Kol Germe Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

KOL GERME AMELİYATI

 

Kol germe ameliyatı genellikle tüp mide ameliyatı sonrası hızlı kilo kaybeden  ve yaşla deri elastikiyetinde gevşeme kolejen kaybı  sonrası  kollarında  yarasa kanadına benzer sarkıntı oluşan hastalara uygulanan operasyondur. Bu durumdan şikâyetçi olan birçok kişi kollarını uzun kollu kıyafetler giyerek gizlemeye çalışırlar. Sosyal anlamda bu durumdan dolayı mutsuzlardır.

Spor ile kasta sıkılaşma sağlanırken, deri elastikiyetinde gevşeme ve sarkma meydana geldiği zaman spor ile bu durumu düzeltmek mümkün değildir. Mutlaka cerrahi müdahale gerekmektedir.

Kol germe ameliyatı, üst kollardaki sarkma probleminin çözümü amacıyla uygulanan operasyondur. Kol germe ameliyatında sarkmış fazla deri toparlanırken aynı zamanda kola liposuction işlemi uygulanarak alt kol bölgesinin incelmesi sağlanır.

Kol neden sarkmasının nedenleri ?

Yaşlanma sürecine bağlı olarak yerçekiminin etkisi, derinin elastikiyetinin kaybı ve deri altı yağ dokunun azalması, hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak özellikle üst kolun arka ve iç yüzünden dirseğe doğru olan deride sarkmalar meydana gelmektedir.

Kol Germe Ameliyatı İçin Uygun hasta nasıl belirlenir ?

 

Üst kollarda gevşek, aşırı yağ ve cilt fazlalığı bulunan erkekler ve kadınlar kol germe ameliyatından fayda görebilirler.

Kol Germe Ameliyatı Teknikleri

Sarkan cilt miktarına ve hastanın istenen görünümüne bağlı olarak, farklı prosedürler mevcuttur;

İzsiz kol germe ameliyatı(Vaser Liposuction Yöntemi İle Kol Germe)

Bu işlem seçeneği, cilt elastikiyeti iyi olan insanlar için uygundur, böylece fazla yağ çıkarıldıktan sonra cilt kendi kendine sıkılaşır. Ameliyattan sonra cildin sıkılaşmasını sağlamak açısından vaser liposuction ve plazma enerji teknolojisi ile işleminin yapılması önemlidir. Vaser liposuctionda ultrasonik ses dalgası ile cildi sıkılaştırıcı özelliği de bulunmaktadır.Ortalama 2 saattlik izsiz bir ameliyattır.

Mini kol germe ameliyatı): Koltukaltı bölgesinden tüm işlemler yapılır “Görünmez Kol Germe” olarak da bilinir. İlk önce liposuction yapılarak kol inceltilir yağ dokusu çıkarılır ve daha sonra fazla deri koltuk altına doğru çekilir.

Daha sonra kesi koltukaltı bölgesinde kapatılır. İz tamamen koltuk altında kalır. İyileşme süresi diğer liposution tekniklerine göre daha geçtir.

Üst Kol germe: Cilt elastikiyetinin aşırı kaybı nedeniyle koldaki fazla cilt ve yağın tamamen çıkarılması işlemidir.

Kesi izi koltuk altından dirseğin hemen üstüne kadar uzanır. Kol iç bölgesinden işlem yapıldığından önden ve arkadan bakıldığı zaman iz belli olmaz.

Uzatılmış izle Kol germe ameliyatı: Dirsekten kolun üst kısmına koltuk altı boyunca ve yan göğüs duvarı boyunca gevşek cildin bulunduğu koltuk altına kadar uzanan bir kesi vardır.

Standart kol germe koltuk altından uzatılarak göğüs yan duvarında devam eder. Aşırı kol sarkması bulunan hastalarda uygulanan tekniktir.

 

Kol germe ameliyatları genel olarak 1 gece yatış ile gerçekleşen operasyonlardır.

Ameliyat ortalama olarak 3 saati bulmaktadır. Yapılacak ameliyat türüne göre değişkenlik göstermektedir. 1 gece yatış sonrası hasta taburcu edilir , kol bölgesine bir korse takılmaktadır. Korse yaklaşık olarak hastanın 4 hafta kullanması gerekmektedir. Ameliyattan 3 gün sonra hasta kontrole gelir operasyon sonrası diren takılmamaktadır. Kontrolde dikiş pansuman edilir tekrar korse takılarak hasta taburcu edilir. Ameliyattan 1 hafta sonra tekrar hastaya randevu organize edilmektedir. Iz için iyileşme hızlanması adına krem tavsiye edilmektedir. 1. ayda hasta tekrar kontrole gelmektedir. Tam olarak izlerin görüntüsünün daha belirsiz hale gelmesi toplamda 1 yıldır. Ağır spor kol kaslarını zorlayacak tüm hareketlerden kaçınılmalıdır. 1 ay kadar ağır kaldırılmamalıdır. Deri toparlama en net sonucu veren ameliyat olduğu için güvenle prosefyonel ellerde yapılması gereken başarılı bir ameliyattır.

 

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun