Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasty)


 

Otoplasty, dış kulaklarda en sık rastlanılan şekil bozukluğu olan kepçe kulak görünümüdür. Bu bozukluk çocukluk çağından beri var olup gençlik döneminde hastalarda ciddi kendine güven bozuklukları yaratmakta, hastaların iş ve sosyal yaşamlarını olumsuz etkilemektedir.  Doğum sonrası kulaklarda kepçe görünümü varsa kulakların kafaya bantlanarak yapıştırılması etkili olabilmekle birlikte genellikle tam çözüm sağlamaz. Kepçe kulak görünümüne kulak kepçesi kulak arkası mesafesinin normalden fazla olması, kulak katlantısının gelişmemiş olması veya kulak memesinin belirgin olması gibi faktörler sebep olmaktadır. Estetica ve Ethica’larda kepçe kulak bozukluğunun düzeltilmesi otoplasti ameliyatı ile gerçekleştirilmektedir.

Dış kulak gelişimi 6 yaş civarında tamamlanır. Bu sebep ile otoplasti ameliyatının yapılması için en uygun zaman okul öncesi dönemdir. Okul döneminde çocuklar kulaklarının şeklinden dolayı alay konusu olur ve kırılabilirler, ileri yaşlarda kulaklarını saklama ihtiyacı duyabilirler. Çocukluk çağında yapılan ameliyat ileriki yıllarda hastanın kulaklarındaki şekil bozukluğu sebebi ile sosyal problemler yaşamasını da önlemiş olur. Otoplasti ameliyatı erişkin yaşlarda da yapılabilir. Çocukluk çağında genel anestezi altında ameliyat gerçekleştirilebilirken erişkin hastalarda sadece kulak etrafı uyuşturularak lokal anestezi ile otoplasti ameliyatı yapılabilir. Estethica’da, kepçe kulak ameliyatında yapılan kesiler genellikle kulak arkasından yapıldığından ameliyat sonrası dışarıdan görülen bir yara izi kalmaz. Otoplasti ameliyatında sadece dış kulak kıkırdağı ve kulak memesine müdahale edildiğinden ameliyat sonrası işitme ile ilgili herhangi bir sorunun ortaya çıkması olasılığı yoktur.

Ameliyat öncesi kepçe kulak görünümüne yol açan bozukluklar saptanmalı, ameliyat sırasında bu problemlere yönelik uygun müdahaleler yapılmalıdır. Ameliyat öncesi kan sulandırıcı aspirin v.b ilaçların en az bir hafta öncesinden kesilmesi gerekir. Ameliyat sırasından kulak arkasından bir kesi yapılır, kulak kıvrımının oluşturulması için dış kulak kıkırdağına içerden dikişler ile şekil verilir, fazla kulak kıkırdağı gerekiyorsa çıkarılır ve kulak memesinin kafaya yaklaştırılması işlemi uygulanır. Kulak arkasındaki kesi dikilerek kapatılır. Ameliyat bozukluğun şiddetine göre veya kepçe kulak görünümünün tek taraflı ya da çift taraflı olmasına bağlı olarak 30 dakika ile 1,5 saat arası sürmektedir. Ameliyat sonrası dönemde kulaklarınızda ağızdan alınan ağrı kesicilerle gerileyen hafif şiddette bir ağrı hissedebilirsiniz fakat bu genellikle günlük yaşantınızı etkileyecek şiddette olmaz.

Ameliyat sonrası kulakların yeni şeklinin muhafaza edilebilmesi için yumuşak, baskılı olmayan bir pansuman yapılır ve hasta iki üç gün sonrasında ilk kontrole geldiğinde pansuman tenisçi bandı ile değiştirilir. Hastanın bu bandı hekimlerimizin önerdiği süre boyunca kullanması mutlak önem taşır. Ameliyat sonrası ilk pansumanınız değiştiğinde genellikle dördüncü günde duş alabilirsiniz. Ameliyat sonrasında ilk birkaç gün boyunca sağ veya sol tarafınızda kulaklarınızın üzerine yatmamanız önerilir.  Ameliyat sonrası kulaklarda bir miktar şişme ve renk değişikliği ve kulaklarda hassasiyet olması olasıdır. Hastalar genellikle bir iki gün içerisinde ağrılarının geçtiğini ve ameliyat olduklarını hissetmediklerini belirtir.  Ameliyat sonrası kulakların tam şeklinin oturması iki veya üç hafta içerisinde olmaktadır.

Estethica’da sıklıkla yapılan, kepçe kulak estetiği kalıcı ve iyi sonuç veren, hastaların sosyal yaşantısını olumlu etkileyen, hasta memnuniyeti iyi ve başarı oranı yüksek olan bir ameliyattır. Siz de estethica güvencesi ile kepçe kulak estetiği olarak bu görünümden kurtulabilirsiniz.

Randevu için Formu Doldurun

Siz de estethica'nın uzman doktorlarıdan randevu için formu doldurun, sizi arayalım   Randevu için Formu Doldurun!

*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!