Karın Germe Operasyonu (Abdominoplasti)


Karın germe operasyonları; karın bölgesinde sarkan, çatlayan, şekil açısından düzensiz bir görüntüye sahip olan kişilerde estetik görüntü kaygısı ile yapılan operasyonlardan biridir. Güzellik ve estetik kavramların önem kazandığı günümüzde karın bölgesindeki deformiteyi ortadan kaldırmak amaçlı yapılan etkin bir yöntemdir. Özellikle diyet ve egzersize cevap vermeyen derisinde çatlama ve sarkıklık problemleri oluşan hem kadın hem erkek hastalarda vücut kontürlerini düzeltmek için yapılan bir ameliyattır. Bayanlarda özellikle doğumdan sonra karın kaslarında zayıflamalardan, çatlaklardan ve sarkmalarından kaynaklı düzensiz görüntü abdominoplasti operasyonundan sonra estetik görüntüyü amaçlamayı sağlayacaktır. Hiç doğum yapmamış kişilerin doğumdan sonra bu operasyonu düşünmelerinde yarar vardır. Kişi karın germe operasyonundan önce operasyonu yapacak doktoru ile ayrıntılı bir şekilde görüşmeli ve beklentilerini dile getirmelidir.Hastanın beklentisi ve bu beklentinin ne kadarı karşılanacağı iyi değerlendirilmelidir.

Karın germe operasyonları; göbek deliği ile sezaryen kesisi arasındaki sarkmış deri alınır ve aynı zamanda gerekli görülürse aynı bölgeye liposuction işlemi ve kaslara müdahale edilerek ameliyat yapılır.

Estethica’da karın germe operasyonları plastik cerrahlarımız tarafından genel anestezi altında ameliyathane ortamında yapılmaktadır. Cerrahi süreçte hastalar yatış pozisyonlarına ve hareketlerine dikkat etmelidir. Özellikle ilk 10 günlük süreçleri önemlidir. Ameliyat sonrası 2 hafta ile 4 hafta aralığında korse kullanımı gerekmektedir. İlk haftalar karın bölgesinde şişlikler hafif ağrılar söz konusu olabilir. İlaç ile hafifletilebilecek ağrılardır ve zamanla azalır.

Operasyon öncesinde; hastanın sigara kullanımı, varsa kullanılan ilaçlar ve kan sulandırıcı ilaç veya takviyelerin kullanımı önemlidir. Hastanın doktoru ile konuşup operasyon öncesi yapılması gerekenlere uyulmalıdır.

Operasyon sonrasında; bir hafta ile 12 gün arası istirahat gerekmektedir. Bu süreç hastaya göre yaptığı veya çalıştığı işe göre değişmektedir. İstirahat dönemi sürekli yatmayı gerektiren bir dönem değildir ve genel hareketlere engel olacak bir operasyon değildir. Kişiyi zorlamayan yürüyüşler yapabilinir fakat ağır sporlar için 2 ayılık süreci beklenmesi gerekir. Doktorunuzun bilgisi olmadan banyo yapmamalı veya korse çıkartılmamalıdır.Operasyon sonrası tüm bilgileri kişinin  doktorunuzdan alması en sağlıklı süreci geçirmeni sağlayacaktır.

Randevu için Formu Doldurun

Siz de estethica'nın uzman doktorlarıdan randevu için formu doldurun, sizi arayalım   Randevu için Formu Doldurun!

*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!