Abdominoplasti - Karın Germe

KARIN GERME (ABDOMİNOPLASTİ) AMELİYATI

Daha ince ve fit bir görünüme sahip olmak, kişinin hem kendini daha özgüvenli hissetmesini hem de sosyal ortamlarda daha fazla beğeni görmesini sağlar. Ancak hızlı kilo alıp verme, doğum yapma ve yaşlanma gibi durumlar karın derisinde sarkma sorununu beraberinde getirir. Karında sarkma problemi, kişinin vücuduna karşı estetik kaygılar beslemesine sebep olabilir. Bu estetik kaygılar istediği kıyafeti giyememe, karın bölgesini saklamaya çalışma ve yaz aylarında denize girmekten kaçınma gibi sosyal olumsuzlukları da beraberinde getirebilir. Hasta bu noktada karın germe ameliyatına başvurarak hayal ettiği fit ve sağlıklı karın görüntüsünü elde edecektir.

DEFORMASYONA UĞRAMIŞ DERİ ATILIYOR

Karın germe ameliyatı diğer adıyla Abdominoplasti, karın ön duvarındaki cildin sarkması sebebiyle oluşan fazla derinin alınma işlemidir. Ameliyat esnasında sağlıklı deri aşağıya gerdirilerek kötü dokulardan uzaklaşılır ve sağlam dokular kullanılır. Yani karın ön duvarının bozulmuş derisi atılarak, karnın deforme olmamış durumdaki deriyle kapatılması sağlanır.

FİT VE SAĞLIKLI BİR KARIN GÖRÜNTÜSÜ

Abdominoplasti ameliyatındaki amaç göbek deliği hizası ve altında kalan kısımdan bikini bölgesine kadar olan yağı ve deforme olan dokuyu çıkarmaktır. Böylece karın germeyle birlikte karın (göbek) yağı aldırma işlemi de sağlanacaktır. Ancak yağ aldırma işlemi için doktorun tercihine göre liposuction uygulaması da tercih edilebilir. Bu noktada doktor hastayı, en uygun olan uygulamaya yönlendirecektir. Ameliyat esnasında istenmeyen dokular çıkarıldıktan sonra, karın ön duvarındaki kaslarda genişleme mevcutsa bu kaslar da sıkılaştırılır. Böylece kişide oldukça fit ve sağlıklı bir karın görüntüsü oluşur.

HASTA 10 GÜN İÇİNDE ÇALIŞMA HAYATINA DÖNEBİLİR

Ortalama 2 ila 2,5 saat arasında bir sürede gerçekleştirilen karın germe ameliyatında, hasta genel anestezi altına alınır. Ameliyat esnasında karın kasları sıkılaştırılmışsa, hasta ameliyatın ardından ağır spor yapmışçasına bir ağrı hissi duyabilir. Bu ağrı hissi genelde ilk 2 gün içinde geçer ve kişide yalnızca belirli hareketleri yaptığında ağrı oluşur. 10 gün içinde ise ağrıların tamamı kaybolur. Abdominoplasti ameliyatının ardından karın ön duvarına dikiş atıldığı için gerginlik hissi oluşacaktır. Bu gerginliği azaltmak amacıyla hastanın erken dönemde yani ameliyattan sonraki 10 ila 14 günlük süreçte bel kısmından öne doğru eğik bir biçimde yürümesi doktor tarafından tavsiye edilir. Aynı şekilde hastanın ameliyattan sonraki iyileşme sürecinde kabız kalmaktan kaçınması da önerilir. Çünkü kabızlık durumu hastanın karın bölgesini zorlamasına ve ilerleyen dönemlerde sıkıntı yaşamasına sebep olabilir. Karın yağı aldırma ameliyatının ardından hastanın kilo almaktan kaçınması da gerekmektedir.Ameliyatın ardından hasta 10 gün içinde çalışma hayatına dönebilir. Eğer aktif bir işte çalışıyorsa işe dönüş süresi için 14 gün yeterli olacaktır.

MİDE AMELİYATI GEÇİRENLER TERCİH EDİYOR

18 yaşından büyük olan yetişkinlere yapılan karın germe ameliyatı, günümüzde mide ameliyatı olan kesim tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Mide ameliyatı sonucunda 6 ay ila 1 sene arasındaki bir sürede büyük ölçüde kilo veren hastaların karın bölgesinde de deformasyon oluşmaktadır. Bu noktada karın germe ameliyatı, hastanın hayalini kurduğu gergin ve fit karına ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

Ameliyat geçirmeye engel teşkil eden herhangi bir sağlık problemine sahip olan veya kısa süre içinde hamile kalmayı planlayan hastalara karın estetiği tavsiye edilmez. Hasta hamilelik sürecinin ardından karın bölgesinde deformasyon yaşayacağı için önceden bu ameliyatı olmaması önerilir.

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

  • Sizi Hemen Arayalım