Kırışıklıklara Karşı Kırışıklık Dolgusu Etkisi

Yaşlanmayla birlikte ciltte oluşan kırışıklıklar kişinin sosyal hayatta kendini daha mutsuz hissetmesine yol açar. Daha genç ve ışıltılı bir cilde sahip olmak hemen herkesin hayalidir. Bu hayali gerçekleştirmek için ameliyata gerek duymadan kolay ve pratik bir operasyonla kırışıklıklarına veda etmek isteyenler, son yıllarda kırışıklık dolgusu uygulamasını tercih ediyorlar. Kırışıklık dolgusu, özel bir bakteriden elde edilen ve botulinum adı verilen bir toksindir. Günümüzde uygulamanın adı haline gelen kırışıklık dolgusunun görevi, uygulandığı bölgedeki kası felç ederek mimik kaslarının oluşturduğu çizgileri açmaktır. Kas kasılmalarını engelleyebilen kırışıklık dolgusu sayesinde kırışıklıklar giderilirken, çizgi oluşumu ve sarkmaların da önüne geçilir. Daha taze ve genç bir cilt görünümü elde edilir.

Kırışıklıklara Karşı Kırışıklık Dolgusu Etkisi

Kırışıklık dolgusu; yüz bölgesinde kaş arası, göz çevresi kırışıklıkları ve alın bölgesine uygulanabilir. Kaz ayağı ve kaş çatma çizgilerinde etkili bir sonuç elde eder. Kırışıklıkların erken müdahale ile kalıcı hale gelmeden en aza indirgenmesine de yardımcı olur. Dudak üstü ve boyun çizgilerini ortadan kaldırırken burun üstündeki tavşan çizgisi olarak bilinen mimik kırışıklıklarına karşı da etkili bir sonuç ortaya koyar. İnce kırışıklıklarla mücadelede elde ettiği başarı, bu uygulamanın popülaritesini gün geçtikçe artırmaktadır. Çiğneme kaslarının fazla derecede sıkılması sonucu yüz ovalinin bozulması problemine karşı da kırışıklık dolgusu uygulamasından yararlanılmaktadır. Kırşıklık dolgusu bu işlemlerin dışında avuç içi ve koltuk altı terleme tedavisinde de kullanılan bir uygulamadır.

Kırışıklık Dolgusu Hızlı ve Pratiktir

Kırışıklık dolgusu uygulaması 5 ila 10 dakika arasında süren oldukça hızlı ve pratik bir operasyondur. Etkisini hemen gösterir. İnsülin enjektörü ile kas içine yapılan uygulamanın, hafif kızarıklık ve morarma dışında belirgin bir yan etkisi yoktur. Bu yan etkiler de kısa sürede kaybolacaktır. Kırışıklık dolgusu yüzde şişme ve ödem gibi istenmeyen etkiler oluşturmaz. Yaklaşık 4 ila 4,5 ay süresinde kalıcılığı vardır. Düzenli olarak kırışıklık dolgusu yaptıran hastalarda ise bu süre 8 aya kadar uzayabilmektedir. Bu sürenin ardından kırşıklık dolgusu etkisi kaybolacaktır. Uygulamayı yapan doktorun belirli hassas noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi, mimik çizgilerini tamamen kaybetmeden doğal sonuçlar ortaya koymaktır.

Kırışıklık Dolgusu Öncesi ve Sonrası Etkileri

18 yaşından itibaren herkesin yaptırabileceği bir uygulama olan kırışıklık dolgusu, özel bir durum olmadıkça en erken 25-30’lu yaşlarda yaptırılması önerilir. Kas hastalığı ve kas yorgunluğu olanlara, hamilelere ve 70 yaşın üzerindeki hastalara kırışıklık dolgusu yaptırmaları önerilmez. Çok derin çizgilere sahip hastaların yüzünde kırışıklık dolgusu etki göstermeyeceği için doktorları tarafından farklı uygulamalara yönlendirilebilirler. Kırışıklık dolgusu öncesi ve sonrası fotoğraflara bakıldığında hasta operasyonun belirgin etkisini rahatlıkla fark edebilecektir.

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun