Göz Kapağı Estetiği Blefaroplasty Nedir?

Genel olarak göz kapağı düşüklüğü  şikayeti ile muayene edilen hastaların yaşlarına , cilt yapılarına  ve hatta göz şekillerine göre göz kapağı düşüklüklerinde farklılıklar görünebilir. Göz kapağı düşüklüğünün sebebi tam tanı ile belirlendiğinde hastanın tedavi için ameliyatına daha kolaylıkla karar verilir. Eğer sebepler arasında farklı bir rahatsızlık durumu söz konusu ise tedaviye önce bu rahatsızlık giderilmesi şekliyle başlanır. Kapak düşüklüğünün sebebini belirlemek için muayenede tüm tetkiklerin tam detaylı yapılması muhakkaktır.  Gerekli görüldüğünde hastanın şikayet geçmişi, ölçümleri ve diğer tespitler de göz önünde bulundurularak nörolojik fonksiyon testleri de yapılmalıdır. Tetkikler sonucunda travmatik bir durum olmadığı belirlenirse hastanın ameliyatına karar verilebilir. Göz Kapağı Estetiği Blefaroplasty operasyonunda anestezi olarak öncelikle lokal anestezi sedasyon uygun görülür. Hasta sedasyon altında lokal  anestezi aldığında uyanık olur hiçbir ağrıyı kesinlikle hissetmez. Sadece deride yapılan çekiştirme ve doktorun el  hareketlerini hissedebilir. Hastanın talebi ve uygunluk üzerine Blefaroplasty operasyonlarında genel anestezi de tercih edilebilmektedir.

göz kapağı estetiği sonrası

Blefaroplasti Nasıl Yapılıyor?

Göz Kapağı Estetiği Operasyonu tıp dilinde Blefaroplasty, operasyon sırasında farklı bir durum oluşmadıkça   1-2 saat kadar süren bir işlemdir.  Operasyonun temeli , göz kapağı içerisinde düşüklüğe sebep olan fazla kas ve deri birleşimlerinin çıkartılması ve pıhtı haline gelen yağ dokusunun düzeltilmesi ile sağlanır. Operasyona başlandığında en önemli aşama hastanın göz şekline , yüz hatlarına ve göz çevresine göre yapılacak olan kesilerin çizgisini belirlemek ve doğru noktalarda kesi yapmaktır. Hastanın üst göz kapaklarında doğal çizgileri üzerinden, alt göz kapağında ise kirpiklerin hemen altından kesiler yapılır. Yapılan kesilerin yerinin doğru ayarlanması ameliyat sonrasında oluşabilecek belirgin izler olmaması için önem arz eder.  Göz  Kapağı  Estetiği  operasyonunda dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer nokta ise  yağ dokusu alımıdır. Belirli bir yaştan sonra yağ dokusu alımı ciltte büzüşmelere yol açar ve göz çukurlarında derinleşme gibi durumlara sebep olabilir.  Hastanın yaşı dikkate alınarak , operasyon sonrasında da memnuniyetsizlik olmaması adına modern Blefaroplasty operasyonlarında yağ dokusu alımı mümkün oldukça yapılmamaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyon bitiminde göz kapakları üzerine  hafif pansuman  uygulanır. Operasyon sorasındaki 2- 3 günde her iki göz kapağı ve çevresinde şişlikler olması normaldir. Operasyon sonrası gözlere yapılacak  olan buz uygulaması oluşabilecek şişlik ve morlukların önlenmesinde faydalı olur.  Hasta bu iki gün içerisinde doktorunun önerisiyle antibiyotik kullanır ve göz kuruluğuna karşı damla alır. Operasyonun yapıldığı gün hasta evine gidilebilir. İlk 4-5 gün ev istirahatinde hasta mümkün oldukça başını dik ve  yukarıda tutmalıdır. İstirahat bitiminden sonraki 1 hafta boyunca da yatarken baş yukarıda olmalıdır. Operasyondan sonraki  4. Ve ya 5. Gün dikişlerin alınması için uygundur. 3 hafta kadar hasta ağır egzersizler ve aşırı yorgunluktan kaçınılmalıdır.  İlk 1-2 hafta fazla gözyaşı, ışığa hassasiyet, bulanık görme gibi geçici rahatsızlıklar olabilir. 

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun