Jinekomasti Erkek Tipi Meme Büyümesi

Jinekomasti, erkek tipi meme büyümesi demektir. Östrojen ve testosteron hormonlarının dengesinin bozulmasından ya da vücudun testosteronu algılamasında oluşan bozukluklardan kaynaklanabilir. Jinekomasti erkeklerde sosyal ve psikolojik sorunları beraberinde getirebilir. jinekomastinin çeşitli sebepleri olmakla birlikte yüzde 25 oranında hiçbir sebep bulunmamaktadır. Doğumsal olan çeşidi bebeklik döneminde meydana gelir ve anneden geçen östrojen hormonu sebebiyle oluşur; bebek bir iki haftalık olduktan sonra kendiliğinden düzelir. Gençlerde meydana gelen jinekomasti ergenlik dönemi bittikten sonra hormonların normale dönmesi ile genellikle düzelmektedir. Yaşlılık döneminde meydana gelen jinekomastinin sebebi ise yağ dokusundaki testosteronun östrojene dönüşmesinden kaynaklanmaktadır. Bu da sıklıkla karşılaşılabilen bir durumdur. Çeşitli genetik hastalıklar ile birlikte jinekomasti görülebilir. Jinekomasti görülen hastalarda meme kanseri gelişimi olasılığı neredeyse sıfıra yakındır. Fakat klinefelter sendromu görülen kişilerde normal kişilere oranla 60 kat artmıştır. İkinci tip jinekomasti ise sonradan edinilmiş jinekomastidir. Bu durumun çeşitli sebepleri olabilir. İlaçlar, hormonal bozukluklar, depresyon,  alkol kullanımı gibi durumlar sonucunda ortaya çıkabilir.

Jinekomasti Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Jinekomasti ameliyatları için estethica’da genel anestezi tercih edilir. Ameliyat cerrahi olarak meme başının hemen altından, açıklığı yukarı bakan yarım ay şeklinde küçük bir kesi yapılarak meme içerisinde meme dokusunun ve yağ dokusunun fazlasının boşaltılması vasıtasıyla yapılabilir. Diğer bir yöntemde lazer ve ya slim lazer liposuction ile içeriye ultrason kanülleri uzatılarak yağın eritilmesinden sonra çekilmesi işlemi ile yapılabilir. Bu yöntem klasik liposuctiona göre meme dokusunun çok daha iyi toparlanmasını ve sıkılaşmasını ve kanama olasılığının da daha az olmasını sağlar. Ameliyat süresini de düşünecek olursak işlem 1-1,5 saat civarında sürmektedir.

Her hastada eksizyonel (cerrahi yöntem), lazer liposuction ya da slimlazer liposuction uygulanabildiği gibi bazı kişilerde çok fazla sarkma olmadığı durumlarda klasik liposuction da uygulanabilmektedir. Fakat özellikle slim liposuction yönteminin sarkmaları ortadan kaldırması ve iyileşme sürecine pozitif yönde katkısı olması sebebiyle daha fazla tercih edilmesi söz konusudur.

Liposuction İle Meme Küçültme

Jinekomasti ameliyatlarında klasik liposuction ya da slim lazer liposuction sonrasında kalan izlerin bir tanesi meme ucunun altında diğeri ise meme kıvrımına yakın bir yerde olmak üzere her bir meme için toplam 2 tane, yaklaşık yarım santim uzunluğunda izler bulunur. Eğer buna cerrahi işlemde eklendiyse yani eksizyonel yöntem kullanılmış ise o zaman meme başının hemen altında yarım ay şeklinde açıklığı yukarı bakan ve meme başının açık rengi ile koyu rengi arasında tam bitiş bölgesine doğru yarım ay şeklinde bir iz kalır. Bu izler ilk başta biraz kızarıktır, fakat zamanla bu kızarıklık azalır ve normal cilt rengine oldukça yaklaşır. Dikkatli bakılmadığında dışarıdan fark edilmeyecek hale gelir.

Jinekomasti operasyonu sonrasında eğer hastalarda yara iyileşmesi ile ilgili bir sorun var ise, örneğin yaralar kabararak iyileşiyorsa, izlerin oluşmaya başladığını hisseder hissetmez birtakım ilaç ve krem tedavileri ya da çeşitli lazer tedavileri ile bu durumlar çözümlenebilir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrasındaki Süreç Nasıldır?

Jinekomasti ameliyatından hemen sonra eğer eksizyonel yöntem kullanılmış ise mutlaka içeride biriken sıvı ve kan gibi materyalleri dışarı almak için küçük bir diren kullanılır. Bu diren sıvının gelme durumuna göre genellikle ameliyatın ertesi günü çekilir. Ameliyattan hemen sonra kullanılan yöntem ne olursa olsun mutlaka ameliyat bitiminde pansumanın üzerine sıkı bir korse giydirilir. Hastanın en az 2-4 hafta bu korseyi kullanması gerekir. Jinekomasti operasyonu sonrasında mümkünse hastaların kol hareketlerini biraz sınırlandırması uygun olacaktır. Ameliyat sonrası ağrı ve kanamaların olmaması için kol hareketleri bir süre kısıtlanmalı, 1 hafta süre ile otomobil kullanılmamalı, ağırlık kaldırmak ve aktif spor yapmak için 4-6 hafta beklenmelidir.

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

  • Sizi Hemen Arayalım