cilt yapısını ve cildin genişliğini değerlendirmesi ile mümkündür.  

Operasyon öncesi dönemde kararlaştırılan meme büyüklüğünü gerçekleştirecek boyutta protez seçilerek hazırlanan cebe yerleştirilir. Deri içi dikişler ile yara kapatılır. Operasyon yaklaşık 1-1,5 saat sürmektedir. hastanın konforu amacıyla genel anestezi tercih edilir. Meme protezi meme dokusu altına veya kas altına yerleştirilir. Operasyon sonrası hastanede bir gece yatış yeterlidir ve yaklaşık beş gün içinde normal hayata dönülebilir. Operasyon sonrasında iki hafta kadar ağırlık kaldırılmaması ve egzersiz yapılmaması istenir.

Meme Estetiği Sonrası Çocuk Emzirmek Mümkündür

Meme büyütme operasyonlarından sonra kişi hamile kalabilir, doğum yapabilir ve emzirebilir. Yapılan bilimsel çalışmalarda protez uygulanan anneler ile diğer annelerin sütlerinde silikon dahil hiçbir maddenin oranında fark saptanamamıştır. Ayrıca yine tüm dünyada yapılan binlerce çalışma sonucu protez kullanımı ile kanser riskinde bir artış olmadığı belirlenmiştir. Bu çalışmalarda 20-30 yıl boyunca protez takılmış kadınlar takip edilmiş, benzer yaş grubu protez kullanılmamış kadınlarla karşılaştırıldığında meme kanseri oranının yüksek olmadığı görülmüştür.

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

  • Sizi Hemen Arayalım