Karın Estetiği

Estethica’da düz ve pürüzsüz bir karına sahip olun!

Düz bir karın için dört şart gereklidir. 

  • İdeal kiloya yakın olmak

  • Sıkı karın kaslarına sahip olmak

  • Karın derisinin yağsız ve ince olması

  • Karın derisinin sarkık olmaması

Bu şartlardan herhangi biri olmadığı takdirde düz ve formda bir karın sahibi olamayız. Mesela, karın derimiz doğum sonrası sarkmışsa katlantılı görünecektir. İdeal kilomuzun üzerindeysek iç yağlanmaya bağlı olarak karnımız sıkı olsa bile bombeli görünür. Karın kaslarımız yeterince sıkı değilse veya doğum sonrası gevşemişlerse iç organlarımızı karın içerisinde tutamazlar ve karnımız yine bombeli görünür. Karın derisi yağlı ve kalın ise karın atletik görünmez ve karın kasları ortaya çıkmaz. 

Aynı zamanda ; hızlı kilo verme, doğum veya yaş alma ile birlikte karında deformiteler oluşmaya başlar. Doğum ve hızlı kilo verme karın derisinde çatlaklara ve karın derisinin elastikiyetini kaybetmesine sebep olur. Bütün bunlar karın derisinde katlantılar oluşmasına yol açar. Yine doğum sonrası karın kasları orta hattan ayrışırlar ve gevşerler. Bunun sonucunda göbek bölgesinde fıtıklaşma ve bombeleşme oluşmaya başlar. Hastalar doğum öncesi kilolarına dönseler bile karın görünümü eskisi gibi olmaz.

Estethica’da, düz bir karın görünümü için uygulanan işlemler arasında olan liposuction yani yağ alma ile karın derisi inceltilebilir. Bel oyuntusu bir miktar oluşturulabilir fakat sarkık deri düzeltilemez. Sarkık deri sadece kesilip çıkarılarak etkin bir biçimde düzeltilebilir. Ayrıca sarkıklık sadece kasık üzerinde değil yanlarda da olduğu için liposuction yapılsa bile bel oyuntusu yeterince oluşmaz. Aslında,hastaların “kilo versem de gitmiyor” dedikleri, karın ve bel bölgesindeki fazla sarkık deridir. 

Estethica’da başarı ile yapılan karın germe ameliyatları, bu sorunların hemen hemen hepsine çözüm sağlar. Sadece aşırı kiloya çözüm sağlamaz bu sebeple ideal kilosunda veya kilosuna yakın olan hastaların karnındaki sarkıklıklar en iyi şekilde karın germe ameliyatı ile çözülebilir.

Karın germe ameliyatı tam karın germe ve mini karın germe olarak iki şekilde bilinir. Aslında, çepeçevre karın germe dediğimiz hastanın popo üzerindeki fazlalıklarının da çıkarıldığı üçüncü bir karın germe şekli de mevcuttur. Temelde önemli olan, sarkık olan deri nereye kadar gidiyorsa hemen hemen hepsinin çıkarılmasıdır.

Sarkıklık sadece göbek altında katlantı şeklindeyse ve göbek üzerinde bombelik yoksa mini karın germe ameliyatı dediğimiz ameliyat uygulanır. Bu ameliyatta sadece göbek altında katlantı yapan sarkık deri çıkarılır ve göbek deliğine dokunulmaz. 

Göbek deliği göbek üzerindeki deriyi tutan bir zımba gibidir. Eğer sarkıklık göbek deliğinin üzerine ulaşmışsa bu derinin göbek deliğinden kurtarılıp aşağı çekilerek gerilmesi gerekmektedir. Bu sırada eğer karın kaslarında gevşeklik mevcut ise bu da onarılabilir. Bu ameliyata tam karın germe ameliyatı denilir. Bu ameliyatta göbek deliği de çıkarılan deri parçası içerisinde kaldığı için yeni bir göbek deliği oluşturulur. Yeni oluşturulan göbek deliği eski sarkık görünen göbek deliğinden estetik olarak daha iyi görünür. 

Eğer deri fazlalığı ön taraftan arkaya kadar uzanıyorsa hatta popo bölgesinde de sarkıklık oluşmuşsa tam tur karın germe dediğimiz çepeçevre karın germe yapılır. Bu şekilde tüm sarkık deri uzaklaştırıldığı için bel kavisi en iyi şekilde oluşur.

Estethica’da başarı ile yapılan bu ameliyatlarda, yara izleri mümkün olan en aşağıda kalacak şekilde planlanır ve hasta iç çamaşırı giydiğinde yara izleri görünmez. Ameliyat planlaması da hastanın en sık giydiği iç çamaşırına göre yapılır. İşlemden sonra bir ya da iki gün hastanede kalınması gerekmektedir. Dikiş bölgesindeki gerginlikten dolayı birkaç gün belden bükülü şekilde yürümek gerekmektedir. Hastanın öksürmemesi ve kabız kalmaması gerekmektedir. Hemen aynı gün hasta hemşireler tarafından yürütülür ve en geç bir hafta içerisinde normal yaşama dönülmesi beklenir. Ameliyat sonucu hemen görülür fakat nihai sonucun elde edilmesi için ödemlerin azalmasının beklenilmesi gerekir. Bu da dört beş ayı bulabilir. Dikiş hattı etrafında geçici bir süre uyuşukluk olabilir. Hasta kilo aldığı takdirde veya tekrar doğum yaparsa ameliyat sonucu bir miktar etkilense bile asla ameliyat öncesi hale dönülmez. Sonuçlar yüz güldürücü olup spor ve diyetle giderilemeyen sarkık görünüm artık ortadan kaldırılmış olur.

İşlem sonrası hamile kalınabilir. Karın germe ameliyatının anneye veya bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Fakat ameliyat sonrası bir yıl beklenilmesi önerilir.

 İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun