Abdominoplasti Nedir? Nasıl Yapılır?

Abdominoplasti, yani karın germe ameliyatı; karın bölgesinin genellikle aşırı kilo alıp verme, hamilelik, genetik özellikler, yaşlanma ve önceki dönemlerde geçirilmiş ameliyatlar sonrasında deforme olarak sarkması sonucu ortaya çıkan fazla deri ve deri altı dokusunun alınması ve karın kaslarının sıkılaştırılmasından oluşan cerrahi bir işlemdir.  Karın germe operasyonları kilo verme ya da egzersiz programlarına oluşturulabilecek bir alternatif olarak düşünülmemelidir. Operasyon için en uygun adaylar ideal kilosunda olan ya da diyet ve sporla istediği sonucu elde edemeyen kişilerdir. Hastaların daha sonraki dönemlerde daha fazla kilo verme durumu veya kadın hastalar için gebe kalmak söz konusu ise karın germe operasyonunun daha sonraki dönemlere ertelenmesi önerilmektedir. Karın germe ameliyatları sağlık durumu uygun olan tüm kadın ve erkek hastalar için uygundur. Eğer hastanın fazla yağ dokusu varsa abdominoplasti, liposuction uygulaması ile desteklenebilir. estethica hastanelerinde, karın germe operasyonları genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyatlarda hastanın durumuna göre mini karın germe ya da tam karın germe olarak 2 farklı uygulama yapılmaktadır. Kararı operasyon öncesi muayenelerde doktor karar verir ve kapsamı hakkında hastayı bilgilendirir.

karın germe sonrası

Tam Karın Germe Ameliyatı

Tam karın germe ameliyatında göbek deliğinin üst kısmı ile kasık arasından kesik açılmaktadır. Karın altı ve üstündeki fazla yağ dokusu ve fazla cilt alınıp gerdirilerek sorun giderilir. Karın kasları sıkılaştırılır ve karın derisi aşağı doğru gerdirilir. Tam karın germe operasyonları 3-4 saat sürmektedir, operasyon sonrasında içeride biriken sıvı ve kanı dışarı atmak için diren takılır ve genellikle operasyonun ertesi ve ya 2. gün de çıkarılır. İyileşme sürecinde hastaların mutlaka 3 hafta süresince korse takması gerekmektedir.  

Mini Karın Germe Ameliyatı

Mini karın germe ameliyatları tam karın germeye göre daha basit bir operasyon olup  1-2  saat sürmektedir. Kadın Hastalar daha önce sezaryen olmuşsa aynı kesi mini karın germe operasyonları için de kullanılabilir. Bu bölgedeki doku kaldırılarak alttaki kaslar sıkılaştırılıp varsa fazla yağ doku alınarak fazla cilt çıkarılır. Böylelikle düz ve gergin bir karın görüntüsü oluşturulur. Operasyonda kesi yapılan ve müdahale edilen alan daha küçük olduğundan hastalar da iyileşme tam karın germeye oranla daha hızlı olmaktadır. Mini karın germe operasyonlarında genellikle korse kullanımı gerekmemektedir.

Karın Germe Estetiği Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Karın germe ameliyatları öncesinde hastalarda sigara kullanımı var ise en az 3 hafta süre ile sigarayı bırakması istenir. Operasyon sonrasında da iyileşmeye negatif etkisinden dolayı sigaradan uzak durulması önerilir.
  • Hastalar operasyon öncesinde inebilecekleri minimum kiloya ulaşmış olurlarsa karın germe ameliyatı daha başarılı olur.
  • Kan sulandırıcı ilaçların kullanımı ameliyattan en az 2 hafta önce kesilmeli; sürekli kullanılan ilaçlar var ise doktor ile mutlaka bilgisi paylaşılmalıdır.
  • Kadın hastalar regl dönemlerinde karın germe ameliyatı olamamalıdırlar.
  • Hastalar daha önce ameliyat geçirmişlerse durumu cerrahi olarak değerlendirilmeli operasyona uygunluğuna bakılmalıdır.

Karın germe operasyonları için estethica hastanelerini tercih eden hastalarımızın operasyon gününde ameliyat saatinden 1,5 saat önce hastanede olmaları beklenir. Hasta operasyon olduktan birkaç saat sonra kendine gelir, bir gece yatışı olduktan sonra direni çıkarılır (1. Veya 2. gün) sonrasında taburcu edilir. İlk günlerde karın bölgesini zorlayıcı hareketlerden uzak durması ve 3 hafta süre ile verilen korseyi takması önemlidir. Olası enfeksiyon risklerine karşı antibiyotik önerilebilir. İlk 3-4 gün için ağrı kesici kullanılabilir. Operasyon sonrasında hastanın durumuna göre 10 gün içerisinde dikişler alınmaktadır. Hastalar 10-15 gün sonra rahatlıkla günlük hayatlarına dönebilirler.

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun