Erkeklerde Meme Sarkmasına Çözüm: Liposuction

Jinekomasti erkeklerde meme büyüklüğüdür. Erkeklerin en sık plastik ve estetik cerrahi kliniklerine başvuru sebeplerinden biridir. Büyük memeler kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de kozmetik ve konfor açısından sorunlara sebep olmaktadır. Erken evrelerde kıyafet giyerken memelerin görünmesi iş yaşamında kozmetik sorunlar oluşturabilmektedir. Özellikle gömlek veya dar t shirt giyildiğinde memelerin dışardan belirgin olması gövdenin estetik görünümünü bozmaktadır. Meme büyüdükçe meme başları da genişlemektedir. Meme ucunun kıyafet içerisinden görünümü artmaktadır. Meme sivri bir görünüm kazanır ve üst gövdenin kaslı atletik görünümünü olumsuz yönde etkiler. Memenin büyüklüğünün üç unsuru vardır. Erken evrelerde sadece meme bezleri büyümektedir. Daha ileri safhalarda memelerde hem meme bezleri hem  de yağ birikimi olur. En ileri aşamada ise neredeyse kadınlarda olduğu gibi memelerde hem büyüklük hem de sarkıklık meydana gelir. 

Memelerin büyümesi kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de ergenlik çağında vücuttaki hormonal değişimlerin oluşması ile başlamaktadır. Bu tarz hormonal değişimlere bağlı meme büyümesi erkeklerde birkaç yıl içerisinde gerilemektedir. Bazı durumlarda ise kendiliğinden gerilemez ve memeler büyük kalırlar. Diğer bir sebep ise kilo almadır. Kilo alma ile vücutta her yerde yağ birikimi olduğu gibi memelerde de yağlanma ile büyüme meydana gelir. Bazen kilo verme ile memelerde küçülme olsa bile genellikle yeterince küçülme olmaz ve ideal kiloya inilmesine rağmen jinekomasti devam eder. Aşırı kilolu hastalarda kilo verme  veya tüp mide ameliyatı sonrası memenin içerisindeki yağ kaybolur fakat meme derisi çatlayarak elastikiyetini kaybeder ve sarkık bir görünüm kazanabilir. 

Nadiren ilaç kullanımı ve diğer hormonal sebeplere bağlı olarak memelerde büyüme oluşabilir. 

Jinekomastinin tedavi yöntemi ameliyattır. Çoğunlukla memelerdeki büyümeye hem yağ hem de meme bezinde büyüme eşlik eder. Ameliyatta çeşitli yağ alma yöntemleri kullanılmaktadır. En sık kullanılan yöntem klasik liposakşın yöntemidir. Bu yöntem ile meme altından küçük bir delikten girilerek içerdeki meme dokusu ve yağ dokusu parçalanarak vakum yardımı ile çıkarılır. Yapılan liposuction yöntemleri klasik liposuction slim lipo ve ultrasonik liposuction olmak üzere üç çeşittir. Klasik liposuction yönteminde meme bezleri ve meme içerisindeki yağ dokuları ucu tırtıklı liposuction çubukları ile parçalanarak vakum yardımı ile çekilir. Bu yöntem ile yağ dokusu çekilebilmek ile birlikte meme bezleri yeterince parçalanamayabilir. Meme derisi gevşek olan hastalarda slim lipo klasik liposuctiona göre daha üstündür. Slim lipo hem meme bezlerini parçalar hem meme içerisindeki yağ dokusunu eritir hem de meme derisinde sıkılaşma ve daha hızlı toparlama sağlar. Ultrasonik liposuction ın meme bezlerini ve yağı eritme üstünlüğü vardır fakat deride yeterince sıkılaşma sağlamaz. Klasik liposuction ın da meme derisinde sıkılaşma yapma etkisi yoktur. Her üç yöntemde de meme bezlerinin ve meme yağ dokusunun alınması için meme altından birkaç milimetrelik delikler açılır ve bu giriş delikleri herhangi bir yara izi bırakmazlar. Bazen meme dokusu çok fazla olan hastalarda meme başı etrafından meme başının çevresinin yarısı kadar ayrı bir kesi yapılarak meme bezinin çıkarılması da aynı ameliyatta liposuction yapıldıktan sonra gerekli olabilmektedir. Genelde meme bezi fazla olan hastalarda meme başının çevresi de erkek memesine göre daha geniş görülmektedir. Alttaki meme bezinin  çıkarılması ile deri esneyerek meme başı çevresinin de küçülmesini sağlamaktadır. Aşırı kilo veren hastalarda meme derisinde de gevşeme ve sarkıklık meydana gelebilmektedir. Bu hastalarda liposuction yöntemleri işe yaramaz ve sarkık derinin çıkarılması gerekir. Ameliyatlar genel anestezi altında gerçekleştirilir ve ameliyat sonrası bir ay kadar korse kullanılması gerekir.İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun