Jinekomasti: Erkeklerde Meme Estetiği

Jinekomasti; erkeklerde memenin normal şartlarda olması gerekenden daha büyük boyutlarda olması durumudur. Karaciğer ve tiroit hastalıkları, siroz, kullanılan çeşitli ilaçlar ve hormonal dengesizlikler jinekomasti oluşumunun nedenleri arasında yer alır. Göğüste şişkinlik ve ağrının verdiği rahatsız edici durumun yanı sıra hastanın sosyal hayatını da olumsuz yönde etkileyebilir. Hasta, kıyafet tercihinde sıkıntı yaşayabilir ya da denize ve havuza girmek istemeyebilir. Bu sebeple ergenlik döneminden itibaren doktorun ameliyata engel teşkil edecek bir durum olmamasına karar vermesinin ardından ameliyatla bu sorun giderilebilir.

Jinekomasti Teşhisi

Peki jinekomasti nasıl anlaşılır? Bu noktada hastanın muayenesinin ardından göğüsteki şişkinliğin nedenleri hakkında doktorun teşhisi büyük önem taşımaktadır. Çünkü bazı durumlarda göğüsteki şişlik jinekomasti dışında kanser gibi çeşitli hastalıklardan dolayı da kaynaklanıyor olabilir. Jinekomasti çözümü olan bir sağlık problemidir. Bu problemi yaşayan erkeklerde meme (göğüs) küçültme ameliyatı genellikle liposuction yöntemi ile yapılmaktadır. Çünkü hastanın göğsündeki jinekomastiye sebep olan şişkinlik çoğunlukla yağ dokusundan kaynaklanmaktadır. Ancak nadir durumlarda bu şişkinlik, kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de süt bezlerinden oluşabilir. Bu noktada hastanın problemi yağ dokusundan kaynaklanmadığı için liposuction işlemi yapılmaz. Doktor ameliyatı cerrahi tekniklerle gerçekleştirir.

Jinekomasti Sırasında Hangi Yöntemler Kullanılıyor?

Göğüs (meme) büyümesi sorununu çözmek için jinekomasti tedavisinde hastaya liposuction uygulaması yapılırken farklı tekniklerden yararlanılabilir. Klasik liposuction’ın yanı sıra lazer lipoliz ve vaser liposuction da başarılı sonuçlar veren teknikler arasında yer alır. Lazer liposuction uygulamasında lazer dalgaları ile, vaser liposuction uygulamasında ise ultrason dalgalarıyla yağ yakımı yapılmaktadır. Her iki uygulamada da sertleşmiş yağ dokusu rahatlıkla parçalanır ve iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Göğsü aşırı büyük olan kişilerde yağ dokusu alındıktan sonra deride oluşan sarkmayı gidermek için cilde gerdirme işlemi yaptırılması da önerilebilir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen jinekomasti ameliyatı, yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasında sürer. Hasta ameliyatın ardından 3 gün sonra sosyal hayatına devam edebilir. İyileşme sürecinde günlük aktivitelerini gerçekleştirebilir ancak bu süreçte kol hareketlerini kısıtlı tutması büyük önem taşımaktadır. Hastanın ameliyatın ardından 1 hafta süreyle araba kullanmaktan kaçınması gerekmektedir.

Tek Taraflı Meme Büyümesi İle Alakalı Sebepler Araştırılmalı

Jinekomasti ameliyatı yaptırmak isteyen hastalarda tek taraflı meme büyümesi varsa, herhangi bir müdahale yapmadan önce durumun araştırılmasında fayda vardır. Çünkü hastanın meme büyüklüğünün sebebi jinekomasti dışında farklı bir durumdan kaynaklanıyor olabilir. Bu noktada uzman doktor, hastaya ameliyat öncesinde yönlendirme yapacaktır. Jinekomasti problemi yaşıyorsanız siz de estethica ile tanışıp, en iyi estetik cerrahlar tarafından uygulanacak operasyonlarla dilediğiniz görüntüye sahip olabilirsiniz. Jinekomasti ameliyatı fiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgiyi estethica Hastaneleri’nden alabilirsiniz.İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun