Burun Estetiği Operasyonu ve Altın Oran İlişkisi

Burun estetiği; hastanın yüzüne yakışan, göze hoş gelen ve sağlıklı nefes alabilen bir burun elde etme amacıyla yapılan ameliyattır. Yüz ovalinin tam ortasında yer alan burun, karşıdan bakıldığında en fazla dikkat çeken organlarımızdan biridir. Bu sebeple burunda yapılacak estetik müdahaleler, kişinin dış görünüşünde büyük değişimler oluşturabilir. Burnunun boyutundan ya da şeklinden memnun olmayan hastalar, rinoplasti adı verilen burun estetiği ameliyatıyla daha estetik burun görüntüsüne sahip olabilirler. Rinoplasti, nefes problemi yaşayan hastalar için de başarılı sonuçlar ortaya koyan bir tekniktir. Aynaya baktıklarında hayalini kurdukları buruna kavuşmanın mutluluğunu yaşayan hastalar, sosyal hayatlarında da daha özgüvenli hissedeceklerdir. Burun yüz güzelliğinde önemli bir rol oynar. [Yüz güzelliğindeki rolünün bilinci ve kitle iletişim araçlarının güzelliğe vurgu yapması, estetik rinoplastiyi dünya çapında en sık talep edilen estetik operasyonlardan biri haline getirmiştir. Estetik rinoplasti, şekillendirme, uyumu iyileştirme ve bir hastanın yüz estetiğinin oranlarını iyileştirme için muazzam bir potansiyele sahiptir, ancak hastalar bazen rinoplasti prosedüründen çok fazlasını talep eder. En yaygın talepler burun kamburluğunu azaltmak, ucu düzeltmek veya asimetrileri düzeltmektir. Sigorta kapsamına girmeyen bu kozmetik değişiklikler sıklıkla fonksiyonel rinoplasti ile birleştirildiği için tek bir iyileşme söz konusudur.

Burun Estetiği Neden Yapılır?

Burun estetiği operasyonu öncesinde hastalar genellikle daha küçük ya da kalkık bir burun görüntüsüne sahip olma hedefiyle yola çıkarlar. Bu noktada doktor, hastanın yüz şekline göre altın orana uyum sağlayacak ve yüzüne yakışacak burun şekline ulaşmak için hastanın profili üzerinde çeşitli çalışmalar yapar. Altın oran denilen, göze hoş gelen ve yıllardır beğenilen standartı yakalamak doktorun öncelikleri arasındadır. Yapılan plan doğrultusunda hasta için en uygun görüntü olduğuna karar verilen burnun görüntüsü hasta ile paylaşılır. Hasta ve doktor benzer beklentiler içindeyse ameliyata karar verilir. Kalkık burun, dudak çizgisiyle arasında 90 derecelik açı bulunan burundur. Bazı durumlarda burun görüntüsünün kalkık olmasını engelleyen farklı durumlar mevcuttur. Örneğin hasta burnunun uzun ve düşük görünmesinden rahatsızdır. Ancak bu görüntünün, kemerli burun şekline sahip olmasından dolayı meydana geldiğinin farkında değildir. Bu gibi durumlarda yalnızca burnun üzerindeki kemer alınarak daha kalkık ve küçük bir burun elde edilebilir. Amaç dudak-burun açısı adı verilen ölçüyü, hastanın yüzüyle orantılı bir şekilde korumaktır. Hastanın yüzüyle orantılı olarak burnun ön ve arka çıkıklığını sağlanıp; burun sırtı ve burun ucu arasındaki denge korunduğunda, hastanın talep ettiği gibi burnunu kalkık göstermek sağlanacaktır.

burun estetiği sonrası

Burun Ameliyatı Sonrası Şişlik Nasıl İner?

Burun estetiği, günümüzde kullanılan modern ekipmanlar ve özel teknikler sayesinde çok daha hızlı iyileşme sürelerine sahip olan bir ameliyattır. Günümüzde Türkiye’de burun ameliyatı alanında dünya standartlarının üzerinde sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu noktada ameliyat tekniklerinin eskiye oranlar çok daha titizlikle yapılıyor olması büyük önem taşır. Burnun kıkırdak ve kemik yapısına narinlikle yaklaşarak yapılan ameliyatlar sayesinde daha hızlı iyileşme elde edilir. Ameliyat sonrası oluşan şişlikler ise kısa sürede eski haline döner.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Rinoplasti genel anestezi altında yapılır. Burun tabanı boyunca deri iyileştikten sonra fark edilmeyen çok küçük bir kesi yapılır. Bu kesi burun içinde hiç görülmeyen kesilere bağlanır. Bu kesiler burun kıkırdağına ve kemiklerine erişime izin verir. Daha sonra nazal geçiş yolları iyileştirilir ve kemiğe ve kıkırdağa dikkatli, titiz bir şekilde ayarlamalar yapılarak burun şekillendirme (istenirse) gerçekleştirilir. Burun estetiği sonrası hastanın ne kadar sürede eski haline dönebileceği konusu merak edilir. Yaklaşık 2,5 ila 3 saat arasında bir sürede gerçekleştirilen ameliyattan sonra tamponların alınmasıyla birlikte hasta 7-8 gün içinde sosyal hayatına devam edebilir. Şişkinliklerin indiği bu dönemde hasta, kolayca sosyal hayatına devam edebilir. Burun şeklinin tam olarak oturması için yaklaşık 6-12 ay içerisinde olacaktır. Görsel beklentilerin yanı sıra, burun kemiği ve benzeri problemler yüzünden sağlıklı nefes almakta zorluk çeken hastalar da Rinoplasti ile beklentilerini gerçekleştirebilirler. Burun estetiği ile burun küçültme ve törpüleme işlemlerinin yanı sıra, burun deliği de küçültülebilir. Peki burun estetiği fiyatları ne kadar? Burun estetiği fiyatları ön muayene sonrası doktor kontrolünde belirlenir. Rinoplasti fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. estethica’da profesyonel cerrahlar tarafından uygulanacak operasyonlarla yüz şeklinizle uyumlu bir buruna sahip olabilirsiniz. Burun estetiği öncesi sonrası fotoğrafları talep etmek için bize whatsapp ile ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun