Kadınlar İçin Göğüs Estetiğinin Önemi

Dolgun ve yuvarlak hatlara sahip olmak, tarih boyunca kadınsılığın sembolü olmuştur. Antik Yunan heykellerine baktığımızda, zayıf ve köşeli hatlara sahip kadınlardan ziyade, yuvarlak hatlara sahip kadınların model alındığını veya yağlıboya tablolardaki ideal kadınları incelediğimizde, özellikle meme bölgesinin yuvarlak hatlarının ne kadar ön plana çıkartıldığını görürüz. 2000’li yıllardan itibaren ince bel, zayıf vücut hatları ve küçük göğüsler güzellik anlayışında ön planda olmaya başlasa da, yuvarlak ve dolgun hatlar her zaman ki kadar popülerdir.

Her kadın doğuştan güzel göğüslere sahip olmadığı için plastik cerrahlardan yardım almaktadır. Dolgun, oranlı, sağlıklı ve dik göğüslere sahip olmanın en yaygın ve tercih edilen yöntemi de protez ile meme şekillendirme ameliyatlarıdır.

Dünya’da ki uygulama sayılarına baktığımızda, liposuctiondan sonra en sık uygulanan operasyon meme büyütme operasyonlarıdır. Meme büyütme operasyonları; ergenliğini tamamlamış, genellikle doğumsal, bazen de edinilmiş meme küçüklüğü ya da meme asimetrisi olan ve genel anesteziyle ameliyat olmasında sakınca bulunmayan kişilere uygulanabilir. Genç kızlık döneminde meme dokusunun yeterince gelişememesi durumu, hormonal  hastalıkları olan kadınlarda görülebildiği gibi tamamen normal hormon düzeyine sahip kadınlarda da  meydana gelebilir. Doğumdan veya emzirmeden sonra bazı kadınlarda meme dokusunda belirgin küçülme, asimetri ve sarkmalar olabilir. Bir memenin küçüklüğüne bağlı asimetrisi olanlarda, meme kanseri v.b.  bir nedenle memesi alınmış kadınlarda da meme büyütme operasyonları uygulanır.

Güvenilir ve etkin sonuçlar veren bu yöntem ile 1 veya 2 saatin sonunda, hastalar istedikleri memelere kavuşabilmektedir. Operasyonlar esnasında, silikon veya serum ile şişirilen meme protezleri de kullanılabilir. Protezler yuvarlak veya damla şekilli olabilir. Şeklini hasta ve hekim, hastanın vücut yapısı ve beklentisine doğru orantılı olarak belirlerler. Yıllar içinde kullanılan protezlerin yapısı geliştirilmiş ve böylece daha dayanıklı ve daha hafif bir hale getirilmiştir. Meme büyütme ameliyatlarında  kullanılan bir kaç yöntem vardır. En sık kullanılan tekniklerden biri, meme alt kısmının göğüs kafesine kavuştuğu bölgenin hafif üzerine yapılan meme altı kesisi veya meme başının çevresindeki koyu renkli derinin (areola) alt sınırı boyunca yapılan yarım daire şeklindeki areola çevresi kesisidir. Bir diğer teknik ise koltuk altına yapılan aksilla kesisidir. Kullanılacak teknik plastik cerrahın tercihine bağlıdır. Ameliyatın kapsamına bağlı olarak işlem yaklaşık 1.5-2 saat civarında, genel anestezi altında gerçekleşir. Ameliyattan sonra göğüslere pansuman uygulanır. Ameliyat sonrası ağrı, hafif ağrı kesicilerle azaltılabilir ve 1-2 gün içinde  ağrılar giderek hafiflemeye başlar. Yapılan işlem bir cerrahi operasyon olduğu için yara izi riski olabilir. Erken dönemde kızarık ve belirgin olan izler, zaman içerisinde belli belirsiz hale gelmektedir. Göğüslerdeki hafif derecede sişme ve renk değişiklikleri birkaç günde kaybolacaktır. Meme büyültme cerrahisinin amacı daha doğal ve dolgun gözüken göğüslerdir. Meme büyütme operasyonlarında meme asimetrisi oluşabilir. Ameliyatı takip eden haftalarda hatta aylarda memede farklı derecelerde sertleşme ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda yumuşaklığı arttırmak amacıyla meme masajı önerebilir. Ameliyat sonrası ayağa kalkabilir normal aktivitelerinizi yapabilirsiniz ama aşırı hareketlilikten ve kollarınızı yukarıya doğru kaldırmaktan kaçınmalısınız.

Operasyon sonrasında iyileşme süresi yaklaşık 1 haftadır. Silikon protezler, hastanın emzirmesinde engel teşkil etmez, kanser gibi hastalıklara sebebiyet vermez ve hastanın mamografi çektirmesini de engellemez. Hastanın 3-4 hafta kadar balenli sütyen takmaması gerekmektedir ve sporcu sütyeni kullanması idealdir. 1 ay kadar gövdeyi çalıştıran sporlardan uzak durması gerekmektedir.

Meme büyütme operasyonlarının yanı sıra, meme dikleştirme operasyonları da oldukça popüler operasyonlardır. Memenin sarkıklığının giderilmesi, meme başının ideal oranda yukarıya doğru çekilmesi, memenin dolgunluğunun tekrar sağlanması bu operasyonlar sonrasında mümkündür.

Meme ameliyatları yalnızca güzellik uğruna değil, hastanın kendisini daha genç ve fit hissetmesi için de gerçekleştirilen, psikolojik açıdan hastaya oldukça pozitif etkide bulunan ameliyatlardır.

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

  • Sizi Hemen Arayalım