Estetik Bir Burun Neden Önemlidir?

Burun, estetik olarak yüzün en önemli organıdır. Bir insanın yüzüne baktığınızda ilk dikkatinizi çeken organ burun olduğu için, en sık yapılan yüz estetik operasyonu burun estetiğidir. Burun ucu, sırtı, kanatları, deliği birbirleri ile bir uyum içinde olmalı ve aynı zamanda yüzün diğer yapıları ile de uyumlu olmalıdır. Çene, alın, kaş, göz ve dudaklarla birbirini tamamlamalıdır. Yandan (profilden) görünüm önemlidir ama yeterli değildir. Burun önden de güzel durmalı, alt bakışta da simetrik ve göze hoş gelmelidir. Yandan güzelmiş gibi duran bir burun önden kötü durabilir veya önden iyi görünen bir burun yandan kötü olabilir.

  • Karşınızdaki kişinin sanki burnunuzdan başka bir yere bakmadığını düşünüyorsanız
  • Burun şeklinizden dolayı özgüveninizin azaldığını hissediyorsanız,
  • Ve bu durumun konsantrasyonunuzu bozduğunu düşünüyorsanız,
  • Yüzünüzdeki güzelliği olumsuz etkileyen bir burun şekliniz varsa,
  • Burnunuzdaki eğrilik, şekil bozukluğu burun fonksiyonunuzu da bozmaya başlamışsa

Estetik ameliyatlar söz konusu olduğunda insanın aklına daha çok bayanlar gelir. Ancak burun söz konusun olduğu zaman bu durum değişmektedir. Burun estetiği yaptıran hastalara baktığımızda erkek kadın oranı neredeyse eşit olarak karşımıza çıkar. Burun şekli kişinin ifadesini çok ciddi oranda değiştirebilir. Erkek hastaya burun estetiği yaparken en çok dikkat edilmesi gereken nokta erkeğe bayan burnu yapmamaktır. Çünkü erkek ve bayanda güzellik kavramı çok farklıdır.

Burun Estetiği İle Neler Yapılabilir?

  • Burun ucu düşüklüğü varsa burun ucu kaldırılabilir,
  • Burun ucu çok kalkıksa normal konuma getirilebilir,
  • Burun kökü gerideyse burun kökü ile alın arasındaki bölge doldurularak normalden kısa görünen burun uzatılabilir,
  • Gözlerin birbirinden ayrık görümünü düzeltilebilir.

Her insanın burnundaki kemik, kıkırdak, deri yapısı, burun cilt kalınlığı, deri yağlılık oranı birbirinden farklılık göstermektedir. Ameliyat sırasında yapılacak uygulama ve teknikler farklı olacaktır. Dolayısıyla ameliyat sonrası ortaya çıkacak sonuç da her hastada farklı olacak ve kişisel özellikleri de taşımalıdır. Burun ameliyatı planlamasında en önemli unsur, her hastaya, her buruna farklı burun planlaması ve tasarımı yapıp estetik ameliyatı gerçekleştirmektir. Kişinin yüz hatlarıyla uyumlu, kendi yüzüne yakışır, başkaları tarafından eleştiri almayan, doğal görünümlü, yapıldığı herkes tarafından hemen anlaşılmayan, yüzüne yakışır bir burun gerek cerrah gerek de hasta açısından başarılı bir sonuçtur.İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun