Kol Estetiği Nedir?

İnce ve sıkı kollar gençliğin simgesidir. Hem erkek hem de kadınlarda sıkı ve atletik görünümlü kollar gövdenin estetik ünitelerinden biridir. Yaş alma veya aşırı kilo verme sonucu kol derisinde sarkıklıklar meydana gelebilir. Hasta ideal kilosuna gelmiş olsa bile kol derisi yeterince toparlayamaz ve sarkmalar meydana gelebilir. Sarkık olan kol derisi de kolları olması gerektiği kadar ince göstermeyecektir. Bazı durumlarda kollardaki sarkıklıklar koltuk altı bölgesine bazı durumlarda da dirseklere kadar uzanabilir.

Kolların kalın görünmesinin bir diğer sebebi de kollarda aşırı yağ birikimidir. Hasta kilo verse bile kol bölgesinden yeterince yağ kaybetmemiş olabilir. kol derisi aşırı sarkık değilse veya hasta kolunda herhangi bir dikiş izi istemiyorsa lazer lipoliz plus işlemi uygulanarak kollardan yağ alımı yapılabilir aynı anda da kol derisinde de sıkılaşma sağlanabilir. Bu işlem genel anestezi altında gerçekleştirilir ve yaklaşık bir saat kadar sürer. çok hassas derili olan hastalarda hafif morluklar gözlense bile yaklaşık bir hafta içerisinde bu morluklar kaybolur. İşlem sonrası bir kol korsesi takılır ve bu korsenin yaklaşık üç hafta kadar takılması gerekmektedir. Genellikle koltuk altı ve dirsek bölgesinden görünmeyecek birer adet delikten girilerek yağ alımı ve lazer lipoliz plus ile deri sıkılaşması sağlanabilir. İşlem sonrasında herhangi bir ağrı görülmez ve hasta ertesi gün normal yaşantısına dönebilir.

Dekolte Estetiği | estethica

Kol Germe Operasyonları Hangi Durumlarda Yapılır?

Eğer kol derisinde fazla şiddette sarkıklık varsa yağ alma ile kol derisi toparlamaz. Bu gibi durumlarda hastaya hem sarkık derinin çıkarılması hem de kolun ince gösterilmesi amacıyla kol germe ameliyatının yapılması gerekmektedir. Bazı durumlarda kol derisinde sarkıklık sadece kolun koltuk altından itibaren ilk bir bölü üçlük kısmında meydana gelir. Bu gibi durumlarda sadece koltuk altından yapılan enine bir kesi ile sarkık olan bu bölge çıkarılır ve kol boyunca kesi yapılmasına gerek kalmaz. Bu hastalarda yara izi koltuk altında olduğu için hemen hemen hiç görülmez.

Çoğunlukla koldaki sarkıklıklar dirsek bölgesine kadar uzanmakta bazı durumlarda da koltuk altından göğüs kenarlarına ulaşmaktadır. Bu hastalar çoğunlukla aşırı kilo vermiş hastalardır. Bu durumda tam bir kol germe ameliyatının yapılması gerekmektedir. Bu sayede tüm sarkık olan deri çıkarılarak hem sıkı hem de ince bir kol elde edilmesi mümkün olur. Kol germede yara izinin kol iç kısmında kalmasına dikkat edilir. Bu sayede dikiş izi hem önden hem de arkadan bakıldığında kollar gövdeye yapışık durumda iken görülmez. Ameliyat sırasında eğer kol derisi hala yağlı ise önce kola liposuction yapılarak kol derisi inceltilir ve hafiflemesi sağlanır. Bu sayede daha çok deri çıkarılabilmesi mümkün olur. Daha sonra ayakta yapılan çizimlere uygun olarak fazla kol ve gerekiyorsa koltuk altı derisi çıkarılır. Ameliyat sonrası dikiş izinin olgunlaşması ve iyi görünmesi için birkaç ay süre geçmesi gerekmektedir. Nadir durumlarda altı ay sonra ikinci bir ameliyat ile hem yara izi daha iyi hale getirilebilir hem de hala sarkık deri mevcutsa çıkarılabilir.

Kol Germe Operasyonu Sonrası Süreç

Kol germe ameliyatı sonrası aynı kol lipoliz ameliyatında olduğu gibi bir kol korsesi takılır. Ameliyattan sonra üçüncü gün duş alınabilir. Bir iki gün kadar ellerin çok fazla aşağı sarkıtılmaması ve dirseklerin fazla bükülmemesi gerekmektedir. yaklaşık bir hafta içerisinde kollardaki aşırı gerginlik hissi kaybolur ve kollar normal hareket ettirilebilir hale gelinir. Bir ay kadar kollar ile aşırı güç sarfedilmemesi ve kolların omuzlardan yukarı fazla kaldırılmaması gerekmektedir.

estethica hastanelerimizde yapılan kol estetiği hakkında detaylı bilgi ve randevu oluşturmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun