Kırşıklık Dolgusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kırışıklık dolgusu artık bilmeyen ve tanımayan yoktur. Önceleri sadece tedavi amaçlı kullanılan kırışıklık dolgusu, şimdilerde kozmetik bir uygulama haline gelmiştir. Kırşıklık dolgusu tanımayanlar için özet geçmek gerekir ise kırışıklık dolgusu; kas hareketlerini kısıtlayan ve aşırı mimik yapılmasını engelleyen kozmetik bir doktor uygulamasıdır. Kırışıklık dolgusu uygulamasını örneklemek gerekir ise; kaslarınızı bir akordeon çalgı olarak düşünün. Bu akordeon sürekli hareket ettikçe mimik kırışıklıkları ortaya çıkar. Sürekli mimik hareketleri yapıldıkça da oluşan çizgiler kalıcı hale gelir. Kırışıklık dolgusu, bu akordeonu yani kaslarınızı rahatlatır ve kas hareketlerini azaltır. Böylelikle yeni çizgiler ortaya çıkmaz, bir nevi yaşlanmayı dondurmuş olursunuz. Kırışıklık dolgusunun en güzel tarafı, henüz çizgi veya kırışıklık yokken uygulandığında çizgi oluşumunu da engelleyebiliyor olmasıdır.

Hangi Bölgelere Kırışıklık Dolgusu Yapılır?

Kırışıklık dolgusu; kaş ortası, kaz ayakları, alın bölgesi, dudak kenarları gibi yüzün mimikleri oluşturan ve hareket ettiren kaslarına yapılır. Kaş ortasına yapıldığında kişinin kızdığı zaman ortaya çıkan kaş ortası çizgisinin derinleşmesini engeller ve o bölgeyi düzleştirip pürüzsüzleştirir. Kaz ayaklarına yapıldığında o bölgedeki yani göz kenarlarındaki çizgileri ütüler. Kişi aşırı tebessüm edip güldüğünde kaz ayaklarındaki kaslar daha az kasılır ve böylelikle o bölgedeki çizgiler derinleşmez. Alın bölgesine kırışıklık dolgusu yapıldığında ise kaşların aşırı kalması hareketini yavaşlatır ya da dondurur. Hatta eğer ihtiyaç duyulursa kırışıklık dolgusu dolgunun kaş kaldırma özelliğinden faydalanılarak göz kapağı düşmesine de engel olunabilir.

Burun Dolgusu Olarak Kırışıklık Dolgusu Kullanımı

Kırışıklık dolgusu; eğer kişi uygun ise burun ucu kaldırmada da etkilidir. Bazı kişilerin burun ucu ve dudak mesafesi çok kısadır. Kırışıklık dolgusu burun ucuna uygulandığında bu mesafe bir miktar açılmış olur. Kırışıklık dolgusu kullanıldığı bir diğer bölge de kişinin üzgün ifadesini engellemek için ağız kenarıdır. Buraya uygulanan kırışıklık dolgusu ile ağız kenarları hafif yukarı kalkar ve kişiye mutlu bir ifade verir. Kırışıklık dolgusu birçok avantajı vardır. Kişi kırışıklık dolgusu yaptırdığı sürece yapılan bölgede yaşlanmaya bağlı olarak herhangi bir deformasyon olmayacağından yaş almayı yavaşlatmış olur. Aynı zamanda kırışıklık dolgusu etkisi geçse bile kişi kas hareketlerini eğitmiş olur ve böylelikle daha az mimik yapmaya alışır.

Kırışıklık Dolgusu Uzman Kişiler Tarafından Yapılmazsa Riskler Taşır

Uzman olmayan kişiler tarafından uygulanan kırışıklık dolgusunun büyük riskleri vardır. Yanlış uygulanan kırışıklık dolgusu kaşların düşmesine ve kişinin yüz kaslarının yanlış hareket etmesine sebep olabilir. Bu yüzden kişinin kırışıklık dolgusu doğru kurum ve doktorlara yaptırması gerekir. Bununla birlikte kullanılan kırşıklık dolgusu malzemesinin orijinal olup olmadığı da çok önemlidir. Kırışıklık dolgusu yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kurumun güvenilirliği ve kırışıklık dolgusunun orijinal olup olmadığıdır. Orijinal kırışıklık dolgusu kullanılmadığında vücudun dolguya kötü tepkiler vermesi kaçınılmazdır.

Kırışıklık Dolgusu Hangi Tedavilerde Kullanılır?

Kırışıklık dolgusu kozmetik amaçla kullanılmasının dışında, birçok hastalığın tedavisinde de yardımcı oyuncu olarak görev alır. Kırışıklık dolgusu ile yapılan tedaviler başlıca;

  • Migren tedavisi,
  • Terleme tedavisi,
  • Ayak kenarındaki çıkıntılığı kemiğin geçici olarak yok edilmesi.

Uzun dönemde kırışıklık dolgusunun yaptırmanın yeni kırışıklıkları engellediği de bilinmektedir. Kişinin kırışıklık dolgusu, dolguya ihtiyacı olmasa bile az miktarlarda kırışıklık dolgusu yaptırarak çizgi oluşumunu engelleyebilir. Aşırı dozda kırışıklık dolgusu yaptırmanın da görsel olarak birtakım zararları vardır. Aşırı dozda kırışıklık dolgusu yapıldığında kişinin mimikleri tamamen kısıtlanabilir bu da halk arasında şaşırmış ifade olarak tanımlanan görünüme sebep olabilir. Kırışıklık dolgusu dozu uzman doktorlar tarafından kişiye özel olarak belirlenmeli ve kontrollü olarak uygulanmalıdır.

Kırışıklık Dolgusu Kaç Seans Uygulanır?

Kırışıklık dolgusu genellikle 2 seans olarak uygulanır. Birinci seans uygulandıktan sonra kişi 15 gün sonra kontrole çağırılır ve gerek duyulursa bir miktar daha rötuş amaçlı kırışıklık dolgusu uygulanır. Kırışıklık dolgusu uygulaması, dolgu ve mezoterapi gibi uygulamalar ile kombin edilebilir. Kırışıklık dolgusu yaptıran kişinin uygulamadan sonra 15 gün boyunca hamam, sauna ve solaryum gibi sıcak ortamlardan uzak durması gerekir. Ayrıca kırışıklık dolgusu uygulamasından sonraki ilk 4 saat kişinin geriye uzanma ve aşırı öne eğilme gibi hareketleri yapmaması ve kırışıklık dolgusu bölgesine baskılı olarak masaj yapmaması gerekir. Kırışıklık dolgusu kalıcı bir yöntem değildir. Literatürde kırışıklık dolgusu kalıcılığı yaklaşık 4-6 ay arasında olmasıyla birlikte hastaya senede 2 kez yapılması önerilirİlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun