Erkeklerde Meme Büyümesi Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, erkek tipi meme büyümesi demektir. Östrojen ve testosteron hormonlarının dengesinin bozulmasından ya da vücudun testosteronu algılamasında oluşan bozukluklardan kaynaklanabilir. Jinekomasti erkeklerde sosyal ve psikolojik sorunları beraberinde getirebilir. jinekomastinin çeşitli sebepleri olmakla birlikte yüzde 25 oranında hiçbir sebep bulunmamaktadır. Doğumsal olan çeşidi bebeklik döneminde meydana gelir ve anneden geçen östrojen hormonu sebebiyle oluşur; bebek bir iki haftalık olduktan sonra kendiliğinden düzelir. Gençlerde meydana gelen jinekomasti ergenlik dönemi bittikten sonra hormonların normale dönmesi ile genellikle düzelmektedir. Yaşlılık döneminde meydana gelen jinekomastinin sebebi ise yağ dokusundaki testosteronun östrojene dönüşmesinden kaynaklanmaktadır. Bu da sıklıkla karşılaşılabilen bir durumdur. Çeşitli genetik hastalıklar ile birlikte jinekomasti görülebilir. Jinekomasti görülen hastalarda meme kanseri gelişimi olasılığı neredeyse sıfıra yakındır. Fakat klinefelter sendromu görülen kişilerde normal kişilere oranla 60 kat artmıştır. İkinci tip jinekomasti ise sonradan edinilmiş jinekomastidir. Bu durumun çeşitli sebepleri olabilir. İlaçlar, hormonal bozukluklar, depresyon,  alkol kullanımı gibi durumlar sonucunda ortaya çıkabilir.

jinekomasti

Jinekomasti Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Jinekomasti ameliyatları için estethica’da genel anestezi tercih edilir. Ameliyat cerrahi olarak meme başının hemen altından, açıklığı yukarı bakan yarım ay şeklinde küçük bir kesi yapılarak meme içerisinde meme dokusunun ve yağ dokusunun fazlasının boşaltılması vasıtasıyla yapılabilir. Diğer bir yöntemde lazer ve ya slim lazer liposuction ile içeriye ultrason kanülleri uzatılarak yağın eritilmesinden sonra çekilmesi işlemi ile yapılabilir. Bu yöntem klasik liposuctiona göre meme dokusunun çok daha iyi toparlanmasını ve sıkılaşmasını ve kanama olasılığının da daha az olmasını sağlar. Ameliyat süresini de düşünecek olursak işlem 1-1,5 saat civarında sürmektedir. Her hastada eksizyonel (cerrahi yöntem), lazer liposuction ya da slimlazer liposuction uygulanabildiği gibi bazı kişilerde çok fazla sarkma olmadığı durumlarda klasik liposuction da uygulanabilmektedir. Fakat özellikle slim liposuction yönteminin sarkmaları ortadan kaldırması ve iyileşme sürecine pozitif yönde katkısı olması sebebiyle daha fazla tercih edilmesi söz konusudur.

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde meme bölgesinde kadınsı bir görüntü veren büyüme olmasıdır ve her yaşta görülebilir. Kişiyi psikolojik olarak oldukça olumsuz etkileyen ve sosyal hayatından uzaklaştırabilen bir sorundur. Çoğunlukla hormon bozukluğundan ya da kullanılan bazı ilaçların yan etkilerinden oluşmaktadır. Jinekomasti sadece estetik cerrahi operasyonlar ile tedavi edilebilmektedir. Jinekomasti tedavileri göğüs estetiği birimimizde, uzman doktorlarımız tarafından yapılır. Günümüzde jinekomasti operasyonlarında üç yöntem kullanılmaktadır. Bunlar; cerrahi (eksizyonel) yöntem, vaser lazer ve slim lipodur. Operasyonlar hastaya göre değişiklik göstermekle birlikte genel ya da lokal anestezi altında yapılır. Uygulanan yöntemlerden her birinin sonucunda meme küçülür ve kişi normal hayatına kısa bir süre sonra dönebilir. Operasyon ile hem meme dokusuna hem de yağ dokusuna işlem yapılmaktadır. Derinin daha da sıkılaşması adına vaser lazer ve slim lipo uygulamaları tercih edilen yöntemler arasındadır. Jinekomasti erkeklerde memenin büyümesi ve kadınsı bir görünüme ulaşması durumudur. Vücuttaki hormonal bir değişime bağlı olmasının yanı sıra kullanılan ilaçların da yan etkisi olabildiği gözlenmiştir. Ergenlik döneminde daha çok kendini belli eden jinekomasti ilerleyen zamanlarda kendiliğinde kaybolabildiği gibi kalıcı bir hal de alabilmektedir. Erkeklerde kadınsı bir görünüm taşıyan jinekomasti kişiye sosyal ve psikolojik açıdan zarar verdiğinden ufak bir  operasyonla sorunun ortadan kaldırılması mümkündür. Hastaya yapılan konsultasyon sonucunda yağ dokusunda büyüme, meme dokusunda büyüme ya da her iki bölgede büyümenin sonucuna göre operasyon planlanabilir. Sadece yağ dokusunda büyüme saptandığında liposuction yöntemiyle hastaya çözüm sağlanabildiği gibi meme dokusunda büyüme görüldüğünde cerrahi bir işlemle meme başından girilerek mastektomi yapılarak meme başındaki fazla doku çıkarılabilir.

Liposuction ile Jinekomasti

İnce liposuction kanülünün girebileceği boyutta bir kesi yapılır. Yapılan kesiden giren kanül meme dokusu içerinde bulunan yağların parçalanmasına yardımcı olur. Bu işlemden sonra farklı bir kanül ile girilerek parçalanan yağlar aspiratör yardımıyla dışarı çekilir. Bu sayede meme dokusundaki fazla yağ azaltılarak düzgün bir görünüme kavuşulur.

Slim Lipo ile Jinekomasti

Slim Lipo cihazının ince kanülü doku içerisine girerek lazer ışını gönderir. Yağ dokusu içinde dolaştırılan bu lazer uçlu kanül, meme dokusu içindeki yağların erimesini sağlar. Eriyen yağlar aspiratöre bağlı farklı bir kanül ile inhibe edilir. Lazer liposuction diğer adıyla Slim Lipo meme dokusunun bir miktar sıkılaşmasını sağlar. Bu sayede dokudan yağ çıkarıldıktan sonra deride çok fazla sarkma olmayacaktır.

Mastektomi ile Jinekomasti

Meme dokusunda oluşan yağlanmanın dışında meme büyümesinin başka bir nedeni ise meme bezinin büyümesidir. Böyle bir durumda sadece liposuction yöntemi ile yağ alınması meme dokusunun yeterince küçülmesine ve hastanın beklediği sonuca ulaşmasına olanak sağlamaz. Mastektomi yöntemi ile meme başının etrafı boyunca bir kesi yapılarak sert meme dokusu cerrahi olarak çıkarılır. Jinekomasti operasyonları hastanede yatış gerektirmez. Hastalar birkaç saat gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edilebilirler. Jinekomasti operasyonu sonrası yaklaşık üç hafta boyunca göğüs bölgesini saracak şekilde bir korse giyilmesi gerekir. Hasta ikinci günde itibaren banyo yapabilir. Korseyi gün içinde birkaç saat çıkartarak meme dokusuna masaj yapılması istenir. Yapılan masaj kan dolaşımını hızlandırarak ödemin daha kısa sürede atılmasına yardımcı olur.

Liposuction İle Meme Küçültme

Jinekomasti ameliyatlarında klasik liposuction ya da slim lazer liposuction sonrasında kalan izlerin bir tanesi meme ucunun altında diğeri ise meme kıvrımına yakın bir yerde olmak üzere her bir meme için toplam 2 tane, yaklaşık yarım santim uzunluğunda izler bulunur. Eğer buna cerrahi işlemde eklendiyse yani eksizyonel yöntem kullanılmış ise o zaman meme başının hemen altında yarım ay şeklinde açıklığı yukarı bakan ve meme başının açık rengi ile koyu rengi arasında tam bitiş bölgesine doğru yarım ay şeklinde bir iz kalır. Bu izler ilk başta biraz kızarıktır, fakat zamanla bu kızarıklık azalır ve normal cilt rengine oldukça yaklaşır. Dikkatli bakılmadığında dışarıdan fark edilmeyecek hale gelir. Jinekomasti operasyonu sonrasında eğer hastalarda yara iyileşmesi ile ilgili bir sorun var ise, örneğin yaralar kabararak iyileşiyorsa, izlerin oluşmaya başladığını hisseder hissetmez birtakım ilaç ve krem tedavileri ya da çeşitli lazer tedavileri ile bu durumlar çözümlenebilir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrasındaki Süreç Nasıldır?

Jinekomasti ameliyatından hemen sonra eğer eksizyonel yöntem kullanılmış ise mutlaka içeride biriken sıvı ve kan gibi materyalleri dışarı almak için küçük bir diren kullanılır. Bu diren sıvının gelme durumuna göre genellikle ameliyatın ertesi günü çekilir. Ameliyattan hemen sonra kullanılan yöntem ne olursa olsun mutlaka ameliyat bitiminde pansumanın üzerine sıkı bir korse giydirilir. Hastanın en az 2-4 hafta bu korseyi kullanması gerekir. Jinekomasti operasyonu sonrasında mümkünse hastaların kol hareketlerini biraz sınırlandırması uygun olacaktır. Ameliyat sonrası ağrı ve kanamaların olmaması için kol hareketleri bir süre kısıtlanmalı, 1 hafta süre ile otomobil kullanılmamalı, ağırlık kaldırmak ve aktif spor yapmak için 4-6 hafta beklenmelidir. Jinekomasti operasyonu sonrasında kişi, çok yoğun olmayan, iki üç gün süren ve daha çok kas ağrısına benzer bir ağrı duyabilir. Yapılan işleme göre değişmekle birlikte doktor kontrolüne bağlı olarak aynı gün ya da bir gün sonra taburcu edilebilir. Operasyondan sonra doktorun tavsiye edeceği ağrı kesici ve antibiyotik kullanılabilir. Hastanın iyileşme süreci oldukça hızlıdır ancak operasyon sonrası birkaç gün kolların çok fazla hareket ettirilmemesi, birkaç hafta yürüyüş dışında spor yapılmaması ve yük taşınmaması önemlidir. Ayrıca operasyon sonrası 3 hafta ile 1 ay arası değişebilen süre korse kullanılmalıdır ki bunlar günlük hayatınızı engellemeyen konforlu korselerdir. Operasyon sonrasında memenin tekrar büyüme olasılığı yok denecek kadar az olmakla birlikte sadece çok aşırı kilo alınması halinde operasyon öncesi kadar olmasa da bir miktar büyüme görülebilir.

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun