Abdominoplasti Nasıl Yapılır?

Tanım

Abdominoplasti; karın bölgesinde sarkan, çatlayan, şekil açısından düzensiz bir görüntüye sahip olan kişilerde estetik görüntü kaygısı ile yapılan operasyonlardan biridir. Güzellik ve estetik kavramların önem kazandığı günümüzde karın bölgesindeki deformiteyi ortadan kaldırmak amaçlı yapılan etkin bir yöntemdir. Özellikle diyet ve egzersize cevap vermeyen derisinde çatlama ve sarkıklık problemleri oluşan hem kadın hem erkek hastalarda vücut kontürlerini düzeltmek için yapılan bir ameliyattır.

Kadınlarda özellikle doğumdan sonra karın kaslarında zayıflamalardan, çatlaklardan ve sarkmalarından kaynaklı düzensiz görüntü abdominoplasti operasyonundan sonra estetik görüntüyü amaçlamayı sağlayacaktır. Hiç doğum yapmamış kişilerin doğumdan sonra bu operasyonu düşünmelerinde yarar vardır. Kişi karın germe operasyonundan önce operasyonu yapacak doktoru ile ayrıntılı bir şekilde görüşmeli ve beklentilerini dile getirmelidir.Hastanın beklentisi ve bu beklentinin ne kadarı karşılanacağı iyi değerlendirilmelidir.

Karın Germe Nasıl Yapılır?

Karın germe operasyonları; göbek deliği ile sezaryen kesisi arasındaki sarkmış deri alınır ve aynı zamanda gerekli görülürse aynı bölgeye liposuction işlemi ve kaslara müdahale edilerek ameliyat yapılır. estethica’da karın germe ameliyatı plastik cerrahlarımız tarafından genel anestezi altında ameliyathane ortamında yapılmaktadır. Cerrahi süreçte hastalar yatış pozisyonlarına ve hareketlerine dikkat etmelidir. Özellikle ilk 10 günlük süreçleri önemlidir. Ameliyat sonrası 2 hafta ile 4 hafta aralığında korse kullanımı gerekmektedir. İlk haftalar karın bölgesinde şişlikler hafif ağrılar söz konusu olabilir. İlaç ile hafifletilebilecek ağrılardır ve zamanla azalır. Operasyon öncesinde; hastanın sigara kullanımı, varsa kullanılan ilaçlar ve kan sulandırıcı ilaç veya takviyelerin kullanımı önemlidir. Hastanın doktoru ile konuşup operasyon öncesi yapılması gerekenlere uyulmalıdır.

Karın Germe Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyon sonrasında; bir hafta ile 12 gün arası istirahat gerekmektedir. Bu süreç hastaya göre yaptığı veya çalıştığı işe göre değişmektedir. İstirahat dönemi sürekli yatmayı gerektiren bir dönem değildir ve genel hareketlere engel olacak bir operasyon değildir. Kişiyi zorlamayan yürüyüşler yapabilinir fakat ağır sporlar için 2 ayılık süreci beklenmesi gerekir. Doktorunuzun bilgisi olmadan banyo yapmamalı veya korsenizi çıkartmamalısınız. Karın estetiği hakkında detaylı bilgi almak için bize whatsapp hattımız üzerinden ya da aşağıda yer alan iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun