Daha ince ve şekilli vücut hatlarına sahip olmak, hemen herkesin hayalleri arasında yer alır. Günümüzde birçok kişi, düz bir karın ve ince bir bel görüntüsüne kavuşmak için çeşitli diyet programlarına ya da spor aktivitelerine başlamaktadır. Ancak ideal kilosuna ulaşmasına rağmen bölgesel yağlanma problemiyle baş edemeyen ve inatçı yağ hücrelerinden kurtulamayanların sayısı da oldukça fazladır.

BÖLGESEL ZAYIFLAMA SAĞLIYOR

Bölgesel zayıflama hedefiyle yola çıkanların yardımına yetişen Liposuction, vücuttaki fazla yağların rahat ve güvenli şekilde alınabilmesini sağlayan bir ameliyat tekniğidir. estethica Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı bu ameliyatı şu sözlerle tanımlıyor: “Liposuction, vücut şekillendirme amacıyla vücuttan belirli bir miktarda yağ alma işlemidir. Buradaki amaç hastanın zayıflamasını sağlamak değil, ideal kilosuna yaklaşmış ancak vücudunun belirli bölgelerindeki yağlanma probleminden kurtulamayan hastaların karın, bel ya da basen bölgelerinde incelme sağlamaktır.”

estethica Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı vücut hatlarını daha belirgin hale getirerek kişinin kendisiyle barışık ve özgüvenli hissetmesine yardımcı olan Liposuction ameliyatında dikkat edilmesi gereken noktalara şu sözlerle değiniyor: “Vücuttan belirli oranda yağ alındıktan sonra, üzerindeki derinin sıkı olması, elastikiyetini kaybetmemiş ve toparlanmış olması gerekiyor. Hastanın karnında çatlak, gevşeklik ya da elastikiyet kaybı gibi bir durum varsa, derinin içini boşalttığımızda deri eski görüntüsünü toparlayamaz ve sarkar. Bu gibi hastalara Liposuction ameliyatını önermiyoruz.”

İDEAL KİLOYA İNEN HASTALARDA BAŞARI ORANI DAHA YÜKSEK

Günümüzde erkekler meme ve karın bölgelerindeki; kadınlar ise bel, basen ve karın bölgelerindeki fazla yağlanmadan kurtulmak için Liposuction ameliyatını tercih ediyor. Cildin altındaki birikmiş fazla yağ hücrelerinin vakum ya da kanüller yardımıyla dışarı atıldığı bu ameliyat tekniğinde, hastanın ideal kilosuna yaklaşmış olması büyük önem taşıyor. estethica Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı bu ayrıntıya şu sözlerle değiniyor: “Hasta Liposuction yaptırmadan önce ideal kilosuna ne kadar yakınsa sonuç da o kadar başarılı olur. Vücut-kitle endeksi dediğimiz, kilonun boyun karesine oranına göre hesapladığımız bir endeks var. Bu endekse göre kilolu hastanın önce kilo vermesi gerekir. Çünkü 80 kilo olan bir hastadan 5 litre yağ almanızla bu hastanın kendi çabalarıyla 60 kiloya inmesi arasında çok büyük fark vardır. Hasta diyet ve spor yardımıyla 60 kiloya indiğinde, Liposuction işlemiyle yağ aldırmasına göre çok daha zayıf görünecektir. Ancak tüm çabalarına rağmen kilo veremiyorsa, bu noktada karın yağı aldırma gıdı yağı aldırma ya da yanak yağı aldırma gibi işlemler sağlayabilen Liposuction ameliyatıyla daha ince bir görünüme sahip olacaktır.”

HASTA 1 HAFTA İÇİNDE SOSYAL HAYATINA DEVAM EDEBİLİR

estethica Hastaneleri’nde uygulanan Liposuction ameliyatında, deri altı boşlukları ve kontür bozuklukları gibi dezavantajları engelleyen Lazer Lipoliz yöntemi tercih edilmektedir. Yağ alma işleminin yapılacağı hedefin uzman doktor tarafından belirlendiği ve nokta atışı tekniğiyle ameliyat yapılan Lazer Lipoliz Plus yöntemiyle oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Operasyon süresinin yağ alınacak bölgenin hacmine göre değiştiği Liposuction ameliyatının ardından hasta aynı gün ya da ertesi gün içinde taburcu edilir. 1 hafta içinde sosyal hayatına devam edebilir. Ameliyattan sonra yaklaşık 1 ay süreyle egzersiz vb. ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak gerekir. Yağ hücreleri insan vücudunda belli bir yaşa kadar oluşabilmektedir. Bu sebeple Liposuction ameliyatının ardından alınan yağ hücreleri vücutta yeniden oluşmaz. Ancak ameliyatın ardından vücutta kalan yağ hücreleri kilo alımıyla birlikte hacimsel olarak büyüyebilirler. Bu nedenle hastanın beslenme ve spor alışkanlıklarına dikkat etmesi ameliyat sonrasındaki süreçte de büyük önem taşımaktadır.

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

  • Sizi Hemen Arayalım