Rinoplasti (Burun Estetiği Ameliyatı) Nedir?


Rinoplasti, operasyonunun bir diğer adı burun estetiği ameliyatıdır. Bir kişinin burnunu yeniden şekillendirmek için yapılan estetik plastik cerrahi işlemidir ve genellikle kişinin estetik nedenlerden dolayı şeklini değiştirmek için yaptırdığı bir uygulamadır. Burnun yeniden şekillendirilmesini içeren bu operasyon oldukça güvenli ve basittir. Çoğu hasta işlemden sonra 1 gece hastanede yatar ve sonrasında evine gider, ağrı kesici ve antibiyotik kullanarak ağrılarını hafifletir. Bazı hastaların aynı gün taburcu olması bile mümkündür. Bu operasyonda burun hem tüm yüz hatlarıyla uyumlu olacak şekilde tasarlanır hem de nefes ile ilgili problem var ise hastanın bu problemi de ortadan kaldırılır.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?

Alternatif olarak, bıçak altına yatmadan cerrahi içermeyen burun estetiği işlemi de yapılabilmektedir. Bu işlemler ile basit ve şık efektler verilerek ufak değişiklikler yapılır. Örneğin botoks enjeksiyonlar ya da dolgu işlemi gibi küçük iğnelerle ufak değişiklikler sağlanabilmektedir.

Dolgu maddeleri bir kişinin burun şeklini ve görünüşünü değiştirmek için enjekte edilir. Bu uygulanan uygulamalarda sonuç kalıcı değil geçicidir. Dolgu maddesinin türüne göre 5 ila 12 ay arasında kalıcılığı vardır. Örneğin burun ucunda düşüklük var ise botoks ile kaldırılabilir ya da sağ ve sol taraflar eşit değil ise burunda dolgu uygulanarak eşitlenebilir.

 

Rinoplasti (Burun Estetiği Ameliyatı) Nedir?

 

Rinoplasti, burun estetiği sadece estetik olarak görsel şekillendirme yapmak değildir aynı zamanda bir kişinin doğuştan solunumu ile ilgili sıkıntısı var ise plastik cerrahi ya da kulak burun boğaz doktorları tarafından yapılır. Estetik operasyon ücretli bir operasyondur, nefes ile ilgili bazı sorunlu durumlarda sigorta poliçelerindeki anlaşmaya göre tamamını veya kısmi olarak maliyetin bir kısmını kapsayacaktır.

Burun ameliyatında doktor seçimi çok önemlidir. Branş olarak hangi doktora yaptıracağınıza karar vermek gerekmektedir. Plastik cerrah mı yoksa kulak burun boğaz doktorumu? Doktorunuzu seçerken araştırmaya ihtiyaç vardır. En iyi doktoru bulabilmeniz için zaman harcamalısınız internette forumlar ve bloglar da hasta yorumlarına ve referanslarına bakabilirsiniz, bu sizi oldukça aydınlatacaktır. Çeşitli araştırmalardan sonra doktor listesini daralttıysanız, doktorların eğitimlerine bakmalısınız, sizin için doğru ve güvenli olan doktor için karar verirken doktorla yüz yüze görüşerek kararınızı vermelisiniz çünkü internet ortamında edinilen bilgilerin hepsi doğru olmayabilir mutlaka doktorunuzla yüz yüze görüşmeniz doğru olandır. Operasyondan sonraki süreçlerde doktorun ulaşılabilirliği önemlidir. Çünkü burun şekli, operasyondan sonra 6 aya kadar anca oturacaktır.

Doktorunuz ne kadar iyi olursa olsun her zaman işlerin ters gidebileceği durumlar olabilir. Operasyon genel anestezi ile gerçekleşir ve yaklaşık 1 – 1,5 saat kadar sürer, doktorunuzun iyi eğitim almış olması önemlidir ayrıca kendisinin yetenekli olması da çok önemlidir. Burun ameliyatı için çok yüksek bütçeler ayırmanıza gerek yoktur ki bazı doktorlar normal ücretlerin çok üzerinde ücretler talep edebilmektedir. Ücret yüksek ve doktorunuz ile ilgili şüpheleriniz varsa operasyon yaptırmayın. Her ne kadar ücret önemli bir etken olsa da doktor seçiminde ücret ön planda olmasın, sizi en iyi anlayan ve en çok güvendiğiniz doktora operasyon olun. Operasyondan önce tüm prosedürlerin uygun olması ve öncesi- sonrası yaşanacak ve yaşanabilecek tüm prosedürleri bildiğinizden emin olun. Aksi durumda hastanın cerrah seçmesi oldukça zor olacaktır.

Randevu için Formu Doldurun

Siz de estethica'nın uzman doktorlarıdan randevu için formu doldurun, sizi arayalım   Randevu için Formu Doldurun!

*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!