Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti erkeklerde memenin büyümesi ve kadınsı bir görünüme ulaşması durumudur. Vücuttaki hormonal bir değişime bağlı olmasının yanı sıra kullanılan ilaçların da yan etkisi olabildiği gözlenmiştir. Ergenlik döneminde daha çok kendini belli eden jinekomasti ilerleyen zamanlarda kendiliğinde kaybolabildiği gibi kalıcı bir hal de alabilmektedir. Erkeklerde kadınsı bir görünüm taşıyan jinekomasti kişiye sosyal ve psikolojik açıdan zarar verdiğinden ufak bir  operasyonla sorunun ortadan kaldırılması mümkündür.

Hastaya yapılan konsultasyon sonucunda yağ dokusunda büyüme, meme dokusunda büyüme ya da her iki bölgede büyümenin sonucuna göre operasyon planlanabilir. Sadece yağ dokusunda büyüme saptandığında liposuction yöntemiyle hastaya çözüm sağlanabildiği gibi meme dokusunda büyüme görüldüğünde cerrahi bir işlemle meme başından girilerek mastektomi yapılarak meme başındaki fazla doku çıkarılabilir.

Liposuction ile Jinekomasti

İnce liposuction kanülünün girebileceği boyutta bir kesi yapılır. Yapılan kesiden giren kanül meme dokusu içerinde bulunan yağların parçalanmasına yardımcı olur. Bu işlemden sonra farklı bir kanül ile girilerek parçalanan yağlar aspiratör yardımıyla dışarı çekilir. Bu sayede meme dokusundaki fazla yağ azaltılarak düzgün bir görünüme kavuşulur.

Slim Lipo ile Jinekomasti

Slim Lipo cihazının ince kanülü doku içerisine girerek lazer ışını gönderir. Yağ dokusu içinde dolaştırılan bu lazer uçlu kanül, meme dokusu içindeki yağların erimesini sağlar. Eriyen yağlar aspiratöre bağlı farklı bir kanül ile inhibe edilir. Lazer liposuction diğer adıyla Slim Lipo meme dokusunun bir miktar sıkılaşmasını sağlar. Bu sayede dokudan yağ çıkarıldıktan sonra deride çok fazla sarkma olmayacaktır.

Mastektomi ile Jinekomasti

Meme dokusunda oluşan yağlanmanın dışında meme büyümesinin başka bir nedeni ise meme bezinin büyümesidir. Böyle bir durumda sadece liposuction yöntemi ile yağ alınması meme dokusunun yeterince küçülmesine ve hastanın beklediği sonuca ulaşmasına olanak sağlamaz. Mastektomi yöntemi ile meme başının etrafı boyunca bir kesi yapılarak sert meme dokusu cerrahi olarak çıkarılır. Jinekomasti operasyonları hastanede yatış gerektirmez. Hastalar birkaç saat gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edilebilirler.

Jinekomasti operasyonu sonrası yaklaşık üç hafta boyunca göğüs bölgesini saracak şekilde bir korse giyilmesi gerekir. Hasta ikinci günde itibaren banyo yapabilir. Korseyi gün içinde birkaç saat çıkartarak meme dokusuna masaj yapılması istenir. Yapılan masaj kan dolaşımını hızlandırarak ödemin daha kısa sürede atılmasına yardımcı olur.

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

  • Sizi Hemen Arayalım