Karın Germe


       

 

  Karın bölgesinde; aşırı yağ birikimi, sarkma, çatlaklar, bombeli görünüm gibi deformasyonlar kişinin sağlığını ve psikolojisini olumsuz etkileyebilir. Bu durumun giderilmesine yönelik karın germe operasyonları yapılır.

          Karın germe operasyonları yaptıracak kişinin bir çok nedene bağlı olarak estetiksel şekil bozuklukları ortaya çıkmış olabilir.Gebelik, yaşlılık, genetik vücut yapısı, sık kilo alıp vermek, hormonal problemler, durağan yaşam tarzı sayacağımız nedenler arasındadır.Erkeklere nazaran kadınlarda bu problemlere daha sık rastlamak mümkündür.Karın kasları ve deri yapısındaki deformasyon bayanlarda daha sık görülür. Bu durumun en büyük nedenlerinden biri de hamileliktir.

          Karın germe operasyonuna uygun olan kişiler; karında yağ ve deri fazlalığı olanlar, obez teşhisi konmamış kişiler, karın bölgesinde diyet ve sporla veremediği birikmiş yağları olanlar, operasyondan kısa bir süre sonra hamile kalmayı düşünmeyenler, karın kaslarında gevşemeler olup açıklıkları olanlar, karın derisi gevşemiş ve sarkıklığı olan kişiler, karın bölgesinde önemli diyebileceğimiz çatlaklılar varsa karın germe operasyonu için uygun bir aday olabilirsiniz.

          Estethicalar’da karın germe operasyonları ameliyat ortamında genel anestezi altında yapılan operasyonlardır. Karın germe operasyonları iki şekilde yapıla bilinir. Bu yöntemler tam karın germe (abdominoplasty) ve mini karın germe (mini abdominopasty)’dir. Karın bölgesindeki yağlanmanın ve sorunun boyutu ile orantılı olarak en doğru ve en iyi yöntem estetik cerrah tarafından tercih edilir.

          Karın germe operasyonlarında karın ve bel bölgesinde aşırı yağlanma varsa estetik cerrah bu yağlanma problemini azaltmak için ameliyat ile birlikte liposuction (yağ aldırma) işlemi beraber uygulana bilinir. Bel ve karın bölgesi bu sayede daha simetrik bir görüntü sağlaması söz konusudur. Karın bölgesinde yağlanma probleminin nedenleri araştırılır ve bu operasyon esnasında farklı işlemlerden geçmesi gerekiyorsa da hasta bilgilendirilir. Karın dışında farklı bölgelerde de yağlanma mevcut ise farklı tedavi yöntemlerine de başvurabilinir.

 Karın germe ameliyatı sonrasında iyileşme süreci:

Genel anestezi altındaki yapılan operasyondaki hasta, ameliyattan birkaç saat sonra kendine gelir. Ameliyat sonrası birkaç gün karında şiddeti olmayan ağrı, gerginlik hissi ve ödem (sıvı birikimine bağlı hafif sislik) olabilir. Karın derisi aşağı çekilerek fazlalık kişim çıkarılır. Bu yakınmalar için ağrı kesiciler kullanılır. Dren çıkarıldıktan sonra hasta taburcu edilir. Drenler, ameliyatın 2. ya da 3. günü çıkarılır. İlk günler karın bölgesi zorlanmamalı ve zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır.

Özellikle ağır eşyalar kaldırılmamalıdır. Ameliyattan sonra hasta 1- 1.5 ay boyunca karın korsesi giyer ve operasyon yapılan bölge bir süre bandajlı olarak kalır. Hastaya ağrıları için ağrı kesiciler önerilir ve oluşan ağrılar 3-4 gün içinde hafifleyebilir. Olası enfeksiyona karşı hasta 7 gün boyunca antibiyotik kullanır. Dik pozisyonda yatmamaya özen gösterilmelidir. Hasta 4. günde ilk banyosunu yapabilir. Ameliyat dikişleri 10 gün sonra estetik cerrah tarafından alınır.  Genellikle hastalar 2 hafta sonra işine dönebilir. Mini karın germede en geç  5. günde hasta işbaşı yapar. Operasyon sonrasında 3 ay boyunca yoğun efor gerektiren sporlar yapılmamalıdır.

 

İşlem bölgesindeki şişliklerin 6 ayda tamamen yok olur. Çıkarılan deri kısmında olan çatlaklar dışında karın bölgesinde çatlaklar varsa bunlar estetik görünümü etkilemez. Karın 6 ay sonra tam olarak iyileşerek yeni şeklini alır. Mini karın germede yaralar 1. ayın sonunda iyileşmiş olur. İç çamaşırın içine gizlenecek şekilde planlanan ameliyat izleri 12. aydan itibaren ten rengine dönmeye başlar.  Operasyon sonrası düz ve gergin karında oluşan kalıcı izler zamanla soluklaşır ancak kaybolmaz. 

 

Randevu için Formu Doldurun

Siz de estethica'nın uzman doktorlarıdan randevu için formu doldurun, sizi arayalım   Randevu için Formu Doldurun!

*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!