Göz Kapağı Estetiği Operasyon Süreci

Gözler, yüzümüzün yegane organlarıdır. Sahip oldukları daha doğru üstlendikleri yeti sayesinde dünyaya açılan kapılarımız gözlerimizdir. Bir mücevher gibi kaşlarımızın altında yer alırlar ve farklı renklerde bulunabilirler.Yaratılışımız gereği gözlerimiz en hassas organlarımızdandır ve onları dış faktörlerden ; fazla ışıktan , tozdan  ya da havada uçan herhangi bir cisimden koruyacak bir anatomik dizileme sahip olmamız kaçınılmazdır . Bu görevi üstlenmekte göz kapaklarımıza kalmıştır.

Dünya üzerinde onlarca  ırk olduğu gibi, onlarca farklı insan tipi, insan göz şekli de bulunur. Üst göz kapağı estetiği bir dönem uzak doğu ülkelerinde , yapı gereği gözlerinin tamamı örtülü gibi bulunan kişiler tarafından popüler bir kozmetik operasyon olarak yayılmıştır. 18 yaşını dolduran bireylere, aileleri tarafından doğum günü hediyesi olarak bu cerrahi işlem sunulmuş,  sıkça yapılmaya başlanmıştır. Bu operasyonun temelinde kozmetik cerrahi, yani güzellik beklentisi çok yüksek gibi gözükse de, sağlık açısından sıkıntı yaşayan bireylerin ’’bunlar genellikle ileriki yaşlarda oluyor’’  bu kişiler artık gözlerini zor açıp kapatmaktan muzdarip olup , bu operasyonu yaptırmak için müracaat ediyor. Yönelimler güzellik olguları , estetik kaygılar veya sağlık sorunlarından ileri gelse de , çözümü ve iyileşme süreci oldukça hızlıdır.

Göz kapaklarımızın üzerinde oluşan fazla deri ya da fazla yağ kesecikleri varsa , cerrahi modifikasyon ile giderilir. Önemli olan göz çevresindeki kas ve tendonları destekleyebilmektir. Bu yapılar destelenip , bir de fazla deri ve yağdan kurtulduğumuzda göz kapağı estetiğinin amacını gerçekleştirmiş oluyoruz.  İşlem sonrası yapılan dikiş , göz kapaklarımızın katlanma bölgesinde yer aldığından kişiyi rahatsız edecek bir scar izi yaratmayacaktır. Göz kapağı estetiğinde bir diğer alt başlığımız alt göz kapakları için atılacaktır. Çünkü alt göz kapakları, gözleri üst göz kapağına göre daha az çevreler. Alt göz kapağı şikayeti ile operasyona yönelen bu kişilerde genellikle göz altı torbaları dediğimiz , fazla yağ birikiminden kaynaklı oluşan keseciklerinden mutsuzdur , tamamen kozmetik cerrahi sınıfına giren hasta profilinde yer alırlar. Genel bakışta uykusuz , yorgun ve daha yaşlı bir görüntüye sebebiyet veren bu problem , alt göz kapaklarının kirpik diplerinden açılacak bir cerrahi kesik ile içeriye ulaşılıp bu yağ keseleri kolaylıkla dışarıya alınabilir. Kirpik diplerine gizlemiş bu cerrahi kesik izi ise zaman içerisinde tamamen  görünmez hale gelir.

Peki işlem süresi nedir?

Bu işlemin süresi hem alt hem de üst göz kapağı aynı anda yapıldığı takdirde 3 saati kadar bulabilir.

Sadece üst ya da sadece alt göz kapağı operasyonu uygulanırsa eğer 1 ile 2 saat sürecektir operasyon süresi.

Diğer bir sorumuz operasyonda uygulanan anestezi çeşitleri;

Lokal anestezi , işlem süresini en kısa olduğu , hastanın,  işlem uygulanacak bölgeyi uyuşturulup uyanık haldeyken operasyonun gerçekleştirildiği tekniktir. Oldukça konforlu ve hastayla sohbet edilerek gerçekleşebilir bu işlem.

Genel anestezi , hastanın tamamen uyutularak gerçekleştirilen yöntemdir. Genellikle alt-üst göz kapağı aynı anda (kombine) işlem gördüğünde tercih edilir. Ameliyathane korkusu duyan veya işlemi tamamen hissiz olarak geçirmek isteyen hastalarda uygulanacak yöntemdir. Anestezi şekli hastanın sağlık durumuna ve doktor ve kedisi arasında geçecek diyalog ile şekillenir. Bu işlemden sonraki iyileşme süresi oldukça hızlı olduğu gibi , uygulanan dikişler de eriyen dikiş ya da normal dikiş olarak seçilebilir.

Siz de göz kapağı operasyonları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizlere 0850 222 3845 numaralı hatlarımızdan ulaşabilirsiniz.Op. Dr. Burak Efeoğlu

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun